Viedenčania v referende odmietli olympiádu
SITA
SITA

Viedenčania v referende odmietli olympiádu

V rakúskej metropole sa proti kandidatúre na OH 2028 vyslovilo takmer 72 percent oprávnených voličov.

VIEDEŇ 12. marca - Plány viedenskej radnice kandidovať na usporiadanie olympijských hier 2028 dostali stop, obyvatelia mesta sa v referende postavili proti nim.

Viedenčania povedali v referende jasné "nie", nesúhlas vyjadrilo 71,94 % oprávnených voličov. Za snahy o usporiadanie olympijských hier sa vyslovilo 28,06 % hlasujúcich. V niektorých okrskoch údajne zaujalo zamietavé stanovisko až 80 % respondentov.

Viedeň nasledovala švajčiarsky kantón Graubünden, kde obyvatelia odmietli kandidatúru St. Moritzu a Davosu na usporiadanie zimných olympijských hier 2022.

"Akceptujeme výsledky referenda. Privítame každú investíciu do športovej infraštruktúry mesta Viedeň, vďaka ktorej budeme môcť naďalej ponúknuť výborné tréningové podmienky našim športovcom a zároveň organizovať veľké športové podujatia, aj keď to nebudú olympijské hry," uviedol prezident Rakúskeho olympijského výboru Karl Stoss. "Obyvatelia mesta nie sú presvedčení, že by mesto mohlo mať dlhodobý benefit z investícií do hier," pridal postreh starosta Viedne Michael Häupl.

Prebiscit bol korešpondenčný, právo hlasovať malo 1,1 milióna Viedenčanov. Posledný termín na vyjadrenie názoru bol pondelok, výsledky oficiálne oznámili v utorok. Viedeň sa v minulosti neúspešne uchádzala o olympijské hry 1964, ktoré získalo Tokio. Rakúsko hostilo v rokoch 1964 a 1976 zimné olympijské hry, vlani premiérové zimné olympijské hry mládeže. Všetky tri podujatia sa konali v Innsbrucku a v jeho okolí.

Radnica rakúskej metropoly prezentovala svoje úvahy vo februári a vtedy sa objavila aj informácia, že v prípade schválenia tohto zámeru by sa partnerským mestom mohla stať aj Bratislava. "Sme otvorení všetkému, ale rozhovory so starostom Michaelom Häuplom o prípadnej spolupráci v súvislosti s olympijskými hrami sa ešte nezačali," povedal pri tejto príležitosti primátor slovenského hlavného mesta Milan Ftáčnik a dodal: "Naše mestá ležia naozaj blízko pri sebe a veríme v zintenzívnenie kooperácie. Toto by bola jedna z možností. Pre nás by však bolo dôležité aj finančné zabezpečenie, v tomto smere si musíme počínať opatrne."

Zoznam troch - štyroch ašpirujúcich dejísk na rok 2028 bude známy na jeseň 2020, rozhodnutie padne v súlade s tradičným itinerárom v roku 2021.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…