Dobré noviny
Peniaze od poisťovní prídu do nemocníc rýchlejšie
SITA
SITA

Peniaze od poisťovní prídu do nemocníc rýchlejšie

Zdravotné poisťovne predstavili model rozpustenia rezervy, ešte však čakajú na definitívne schválenie novely zákona o zdravotnom poistení v parlamente.

BRATISLAVA 18. júna - Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) predstavila Asociácii nemocníc Slovenska (ANS) model, podľa ktorého prerozdelí finančné prostriedky zo Všeobecnej pokladničnej správy vo výške 50 miliónov eur určené na platy sestier a lekárov.

"Pre nemocnice to zo strany VšZP predstavuje mesačne sumu cca 3,8 mil. eur, ktorá bude uvoľnená hneď po schválení príslušnej novely zákona v parlamente," uviedla v pondelok pre agentúru SITA hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková.

Rokovania budú náročné

Návrh mechanizmu rozpustenia rezervy, ktorého princípom je čo najskorší transfer finančných prostriedkov na účty nemocníc podľa dohodnutého kľúča, predstavila ANS aj zdravotná poisťovňa Dôvera.

"Dôvera verí, že rokovania budú uzavreté v čo najkratšom termíne v závislosti od ďalších krokov ministerstva zdravotníctva a parlamentu. Zmluvy s poskytovateľmi sú pre poisťovňu prioritou, záleží nám na plynulom zabezpečení zdravotnej starostlivosti pre všetkých našich poistencov. Očakávame náročné, ale férové rokovania o nastavení adekvátnych podmienok pre členov ANS," konštatovala hovorkyňa Dôvery Monika Šimunová.

Snahou poisťovne je dosiahnuť čo najskoršiu dohodu so všetkými poskytovateľmi bez toho, aby došlo k ohrozeniu nárokov poistencov na liečbu a zdravotnú starostlivosť.

Union zdravotná poisťovňa v pondelok dospela k dohode so zástupcami ANS v otázke úpravy zmluvných podmienok od 1. júla a vykazovania a úhrady zdravotníckych pomôcok poskytovaných v rámci ústavnej zdravotnej starostlivosti od 1. júla.

"Union ZP bude v najbližšom období expedovať členom ANS dodatky k zmluvám o poskytovaní zdravotnej starostlivosti," informovala hovorkyňa Union ZP Judita Smatanová. Rokovalo sa aj o rozpustení štátnej rezervy. "Za účelom rozpustenia štátnej rezervy bude Union ZP expedovať osobitné dodatky, pričom termín ich expedovania závisí od termínu účinnosti príslušnej legislatívy," vysvetlila Smatanová.

Odvod sa zvýši

Odvod za poistencov štátu sa po nadobudnutí účinnosti novely zákona o zdravotnom poistení zvýši na 4,32 percenta a bude sa vyplácať do konca roka 2012.

Novelu zákona o zdravotnom poistení Richarda Rašiho (Smer-SD), ktorá umožní rozpustiť rezervu zo štátneho rozpočtu vo výške 50 mil. eur na prekrytie nedostatku zdrojov v zdravotníctve na vyššie platy sestier a lekárov, prerokuje parlament v druhom čítaní na schôdzi, ktorá začína 19. júna.

Peniaze teda dorazia prostredníctvom vyšších platieb za poistencov štátu zdravotným poisťovniam a následne poskytovateľom zdravotnej starostlivosti v druhom polroku.

Podľa prezidenta ANS Mariána Petka financie postupne na účty nemocníc začnú nabiehať v septembri v podobe vyšších platieb za poskytnuté zdravotné výkony za mesiac júl. Na zákonom priznané platy sestier a lekárov do konca roka bude potrebných približne o 107 mil. eur viac, ako pokrýva terajší systém, pre rok 2013 to bude odhadom 175 mil. eur.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…