Ruský pediater varuje: Ak dovolíte deťom chodiť neskoro spať, vystavujete ich obrovskému nebezpečenstvu!
Fyziologicky je spánok pre človeka nevyhnutný. O deťoch to platí mnohonásobne! Dieťaťu môže nedostatok spánku z dlhodobého hľadiska nielen ublížiť, ale trpí tým celá rodina.
Fyziologicky je spánok pre človeka nevyhnutný. O deťoch to platí mnohonásobne! Dieťaťu môže nedostatok spánku z dlhodobého hľadiska nielen ublížiť, ale trpí tým celá rodina.
O koľkej majú ísť deti spať?
Problém mnohých rodičov je dodržať pravidelný a presný čas uloženia dieťaťa na spánok. Deti sú navyše pred spaním vyrušované smartfónmi, tabletmi, počítačmi a inou formou zábavy, ktoré v tomto smere prácu rozhodne neuľahčujú. A nielen to! Tieto prístroje vyžarujú svetlo, ktoré mozgu vyšle signál, že nie je čas na spanie a dieťa tak nevie zaspať. Preto je dôležité vyhnúť sa používaniu týchto zariadení pred spaním.
Vedecké štúdie jasne ukazujú, že deti, ktoré chodia spať neskoro, vstávajú podráždené a nepokojné, ťažko sa sústredia, v dôsledku čoho majú problémy s učením a čoskoro sa dostavia aj problémy s nervovou nestabilitou.
Dieťa rastie. A to nielen fyzicky, ale aj psychicky. Vedeli ste, že deti rastú v dôsledku produkcie rastového hormónu, ktorý v tele vzniká po 2-3 hodinách spánku? Logika je teda jednoduchá - nedostatok spánku = nedostatok rastového hormónu = problémy s prirodzeným fyzickým rastom.
Mimochodom, najlepší čas na produkciu rastového hormónu je podľa odborníkov okolo polnoci. Takže ak ide dieťa spať neskôr ako o deviatej, nemá dostatok času na produkciu rastového hormónu a to mu môže z dlhodobého hľadiska privodiť nemalé problémy.
Nedostatok spánku tiež môže u dieťaťa spôsobiť zníženie fyzickej aktivity, alebo naopak hyperaktivitu. Neskoré zaspávanie tiež negatívnej ovplyvňuje vývoj inteligencie dieťaťa.
S ohľadom na všetky uvedené skutočnosti je nedostatok spánku problémom nielen pre dieťa, ale ja pre celú rodinu, ktorá je týmito problémami nesmierne ovplyvnená.
Ruský pediater Dr. Komarovskij na internete zverejnil zaujímavý zoznam pravidiel, ktorými sa treba riadiť v oblasti spánku detí. Môže vám poslúžiť ako vhodný návod.
10 pravidiel "detského spania"
- Jasne určte režim spánku
Spolu s partnerom určte presný čas, kedy bude vaše dieťa chodiť spať. Na tento čas je potrebné sa vopred pripraviť, preto už aspoň pol hodinu pred spaním postupne dieťa navigujte k osobnej hygiene a uloženiu na spánok, nie až v čase, keď má ísť spať. Rodičia by sa mali v tomto smere navzájom podporovať a obaja dohliadať na to, aby dieťa skutočne zaľahlo v určenom čase. - S rodičmi alebo samo?
Rozhodnutie je iba na vás, ale pre dieťa aj pre rodičov je z dlhodobého hľadiska lepšie, ak dieťa spí vo svojej vlastnej postieľke a vo vlastnej izbe. - Nebojte sa dieťa budiť
Ak vaša ratolesť zadrieme počas dňa, nebojte sa ho zobudiť. Spať sa má v noci - ak sa dieťa zregeneruje počas dňa, v noci nebude môcť spať. - Optimalizujte stravu
Tak ako pre dospelých, ani pre deti nie je vhodné pred spaním jesť ťažké jedlá. Večera by mala byť v dostatočnom časovom predstihu, aj to iba ľahká. Organizmus, ktorý je zamestnaný trávením ťažkých jedál, si v noci neodpočinie a navyše to spôsobuje ďalšie zdravotné ťažkosti. To platí rovnako pre deti, ako aj pre dospelých. - Myslite na vzduchu v izbe
Optimálna teplota v miestnosti, v ktorej sa spí, by mala byť 18 až 21 ° C a vlhkosť vzduchu 50-70%. - Osobná hygiena pred spaním
Okrem umývania zubov je dobré dopriať dieťaťu pred spaním aj chladnú sprchu. Telo sa tak počas spánku lepšie zregeneruje. - Vhodne pripravená posť
Posteľná bielizeň by mala byť čistá, mäkká a matrace radšej tvrdšie. Deti do troch rokov dokonca nepotrebujú ani vankúš. Myslite na to, že chrbtica vášho dieťaťa sa ešte stále vyvíja a mäkká alebo preležané matrace rozhodne nie sú preňho vhodné! - Kvalitné plienky
Pre tých najmenších je potrebné na noc zabezpečiť kvalitné plienky, ktoré dokážu absorbovať veľa tekutín a dobre tesnia. Nie je nič horšie, ak je dieťaťko pri spánku vyrušované nechcenými problémami v plienkach.