V Žiline zrušia cestu a rozšíria park
SITA
SITA

V Žiline zrušia cestu a rozšíria park

Rozšírenie a úpravu parku chce mesto stihnúť počas tohto a budúceho roka.

ŽILINA 14. marca – V žilinskom Sade na Studničkách sa mesto chystá zrušiť cestu a park rozšíriť aj o zanedbaný svah pod mestským úradom.

Park sa tak zväčší zo 4 200 na približne 10 100 metrov štvorcových, okrem oddychovo-rekreačnej funkcie má pripomínať aj tri pramene, z ktorých brávali Žilinčania pitnú vodu a ženy k nim chodili prať bielizeň s piestami.

„Jednou z našich priorít je udržiavanie existujúcej verejnej mestskej zelene a podľa možností aj jej rozširovanie. Vďaka tomuto projektu bude obyvateľom a návštevníkom mesta poskytnutý väčší priestor na relax v príjemnom a zdravom prostredí zelene priamo v centre mesta,“ povedal žilinský primátor Igor Choma s tým, že rozšírenie a úpravu parku chce mesto stihnúť počas tohto a budúceho roka.

Objekt bývalého vodného zdroja Studničky v svahu pod mestským úradom je v súčasnosti oplotený a niekoľko rokov neudržiavaný. Pracovníci mestského odboru životného prostredia urobili dendrologický prieskum a pripravili návrh na revitalizáciu tejto plochy a jej spojenie s existujúcim parkom.

„Koncepcia návrhu rozšírenia parku vychádza z požiadaviek investora a vlastníka pozemku, ktorým sú Severoslovenské vodárne a kanalizácie. Navrhnuté riešenie ponecháva parku prednostne oddychovo-rekreačnú funkciu spojenú s informačno-edukačnou v podobe prezentácie bývalého vodného zdroja a propagácie vody, pričom rešpektuje miestnu biodiverzitu a zachováva v najväčšej možnej miere prírodný charakter miesta,“ dodal hovorca mesta Pavol Čorba.

Staré mapy Žiliny z 18. a 19. storočia zobrazujú v lokalite Na Studničkách tri pramene, z ktorých Žilinčania brávali pitnú vodu. Od roku 1957 bol na mieste prameňov vybudovaný vodný zdroj Studničky a čerpacia stanica s kapacitou 20 litrov za sekundu dodávala vodu najmä do stredu mesta.

Pramene Na Studničkách sa nevyužívajú od roku 1994 pre nevyhovujúcu kvalitu vody, kontaminácia podzemných vôd, hlavne chlórovanými uhľovodíkmi, pochádza podľa Čorbu pravdepodobne zo vzdialenejších podnikov chemického a ľahkého priemyslu.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…