Petíciu Za živé rieky s takmer 20.000 podpismi odovzdali envirorezortu - Dobré noviny
Dobré noviny
Petíciu Za živé rieky s takmer 20.000 podpismi odovzdali envirorezortu

Petíciu Za živé rieky s takmer 20.000 podpismi odovzdali envirorezortu

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR

Organizácie chcú presadiť efektívnejšiu ochranu vôd, realizáciu tzv. zelených opatrení pri hospodárení s vodou a prehodnotenie plánov na výstavbu malých vodných elektrární v SR.

Bratislava 22. marca (TASR) - Legislatívne zmeny, prepracovanie strategických dokumentov týkajúcich sa ochrany vôd či obmedzenie výstavby elektrární na riekach požaduje od envirorezortu, vlády a parlamentu petičná akcia "Za živé rieky a čistú vodu". Jej iniciátori dnes petíciu s takmer 20.000 podpismi odovzdali na ministerstve životného prostredia. Urobili tak pri príležitosti Svetového dňa vody.

Za petičnou akciou stoja ochranárske, vodácke aj rybárske organizácie, ktoré chcú presadiť efektívnejšiu ochranu vôd, realizáciu tzv. zelených opatrení pri hospodárení s vodou a prehodnotenie plánov na výstavbu malých vodných elektrární v SR. "Ide o reakciu verejnosti na zhoršovanie stavu vôd na Slovensku," hovorí členka petičného výboru Martina Paulíková z občianskeho združenia Slatinka. Poukazuje, že napriek legislatíve a úradom na ochranu vôd, je ich trvalo udržateľné využívanie iba formálne.

Napriek tomu, že za posledné obdobie aktivisti vidia posun v komunikácii a záujme ministerstva o oblasť ochrany a trvalého využívania vôd, požiadavky petície, ktorú spustili vlani vo februári, považujú za stále aktuálne. "Trváme na našich bodoch petície," doplnila Paulíková. Okrem zmeny strategických dokumentov a legislatívy žiadajú organizátori petície aj aktívne zapojenie verejnosti, vrátane samospráv a akademických pracovísk.

"Chceli by sme dosiahnuť, aby ministerstvo životného prostredia začalo spracovávať novú vodnú politiku a nové smerovanie celého segmentu," skonštatovala Paulíková s tým, že je čas prestať s prekonaným myslením využívania vôd. Upozorňuje, že v súčasnosti sa nedá spoliehať už len na technické opatrenia. "Nedajú sa stále stavať vyššie hrádze, väčšie priehrady, treba prehodnotiť prístup ku krajine," doplnila. Na zmene prístupu by sa podľa nej mali podieľať samosprávy, vedci aj verejnosť, aby mohli následne potrebné opatrenia implementovať.

Iniciátori petície považujú situáciu v oblasti vodného hospodárstva za alarmujúcu. Pripomínajú tiež na zistenia verejnej ochrankyne práv Jany Dubovcovej, že sa pri konaní a rozhodovaní orgánov verejnej správy v povoľovacích procesoch týkajúcich sa malých vodných elektrární dochádzalo a dochádza k porušovaniu základných práv a slobôd. Envirorezort následne argumentoval, že sprísnil a stransparentnil celý proces posudzovania.

"Ministerstvo životného prostredia, aj po skúsenostiach z minulosti, sprísnilo a stransparentnilo celý proces posudzovania pre malé vodné elektrárne (MVE). V polovici januára tohto roka vláda schválila Aktualizáciu koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030. Materiál stanovil jasné pravidlá, kedy malá vodná elektráreň podlieha procesu posudzovania," reagoval hovorca rezortu Tomáš Ferenčák. Poukázal, že po novom sa tak malé elektrárne nemôžu stavať v chránených územiach.

"Týmito opatreniami práca ministerstva nekončí. Práve naopak, do procesu chceme vliať ešte väčšiu transparentnosť. Pripravujeme ďalšie nové požiadavky, ktorých splnenie budú musieť žiadatelia o výstavbu MVE preukázať. Naším cieľom je ešte viac sprehľadniť výber žiadateľov. V súčasnosti hľadáme najvhodnejšiu formu posúdenia žiadostí, najmä pri profiloch, kde sa bude uchádzať viac záujemcov," doplnil Ferenčák.

Už ste čítali?

Daniel Hassan.

Sudánsko-slovenský lekár Daniel Hassan: Mojím vzorom bol primár Blažej z Nemocnice na okraji mesta

Najkrajších 10 rokov života vraj prežil v hospici s nevyliečiteľne chorými…

Barborka Palušová. / Jedna z posledných fotiek celej rodiny.

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Fotograf Miroslav Ondruš a jeho snímka, ktorá ohúrila verejnosť.

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Seriálový Juan s milovanou Broňou a ich spoločnou dcérkou / Mario Cimarro v Dobrých novinách a Dobrom rádiu

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…