Záhorská Bystrica žiada dočasne nespoplatniť úsek diaľnice D2
TASR
TASR

Záhorská Bystrica žiada dočasne nespoplatniť úsek diaľnice D2

Dôvodom je výstavba svetelnej križovatky na uliciach Bratislavská - Čsl. tankistov a s tým súvisiace dopravné zaťaženie.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 15. marca (TASR) – Bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica sa spoločne s mestom Stupava a obcami Borinka a Marianka obrátila na Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR so žiadosťou o nespoplatňovanie úseku diaľnice D2 od križovatky Lamač po križovatku Stupava-juh. Záhorská Bystrica chce týmto spôsobom riešiť nárast dopravného zaťaženia v mestskej časti, ktorý súvisí s výstavbou novej svetelnej križovatky na uliciach Bratislavská - Čsl. tankistov.

Samosprávy žiadajú rezort o dočasné nespoplatňovanie diaľničného úseku od marca do mája tohto roku pre osobné autá. "Toto dočasné opatrenie by pomohlo odľahčiť neúnosnú dopravnú situáciu, ktorá vznikla s budovaním svetelnej križovatky, rovnako tak by zlepšilo prístup do Bratislavy i vodičom z Marianky, Borinky či Stupavy, ktorí využívajú pri ceste do hlavného mesta tranzit cez Záhorskú Bystricu,“ napísal v liste ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi (Most-Híd) starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa. Šéfa dopravného rezortu žiada o prehodnotenie rozhodnutia Národnej diaľničnej spoločnosti (NSD), na ktorú sa už vo februári so žiadosťou o dočasné nespoplatnenie diaľnice obrátil Generálny investor Bratislavy (GIB)- realizátor výstavby svetelnej križovatky.

GIB adresoval žiadosť s tým, že podnet presmerovať tranzit počas budovania križovatky na diaľnicu predniesli zástupcovia Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave pri rokovaní o dopravných obmedzeniach počas výstavby. Práce na križovatke si vyžiadali čiastočnú uzáveru Bratislavskej ulice. V smere do Bratislavy je doprava vedená po tejto komunikácií striedavo v oboch jazdných pruhoch, v smere do Stupavy je presmerovaná na miestne komunikácie v mestskej časti. Výstavba sa začala 8. marca, práce majú trvať do 31. mája.

NDS v odpovedi žiadosť zamietla s tým, že v uvedenom úseku diaľnice sa nachádza kontrolný systém portálu úhrady diaľničnej známky. Diaľničiari uviedli tiež, že žiadosti nemôžu vyhovieť "i s prihliadnutím na fakt, že existuje iná obchádzková trasa".

O trvalé nespoplatnenie diaľnice D1 v úseku Lamač - Stupava-juh pre osobné autá žiadali starostovia Lamača i Záhorskej Bystrice, s podporou ďalších samospráv už viackrát. Argumentovali tým, že obyvatelia z okolitých miest a obcí, ktorí neplatia úhradu za používanie diaľnice, využívajú pri ceste do a z hlavného mesta tranzit cez Záhorskú Bystricu a Lamač, čo spôsobuje neúmerné dopravné zaťaženie, zvýšený hluk a celkové zhoršenie životných podmienok obyvateľov týchto mestských častí. Ministerstvo požiadavke nevyhovelo ani pri poslednom pokuse na jeseň 2014, keď sa k iniciatíve mestských častí a okolitých obcí na severozápadnom okraji Bratislavy pripojil aj magistrát hlavného mesta.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…