Bratislava opraví časť terasy na Blagoevovej ulici v Petržalke
TASR
TASR

Bratislava opraví časť terasy na Blagoevovej ulici v Petržalke

Zdevastované terasy, ktoré sú pristavené k bytovým domom predstavujú podľa magistrátu totiž aj bezpečnostné riziko.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 17. marca (TASR) – Hlavné mesto opraví tento rok časť terasy na Blagoevovej ulici v bratislavskej mestskej časti Petržalka, ktorú má vo svojom vlastníctve. Zdevastované terasy, ktoré sú pristavené k bytovým domom predstavujú podľa magistrátu totiž aj bezpečnostné riziko. TASR o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. Mestská časť však upozorňuje, že mesto za posledné roky na opravy terás v Petržalke nenašlo v rozpočte ani euro.

Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal tvrdí, že terasy sú vypuklým problémom Petržalky. "Desiatky rokov sa o tieto terasy nikto nestaral a mnohé sú vo veľmi zlom stave. Mesto sa rozhodlo problém riešiť a tento rok máme pripravenú rekonštrukciu úseku terasy na Blagoevovej ulici," povedal.

V minulom roku spracoval Generálny investor Bratislavy (GIB) projektovú dokumentáciu na realizáciu stavby, ktorej súčasťou bolo aj statické posúdenie terasy. Z technického hľadiska je nevyhnutné spolu s terasou rekonštruovať aj jedno schodišťové rameno nadchodu pre peších ponad ulicu Bulíkova. To je podľa magistrátu podobne ako terasa v zlom stave. "Po získaní všetkých potrebných povolení začne GIB s rekonštrukciou," podotkla Onufer.

Hlavné mesto má záujem postupne zrekonštruovať aj ďalšie terasy vo svojom vlastníctve. Tvrdí však, že najprv musí vysporiadať zložité majetkovo-právne vzťahy. Niektoré časti terás sú totiž vo vlastníctve mesta, ďalšie vlastnia bytové družstvá, prípadne súkromní vlastníci. "Ide o náročný proces, keď mesto postupne odkrýva vlastnícke vzťahy. Až potom môže začať s ďalšími opravami terás," uviedla Onufer.

Magistrát má v pláne v Petržalke investovať aj do opravy ciest, rekonštrukcie podchodov na Dolnozemskej ceste a Rusovskej ceste. Vybuduje tiež cyklotrasu na Starohájskej ulici a bezbariérové priechody na zjazde z Mostu SNP. "Robí sa tiež koncept Dunajského nábrežia," doplnil primátor.

Mestská časť Petržalka upozorňuje, že opravu terasy na Blagoevovej ulici inicioval poslanec Milan Vetrák, ktorý v mestskom parlamente zastupuje Petržalku. "Mesto totiž za posledné roky na opravy terás nenašlo v rozpočte ani euro. Mesto sa na Blagoevovej chystá opraviť len časť terasy, ktorá jej patrí. Úsek, ktorý má zverený Petržalka, sme opravili už pred tromi rokmi a chystáme sa opraviť aj nadchod nad cestou, keďže prilieha k 'našej' časti terasy," povedal petržalský starosta Vladimír Bajan. Upozornil aj na iné problémy ako výtlky na cestách, neporiadok, nepokosenú trávu či osvetlenie, ktoré hlavné mesto v Petržalke podľa neho nerieši.

"My sa už roky všetkými dostupnými prostriedkami, žiadosťami aj prosbami márne snažíme od mesta získať pasportizáciu terás, ktoré sú jemu zverené, aby sme vlastníkov či správcov vedeli osloviť, napríklad aj na prípadnú spoluprácu pri ich opravách," podotkol starosta. Petržalka sa podľa jeho slov o terasy, ktoré má zverené do správy, priebežne stará. Od roku 2011 na opravy terás dala mestská časť takmer 816.000 eur, z toho v roku 2015 76.000 a vlani 83.000 eur.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…