Záhorská Bystrica žiada dočasne nespoplatniť úsek diaľnice D2
TASR
TASR

Záhorská Bystrica žiada dočasne nespoplatniť úsek diaľnice D2

Dôvodom je výstavba svetelnej križovatky na uliciach Bratislavská - Čsl. tankistov a s tým súvisiace dopravné zaťaženie.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 15. marca (TASR) – Bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica sa spoločne s mestom Stupava a obcami Borinka a Marianka obrátila na Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR so žiadosťou o nespoplatňovanie úseku diaľnice D2 od križovatky Lamač po križovatku Stupava-juh. Záhorská Bystrica chce týmto spôsobom riešiť nárast dopravného zaťaženia v mestskej časti, ktorý súvisí s výstavbou novej svetelnej križovatky na uliciach Bratislavská - Čsl. tankistov.

Samosprávy žiadajú rezort o dočasné nespoplatňovanie diaľničného úseku od marca do mája tohto roku pre osobné autá. "Toto dočasné opatrenie by pomohlo odľahčiť neúnosnú dopravnú situáciu, ktorá vznikla s budovaním svetelnej križovatky, rovnako tak by zlepšilo prístup do Bratislavy i vodičom z Marianky, Borinky či Stupavy, ktorí využívajú pri ceste do hlavného mesta tranzit cez Záhorskú Bystricu,“ napísal v liste ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi (Most-Híd) starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa. Šéfa dopravného rezortu žiada o prehodnotenie rozhodnutia Národnej diaľničnej spoločnosti (NSD), na ktorú sa už vo februári so žiadosťou o dočasné nespoplatnenie diaľnice obrátil Generálny investor Bratislavy (GIB)- realizátor výstavby svetelnej križovatky.

GIB adresoval žiadosť s tým, že podnet presmerovať tranzit počas budovania križovatky na diaľnicu predniesli zástupcovia Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave pri rokovaní o dopravných obmedzeniach počas výstavby. Práce na križovatke si vyžiadali čiastočnú uzáveru Bratislavskej ulice. V smere do Bratislavy je doprava vedená po tejto komunikácií striedavo v oboch jazdných pruhoch, v smere do Stupavy je presmerovaná na miestne komunikácie v mestskej časti. Výstavba sa začala 8. marca, práce majú trvať do 31. mája.

NDS v odpovedi žiadosť zamietla s tým, že v uvedenom úseku diaľnice sa nachádza kontrolný systém portálu úhrady diaľničnej známky. Diaľničiari uviedli tiež, že žiadosti nemôžu vyhovieť "i s prihliadnutím na fakt, že existuje iná obchádzková trasa".

O trvalé nespoplatnenie diaľnice D1 v úseku Lamač - Stupava-juh pre osobné autá žiadali starostovia Lamača i Záhorskej Bystrice, s podporou ďalších samospráv už viackrát. Argumentovali tým, že obyvatelia z okolitých miest a obcí, ktorí neplatia úhradu za používanie diaľnice, využívajú pri ceste do a z hlavného mesta tranzit cez Záhorskú Bystricu a Lamač, čo spôsobuje neúmerné dopravné zaťaženie, zvýšený hluk a celkové zhoršenie životných podmienok obyvateľov týchto mestských častí. Ministerstvo požiadavke nevyhovelo ani pri poslednom pokuse na jeseň 2014, keď sa k iniciatíve mestských častí a okolitých obcí na severozápadnom okraji Bratislavy pripojil aj magistrát hlavného mesta.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…