Dobré noviny
Banálna chyba, pre ktorú väčšina ľudí nedokáže z výplaty ušetriť ani cent. Takto to zmeníte!
Dobré noviny
Dobré noviny

Banálna chyba, pre ktorú väčšina ľudí nedokáže z výplaty ušetriť ani cent. Takto to zmeníte!

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Poznáte to - príde vám na účet výplata a peniažky sa rozkotúľajú rýchlosťou blesku. Niet divu, že takto nedokážete nič ušetriť pre svoju budúcnosť. Pritom stačí dodržiavať jedno jednoduché pravidlo a peniažky sa vás budú držať dlhšie.

S peniazmi to ešte ani jedna generácia v dejinách nemala jednoduché. Obvykle si zúfame, že zarábame málo a po zaplatení všetkých povinných platieb nedokážeme takmer nič alebo dokonca vôbec nič ušetriť.

Pravdou je, že tento problém nemáme iba v dnešných časoch, ale tiahne sa celou históriou ľudstva. Nedá sa teda povedať, že práve teraz žijeme ťažké časy, v ktorých sa nedá šetriť. Chyba je teda zrejme niekde inde.

Ako to, že niekto žije od výplaty do výplaty a niekto iný dokáže pri porovnateľnom príjme našetriť na dovolenku alebo nový nábytok? Tajomstvo tkvie v odlišnom prístupe k peniazom a je až zarážajúce, ako málo ľudí naozaj dokáže s peniazmi hospodáriť.

Najprv zaplaťte sebe

Ak by ste sa opýtali bohatých ľudí, podnikateľov alebo vysoko postavených manažérov, čo považujú za základný kameň úspechu vo svojom hospodárení, pravdepodobne by vám všetci dali tú istú odpoveď. Držia sa zlatého pravidla, ktoré znie „najprv zaplať sebe“. Čo to znamená?

Predstavte si, že vám práve na účet dorazila výplata. Čo s ňou urobíte ako prvé? Pravdepodobne zaplatíte všetky povinné účty za bývanie, telefón, káblovku a tak ďalej a potom sa rýchlo vyberiete na veľký rodinný nákup, kde nakúpite potrebné potraviny, šatstvo či domáce potreby. Ak sa vám na konci podarí niečo ušetriť, odložíte si to „na horšie časy“. To sa však zväčša nepodarí, pretože váš príjem nie je dostatočne vysoký a ledva utiahnete už spomínané nákupy a platby. Ani sa nenazdáte a výplata je doslova za pár hodín preč. Kde je teda chyba?

Pravidlo „najprv zaplať sebe“ predpokladá presne opačný postup. Kým väčšina ľudí sa domnieva, že si ušetrí až po tom, čo zaplatí všetky potrebné výdavky, toto pravidlo má obrátenú logiku.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay

Podstatou je najprv sporiť a až potom platiť všetko ostatné. Uveďme si príklad.

Povedzme, že si chcete zo svojej výplaty každý mesiac odložiť 10%. Ak zarábate napríklad 900 eur, mesačne si chcete odložiť 90 eur. Úplne prvá vec, ktorú by ste mali urobiť po tom, ako vám príde dlho očakávaná SMS z banky o pripísaní výplaty, je odoslať 90 eur na sporiaci účet. Až v druhom rade zaplaťte nájomné či energie a až so zvyškom hospodárte tak, ako ste boli doteraz zvyknutí.

Na úvod sa to môže zdať nereálne. Ako si mám hneď na začiatok odložiť 10%, keď už teraz ledva pokryjem všetky náklady? A práve o to ide. Tým, že si z výplaty automaticky ako prvé odkrojíte nejakú čiastku, bude vaša situácia podobná tomu, ako keby ste zarábali o 10% menej. Veď vo vašom okolí predsa žijú ľudia s príjmom nižším, ako máte vy sami a možno aj vy sami ste pred pár rokmi zarábali menej a prežili ste, nie?

Hospodáriť teda budete len so zvyšnými 90% príjmu a teda sa donútite prehodnotiť neefektívne výdavky. Napríklad cigarety do života veľmi nepotrebujete a aj telefónny paušál by sa možno dal predsa len trochu obmedziť, nepotrebujete každé dva roky nový mobil, ktorý potom v rámci nezmyselnej viazanosti musíte splácať. Podobných prípadov, ako ušetriť na maličkostiach, je neúrekom a verte či nie, funguje to.

