Narodenie Komenského si pripomíname ako Deň učiteľov
TASR
TASR

Narodenie Komenského si pripomíname ako Deň učiteľov

J. A. Komenský sa svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky.

J. A. Komenský — Foto: TASR

Praha/Bratislava 28. marca (TASR) - Múzeum J. A. Komenského v Uherskom Brode v Českej republike (ČR) pri príležitosti 425. výročia narodenia Jana Amosa Komenského pozýva na slávnostne otvorenie revitalizovaných expozícií. Deň narodenia pedagóga, filozofa, spisovateľa a teológa Jana Amosa Komenského 28. marec sa stal pre vyučujúcich - v bývalom Československu aj v súčasnej ČR Slovenskej republike (SR) - sviatkom, Dňom učiteľov.

V Múzeu J. A. Komenského v Uhorskom Brode aj v Národnom pedagogickom múzeu a knižnici J. A. Komenského v Prahe bude deň otvorených dverí pri príležitosti Dňa učiteľov.

J. A. Komenský (28.3.1592 - 15.11.1670) sa svojím dielom, názormi a pedagogickou činnosťou zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. Vypracoval systém pedagogiky ako vedy a predstihol dobu, v ktorej žil natoľko, že škola podľa jeho predstáv zostáva naďalej ideálom.

Pre pedagógov sa Deň učiteľov stal tou chvíľou počas roka, keď žiaci i spoločnosť ocenia ich prácu. Prezident republiky, minister školstva, predstavitelia samosprávnych krajov pri príležitosti tohto dňa slávnostne oceňujú pedagógov a v prejavoch pripomínajú, že školstvo patrí medzi priority. Uznávajú, že učiteľské povolanie je náročné i príťažlivé. Pripúšťajú, že práca učiteľov nie je docenená - to sa týka statusu učiteľa i jeho finančného ohodnotenia.

Tradíciu každoročného oceňovania pedagógov pri príležitosti Dňa učiteľov na Slovensku obnovil v roku 1999 vtedajší minister školstva Milan Ftáčnik.

V ČR aj na Slovensku sa Deň učiteľov slávi ako spomienka na narodenie Jana Amosa Komenského. Inde na svete si pedagogickí pracovníci svoj deň pripomínajú 5. októbra - tento deň vyhlásila OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru (UNESCO) v roku 1993 za Medzinárodný deň učiteľov. Je pripomienkou spoločného podpísania Odporúčania UNESCO a Svetovej organizácie práce o pracovných podmienkach vyučujúcich z 5. októbra 1966.

Už ste čítali?

Šéfka Profesie: Radšej nemať žiadny titul ako nekvalitnú vysokú…

Ivana Molnárová pôsobí v Profesii už 18 rokov, posledných…

Kristína Kövešová: O pedofiloch mi píšu deti, ktorým sa to deje,…

Rozhodla sa svetu pomáhať a svojimi reportážami odhaľuje realitu, ktorá…

Odborník na vzťahy: Muž potrebuje nájsť svoje miesto vo svete.…

Fungujúci vzťah je snom mnohých z nás. Dá sa ho vybudovať aj v…

Mladého Dubničana k sebe volajú televízie z celého sveta. Ovláda…

Zabudnite na spôsob, ktorým televízie doteraz šírili svoje…

Košičanka vyrába parfumy, za ktorými sa idú v Paríži potrhať,…

Voňavky, ktoré sa vyrábajú v laboratóriu na východe Slovenska,…

Profesionálna dohadzovačka: Tragédiou dneška je, že ľudia si…

Profesionálna dohadzovačka pre Dobré noviny prezradila nielen dôvod, prečo…

Slovenskí muži nie sú galantní a ženy nevedia, kto je pravá…

Zisťovali sme za vás, ako sa v spoločnosti vhodne správať a s čím majú…

Uznávaný český pedagóg: Materské školy nevznikli pre potreby…

Špeciálny pedagóg Jiří Halda tvrdí, že materské…