Poľka Kowalczyková triumfovala v Lahti, mieri za glóbusom

V nedeľňajších pretekoch na 10 km klasicky vo fínskom Lahti bodovala aj slovenská lyžiarka Alena Procházková.

LAHTI 10. marca - Poľka Justyna Kowalczyková urobila ďalší krok k celkovému prvenstvu vo Svetovom pohári v behu na lyžiach, keď vyhrala nedeľňajšie predpoludňajšie preteky na 10 km klasicky s intervalovým štartom vo fínskom Lahti.

Tridsaťročná členka AZS AWF Katovice bola na severe Európy suverénna, od prvého medzičasu zvyšovala na svoje súperky náskok.

V cieli triumfovala o 23,1 sekundy pred Nórkou Marit Björgenovou, tretia skončila jej krajanka Heidi Wengová. Darilo sa aj Slovenke Alene Procházkovej, ktorá s odstupom 1:57,7 min na Kowalczykovú obsadila 25. miesto. Do hodnotenia Svetového pohára si Procházková pripísala 6 bodov.

Kowalczyková vybojovala 26. prvenstvo vo Svetovom pohári v kariére. Vo svojej vitríne svojich úspechov má štyri olympijské medaily (1 - 1 - 2), sedemkrát stála na pódiu pre medailistky na majstrovstvách sveta (2 - 3 - 2), doteraz trikrát získala veľký krištáľový glóbus za celkové prvenstvo v seriáli Svetového pohára.

"Majstrovstvá sveta mi nevyšli podľa predstáv, preto som rada, že sa mi podarilo dnes vyhrať. Mala som dobre namazané lyže a vedela som, že to dnes môže byť dobré. Napravila som si chuť po sklamaní z majstrovstiev sveta," uviedla v reakcii pre Eurosport Kowalczyková.

Výsledky - SP v behu na lyžiach v Lahti:

10 km klasicky: 1. Justyna Kowalczyková (Poľ.) 25:38,9, 2. Marit Björgenová +23,1, 3. Heidi Wengová +25,5, 4. Therese Johaugová (všetky Nór.) +28,2, 5. Kerttu Niskanenová +55,2, 6. Krista Lahteenmäkiová (obe Fín.) +1:01,2, ... 25. Alena Procházková (SR) +1:57,7