Bratislava opraví časť terasy na Blagoevovej ulici v Petržalke
TASR
TASR

Bratislava opraví časť terasy na Blagoevovej ulici v Petržalke

Zdevastované terasy, ktoré sú pristavené k bytovým domom predstavujú podľa magistrátu totiž aj bezpečnostné riziko.

Ilustračné foto. — Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 17. marca (TASR) – Hlavné mesto opraví tento rok časť terasy na Blagoevovej ulici v bratislavskej mestskej časti Petržalka, ktorú má vo svojom vlastníctve. Zdevastované terasy, ktoré sú pristavené k bytovým domom predstavujú podľa magistrátu totiž aj bezpečnostné riziko. TASR o tom informovala hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. Mestská časť však upozorňuje, že mesto za posledné roky na opravy terás v Petržalke nenašlo v rozpočte ani euro.

Primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal tvrdí, že terasy sú vypuklým problémom Petržalky. "Desiatky rokov sa o tieto terasy nikto nestaral a mnohé sú vo veľmi zlom stave. Mesto sa rozhodlo problém riešiť a tento rok máme pripravenú rekonštrukciu úseku terasy na Blagoevovej ulici," povedal.

V minulom roku spracoval Generálny investor Bratislavy (GIB) projektovú dokumentáciu na realizáciu stavby, ktorej súčasťou bolo aj statické posúdenie terasy. Z technického hľadiska je nevyhnutné spolu s terasou rekonštruovať aj jedno schodišťové rameno nadchodu pre peších ponad ulicu Bulíkova. To je podľa magistrátu podobne ako terasa v zlom stave. "Po získaní všetkých potrebných povolení začne GIB s rekonštrukciou," podotkla Onufer.

Hlavné mesto má záujem postupne zrekonštruovať aj ďalšie terasy vo svojom vlastníctve. Tvrdí však, že najprv musí vysporiadať zložité majetkovo-právne vzťahy. Niektoré časti terás sú totiž vo vlastníctve mesta, ďalšie vlastnia bytové družstvá, prípadne súkromní vlastníci. "Ide o náročný proces, keď mesto postupne odkrýva vlastnícke vzťahy. Až potom môže začať s ďalšími opravami terás," uviedla Onufer.

Magistrát má v pláne v Petržalke investovať aj do opravy ciest, rekonštrukcie podchodov na Dolnozemskej ceste a Rusovskej ceste. Vybuduje tiež cyklotrasu na Starohájskej ulici a bezbariérové priechody na zjazde z Mostu SNP. "Robí sa tiež koncept Dunajského nábrežia," doplnil primátor.

Mestská časť Petržalka upozorňuje, že opravu terasy na Blagoevovej ulici inicioval poslanec Milan Vetrák, ktorý v mestskom parlamente zastupuje Petržalku. "Mesto totiž za posledné roky na opravy terás nenašlo v rozpočte ani euro. Mesto sa na Blagoevovej chystá opraviť len časť terasy, ktorá jej patrí. Úsek, ktorý má zverený Petržalka, sme opravili už pred tromi rokmi a chystáme sa opraviť aj nadchod nad cestou, keďže prilieha k 'našej' časti terasy," povedal petržalský starosta Vladimír Bajan. Upozornil aj na iné problémy ako výtlky na cestách, neporiadok, nepokosenú trávu či osvetlenie, ktoré hlavné mesto v Petržalke podľa neho nerieši.

"My sa už roky všetkými dostupnými prostriedkami, žiadosťami aj prosbami márne snažíme od mesta získať pasportizáciu terás, ktoré sú jemu zverené, aby sme vlastníkov či správcov vedeli osloviť, napríklad aj na prípadnú spoluprácu pri ich opravách," podotkol starosta. Petržalka sa podľa jeho slov o terasy, ktoré má zverené do správy, priebežne stará. Od roku 2011 na opravy terás dala mestská časť takmer 816.000 eur, z toho v roku 2015 76.000 a vlani 83.000 eur.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…