Metódu „najprv zaplať sebe“ zaručene uplatňuje každý bohatší človek a keď sa trochu zamyslíme, asi existuje nejaký objektívny dôvod, prečo sú títo ľudia bohatší.

Samozrejme, miera šetrenia sa dá nastaviť tak, aby vyhovovala vašim potrebám. Nemusí to byť 10% z príjmu, môže to byť pokojne iba 5% alebo aj 20%. To záleží od vašich možností. Dôležité je ale odkladať si pravidelne a toto pravidlo prísne dodržiavať. Ak to preženieme, tak sporiť musí byť pre vás väčšou prioritou, než bývať. Samozrejmosťou je, že takto usporených peňazí sa nesmieme ani dotknúť. Majú predsa slúžiť ako takzvaná „železná rezerva“.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: Pixabay

Ako nájsť tých 10%?

Ak budete navyše dodržiavať nasledujúce pravidlá bohatých ľudí, omnoho jednoduchšie vo svojom rozpočte nájdete priestor na šetrenie a zlepšenie svojej celkovej finančnej situácie.

  1. Čo najviac znížte dlh na vašej kreditke
    Ideálne by však bolo, ak by ste vedeli fungovať bez kreditky. Ak už ju však máte a máte na nej nejaké dlhy, snažte sa ich čo najrýchlejšie zbaviť.
  2. Myslite na to, aby ste mali šťastný dôchodok
    Pri narábaní so svojimi peniazmi myslite aj na budúcnosť. Možno sa vám zdá, že je to ešte ďaleko, je však lepšie začať si odkladať si na starobu v predstihu. Nespoliehajte sa veľmi na dôchodok od štátu, ten totiž nemusí byť istý.
  3. Sledujte, kam idú vaše peniaze
    Využívajte mobilné aplikácie, ktoré vám pomôžu získať prehľad, na čo míňate vaše peniaze a ako by sa dalo ušetriť. Alebo si len jednoducho zapisujte, koľko ste za deň minuli – neprehliadajte ani centy!
  4. Snažte sa zarobiť viac peňazí
    Požiadajte o zvýšenie platu alebo si nájdite brigádu, prípadne hľadajte a využite všetky dostupné spôsoby, ako sa do vašej peňaženky môže dostať viac peňazí. Snažte sa však hýbať v medziach zákona. :-)
  5. Odkladajte si na „sivé“ dni
    Nikdy totiž neviete, kedy môže prísť napríklad obdobie nezamestnanosti. Je lepšie si vytvárať rezervu, než keby vás malo zlé obdobie zastihnúť nepripravených.
  6. Zautomatizujte svoje sporenie
    Nespoliehajte sa na to, že si odložíte z budúcej výplaty – väčšinou na to totiž zabudnete. Nastavte si preto, aby vám z účtu každý mesiac odišla konkrétna čiastka, či už ako sporenie na dôchodok, na horšie časy alebo na čokoľvek, na čo potrebujete väčšiu sumu peňazí.
  7. Pracujte na sebakontrole
    Najmä v dňoch, keď príde výplata, sa mnoho ľudí správa roztopašne a rozhadzuje peniaze. Ku koncu mesiaca potom len netrpezlivo rátajú dni do výplaty. Tak sa stane, že peniaze sú minuté na účty, jedlo a drobné radosti, na vytváranie rezervy sa však neujde. Naučte sa ovládať, ak neviete odolať nákupom, snažte sa proti tomu bojovať – vyhýbaním sa obchodným centrám, ale aj on-nline nákupom.
  8. Pravidelne si kontrolujte svoje financie
    Skúste vytrvať v pravidelnom  zaznamenávaní toho, na čo míňate svoje peniaze. Zároveň si robte pravidelnú kontrolu – zistíte tak, kde možno robíte chyby a ako môžete ušetriť kopec eur.
  9. Užite si svoje peniaze – vďaka rozpočtu
    Nikto nehovorí, že by ste mali žiť skromným životom, zarobené peniaze len odkladať na horšie časy a nijako si ich neužívať. Nie – urobte to len trocha inak. Stanovte si rozpočet, koľko môžete každý mesiac minúť na nákupy – oblečenia, elektroniky či drobných radostí. Túto sumu však dodržte a neprekračujte.

Už ste čítali?