Bratislava stavia náhradné nájomné byty v Dúbravke
TASR
TASR

Bratislava stavia náhradné nájomné byty v Dúbravke

Napriek nesúhlasu bratislavských mestských poslancov dnes začalo hlavné mesto s výstavbou náhradných nájomných bytov v mestskej časti Dúbravka, v lokalite Pri kríži.

Ilustračné foto — Foto: TASR

Bratislava 21. marca (TASR) – Napriek nesúhlasu bratislavských mestských poslancov dnes začalo hlavné mesto s výstavbou náhradných nájomných bytov v mestskej časti Dúbravka, v lokalite Pri kríži. Pozemok na základe zmluvy z januára tohto roka odovzdalo zhotoviteľovi – spoločnosti Metrostav Slovakia, ktorý začal s výstavbou oplotenia.

"Sme nemilo prekvapení. Primátor poslal firmu, ktorá začala stavať bez toho, aby niečo oznámila mestskej časti. Vieme to len sprostredkovane od obyvateľov, že tu vytyčujú pozemok na stavanie," uviedol na dnešnom brífingu starosta Dúbravky Martin Zaťovič.

Poukazuje pritom na uznesenie mestského zastupiteľstva z februára tohto roka. Ním poslanci potvrdili svoje rozhodnutie z januára tohto roka o zastavení výstavby bytov a zverení mestských pozemkov do správy mestskej časti, čím prelomili veto primátora Iva Nesrovnala. Ten pôvodné uznesenie nepodpísal, pretože ho považuje za protizákonné a mohlo by finančne poškodiť Bratislavu.

Starosta ale zároveň priznáva, že o porušenie zákona zatiaľ nejde, keďže ešte v roku 2014 bolo vydané právoplatné stavebné povolenie. O porušení by sa dalo podľa neho hovoriť až v prípade, keby sa začalo s výrubom okolitých stromov, na čo už výrubové povolenie neplatí. "Nie je to ale vhodné pôsobenie primátora, ktorý by si mal ctiť uznesenia poslancov, ale aj obyvateľov, ktorí povedali, že tu stavbu nechcú. Načo sú poslanci, keď prijmú uznesenia a primátor ich neplní," pýta sa Zaťovič. Na otázku, či už o aktuálnom dianí hovoril s primátorom odpovedal, že sa mu dnes pokúšal niekoľkokrát dovolať, ale bezvýsledne.

Mestský poslanec Juraj Káčer v súvislosti s výstavbou podal podnet na preskúmanie zákonnosti rozhodnutia Okresného úradu v Bratislave. Územné rozhodnutie a potvrdené stavebné povolenie týmto úradom nie sú podľa neho v súlade. "Minimálne do obdobia, kým sa vyrieši konanie v zmysle tohto podnetu, sa mal primátor zdržať akejkoľvek aktivity. Ak mi dá krajská prokuratúra za pravdu, tak tu budeme mať možno prvé podlažie," skonštatoval Káčer.

Poslancovi v celej veci chýba aj verejný záujem, keďže všetky dotknuté zložky, okrem hlavného mesta, s výstavbou nesúhlasia. Negatívne sa okrem mestských a miestnych poslancov k výstavbe postavili aj obyvatelia Dúbravky a väčšina reštituentov, ktorá by sa sem mala presťahovať zo Starého Mesta. Lokalita na výstavbu je podľa neho tiež nevhodná aj pre podlažie, s ktorým bol problém už pri výstavbe v minulosti, obyvatelia sa tiež búria pre stratu parkovacích miest či parku.

Hlavné mesto však argumentuje, že si plní zákonnú povinnosť a začína s výstavbou náhradných nájomných bytov pre právoplatných žiadateľov. "Ako mu prikazuje zákon," uviedla za mestskú organizáciu Generálny investor Bratislavy (GIB) Katarína Kohútiková z bratislavského magistrátu. Výstavba sa podľa nej koná len v zmysle platnej zmluvy z januára tohto roka a v súlade s právoplatným stavebným povolením. To bolo vydané na výstavbu nájomných bytov v januári 2014 a následne v roku 2016 preklasifikované na výstavbu náhradných nájomných bytov.

Na otázku, prečo primátor nerešpektuje uznesenie mestského zastupiteľstva, odpovedala, že toto uznesenie mestu stavať nezakazuje. Okrem toho zdôrazňuje, že k prevodu pozemkov na mestskú časť ešte nedošlo, takže stále patria hlavnému mestu. "Lebo je to v rozpore so zákonom o majetku obcí, efektívnym a hospodárnym nakladaním mesta a hrubo porušuje záujem Bratislavčanov," doplnila Kohútiková. Primátor podľa jej slov telefón nedvíha preto, lebo má celý deň rokovania a následne odchádza do Bruselu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…