Záhorská Bystrica žiada dočasne nespoplatniť úsek diaľnice D2
TASR
TASR

Záhorská Bystrica žiada dočasne nespoplatniť úsek diaľnice D2

Dôvodom je výstavba svetelnej križovatky na uliciach Bratislavská - Čsl. tankistov a s tým súvisiace dopravné zaťaženie.

Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 15. marca (TASR) – Bratislavská mestská časť Záhorská Bystrica sa spoločne s mestom Stupava a obcami Borinka a Marianka obrátila na Ministerstvo dopravy a výstavby (MDV) SR so žiadosťou o nespoplatňovanie úseku diaľnice D2 od križovatky Lamač po križovatku Stupava-juh. Záhorská Bystrica chce týmto spôsobom riešiť nárast dopravného zaťaženia v mestskej časti, ktorý súvisí s výstavbou novej svetelnej križovatky na uliciach Bratislavská - Čsl. tankistov.

Samosprávy žiadajú rezort o dočasné nespoplatňovanie diaľničného úseku od marca do mája tohto roku pre osobné autá. "Toto dočasné opatrenie by pomohlo odľahčiť neúnosnú dopravnú situáciu, ktorá vznikla s budovaním svetelnej križovatky, rovnako tak by zlepšilo prístup do Bratislavy i vodičom z Marianky, Borinky či Stupavy, ktorí využívajú pri ceste do hlavného mesta tranzit cez Záhorskú Bystricu,“ napísal v liste ministrovi dopravy Árpádovi Érsekovi (Most-Híd) starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa. Šéfa dopravného rezortu žiada o prehodnotenie rozhodnutia Národnej diaľničnej spoločnosti (NSD), na ktorú sa už vo februári so žiadosťou o dočasné nespoplatnenie diaľnice obrátil Generálny investor Bratislavy (GIB)- realizátor výstavby svetelnej križovatky.

GIB adresoval žiadosť s tým, že podnet presmerovať tranzit počas budovania križovatky na diaľnicu predniesli zástupcovia Krajského dopravného inšpektorátu v Bratislave pri rokovaní o dopravných obmedzeniach počas výstavby. Práce na križovatke si vyžiadali čiastočnú uzáveru Bratislavskej ulice. V smere do Bratislavy je doprava vedená po tejto komunikácií striedavo v oboch jazdných pruhoch, v smere do Stupavy je presmerovaná na miestne komunikácie v mestskej časti. Výstavba sa začala 8. marca, práce majú trvať do 31. mája.

NDS v odpovedi žiadosť zamietla s tým, že v uvedenom úseku diaľnice sa nachádza kontrolný systém portálu úhrady diaľničnej známky. Diaľničiari uviedli tiež, že žiadosti nemôžu vyhovieť "i s prihliadnutím na fakt, že existuje iná obchádzková trasa".

O trvalé nespoplatnenie diaľnice D1 v úseku Lamač - Stupava-juh pre osobné autá žiadali starostovia Lamača i Záhorskej Bystrice, s podporou ďalších samospráv už viackrát. Argumentovali tým, že obyvatelia z okolitých miest a obcí, ktorí neplatia úhradu za používanie diaľnice, využívajú pri ceste do a z hlavného mesta tranzit cez Záhorskú Bystricu a Lamač, čo spôsobuje neúmerné dopravné zaťaženie, zvýšený hluk a celkové zhoršenie životných podmienok obyvateľov týchto mestských častí. Ministerstvo požiadavke nevyhovelo ani pri poslednom pokuse na jeseň 2014, keď sa k iniciatíve mestských častí a okolitých obcí na severozápadnom okraji Bratislavy pripojil aj magistrát hlavného mesta.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…