Prvým Ostrovom kultúry v Košiciach sa stalo Divadlo Thália
SITA
SITA

Prvým Ostrovom kultúry v Košiciach sa stalo Divadlo Thália

V divadle Thália sa zlepšia podmienky pre divákov vďaka modernizácii a zvýšeniu kapacity divadelnej sály, aj pre hercov, ktorí budú mať potrebné a chýbajúce technické a sociálne zázemie.

KOŠICE 14. marca – Prvý zo siedmich Ostrovov kultúry v rámci investičných projektov Košice - Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013 v košickom maďarskom Divadle Thália začína plniť svoju funkciu.

Po kolaudácii ho dnes slávnostne dali do užívania. Na Ostrov kultúry bol poskytnutý nenávratný finančný príspevok 415 340 eur.

Košický samosprávny kraj, ktorý je zriaďovateľom divadla, okrem príspevku v rámci spolufinancovania poskytol navyše ešte ďalších 20 000 eur zo svojho rozpočtu na dofinancovanie.

Ako uviedol pri otvorení predseda Košického samosprávneho kraja Zdenko Trebuľa, až súčasná rekonštrukcia vytvorila v tomto divadle, ktorého budova je pamiatkovo chránená, podmienky a technické vymoženosti zodpovedajúce dobe.

„V divadle sa výrazne zlepšia podmienky pre divákov vďaka modernizácii a zvýšeniu kapacity divadelnej sály, aj pre hercov, ktorí budú mať potrebné a dosiaľ chýbajúce technické a sociálne zázemie. V divadle po rekonštrukcii vznikla moderná konferenčná miestnosť i malé divadelné múzeum. Modernizáciou sa vytvoril vhodný priestor na organizovanie rôznych medzinárodných festivalov a vystúpenia zahraničných umelcov, menších konferencií, organizovanie výstav a besied. Súčasťou je aj moderné tlmočnícke zariadenie, ktoré bude slúžiť aj na tlmočenie divadelných predstavení, ktoré dosiaľ prebiehalo len prostredníctvom titulkov,“ povedal riaditeľ divadla József Czajlik.

Košický samosprávny kraj v rámci programu Košice – EHMK 2013 realizuje sedem investičných projektov Ostrovy kultúry v celkovej hodnote takmer 10 miliónov eur. Ako informoval hovorkyňa kraja Zuzana Bobríková, práce na piatich ostrovoch už boli ukončené a pribieha kolaudačné konanie.

V historickej účelovej budove Východoslovenského múzea bol posunutý termín ukončenia na koniec mája tohto roku a vo Východoslovenskej galérii na koniec apríla. V oboch prípadoch boli dôvodom preloženia pôvodného termínu rozsiahle archeologické práce a pamiatkové nálezy, ako aj náročné technologické postupy.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…