Spánkom strávime až polovicu života, dbajte na jeho kvalitu
Dobré noviny
Dobré noviny

Spánkom strávime až polovicu života, dbajte na jeho kvalitu

O tom, aký dôležitý je v živote človeka spánok a oddych sa toho popísalo už naozaj veľa.  Zamýšľali ste sa však niekedy nad tým, či svojmu telu dávate v tomto smere naozaj všetko, čo potrebuje?

V dnešnej dobe plnej stresu a hektických pracovných povinností takmer nemáme čas na to, aby sme sa posadili a v pohode naobedovali. Nehovoriac už o popoludňajšom odpočinoku či blahodarnom hodinkovom zdriemnutí, ktoré takmer neprichádza do úvahy. Pravdepodobne nám hneď príde na um množstvo práce a povinností, ktoré by na nás po odpočinku čakali. Aj napriek znalosti toho, že zdravie je to najdôležitejšie, čo v životemáme, pravú podstatu tohto tvrdenia bohužiaľ často vnímame až vtedy, keď je často neskoro.

Ako hovoria odborníci, poiaľ ide o zdravie, mali by sme sa naučiť myslieť v širších súvislostiach a najmä prihliadať na dlhodobejší časový horizont. Takýto pohľad nám spoľahlivo pomôže predísť prípadným zdravotným komplikáciám, ktoré nám terajšia nezodpovednosť môže spôsobiť najmä v staršom veku. To najmenšie a zároveň najdôležitejšie, čo môžeme pre naše telo urobiť, je dopriať mu dostatok oddychu a najmä kvalitného spánku.

Samozrejme, v našej krajine nie je popoludňajší odpočinok bežnou súčasťou života tak, ako je to napríklad v južných krajinách. Preto by sme sami sebe a svojmu zdraviu mali venovať zvýšenú pozornosť  aspoň počas najdôležitejšieho večerného odpočinku. Okrem dostatočného trvania spánku by sme nemali zabúdať ani na odpočinkový priestor v podobe našej postele. To, čomu by sme mali venovať skutočne zvýšenú pozornosť bez ohľadu na štýl a podobu tohto nábytku, ktorú individuálne preferujeme, je práve posteľný matrac.

Kvalitné matrace spoznáte veľmi jednoducho tak, že sa ráno cítite skutočne svieži a oddýchnutý. Žiadne stopy po bolesti hlavy, chrbtice, malátnosti či únave z nedostatku odpočinku. Aby ste však nehrali pri každom nákupe posteľných matracov doslova lotériu s alternatívami „buď-alebo“, venujte výberu dostatok času a pozornosti už v predstihu. Starostlivo zvažujte jednotlivé možnosti a neváhajte využiť  profesionálne poradenstvo v tejto oblasti, ktoré môžete pohodlne vyhľadať napríklad pri internetovom nákupe.

Na záver snáď stačí dodať len to, že zdravý spánok je polovicou života. Platí to naozaj doslovne, pretože spánkom skutočne trávime takmer polovicu našich životov. Ak túto polovicu chceme prežiť skutočne plnohodnotne, dbajme na svoje zdravie namä počas spánku, kedy čerpáme sily, vitalitu a energiu na prežitie nového dňa. To, ako bude každý deň vyzerať, závisí skutočne len na nás.

Zdroj: prespanok.sk

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…