Skvelá Kuzminová skončila druhá na olympijskej trati v Soči
SITA
SITA

Prekvapujúcou víťazkou sobotňajších rýchlostných pretekov žien sa stala poľská biatlonistka Magdalena Gwizdoňová.

SOČI 9. marca - Prekvapujúcou víťazkou sobotňajších rýchlostných pretekov žien na 7,5 km v rámci 8. kola Svetového pohára v biatlone v ruskom Soči sa stala 33-ročná Poľka Magdalena Gwizdoňová.

Slovenská reprezentantka Anastasia Kuzminová pokračuje vo vynikajúcich výkonoch a vybojovala si striebro, tretia skončila už istá víťazka SP Nórka Tora Bergerová.

Gwizdoňová sa na najvyšší stupienok pódia pre medailistky dostala druhýkrát v kariére, šiestykrát získala medailu. Naposledy jej zásluhou stúpala poľská vlajka na stožiar v decembri 2006, teda pred viac ako šiestimi rokmi.

V extrémne ťažkých podmienkach (husté sneženie, náročné trate, meniaci sa vietor) bola bežecky až piata najrýchlejšia, ale na strelnici ani raz neminula a práve to ju vynieslo na vrchol.

Anastasia Kuzminová opäť potvrdila, že patrí do absolútnej svetovej špičky. Dosiahla na desatinu sekundy rovnaký bežecký čas ako suverénka sezóny a už istá držiteľka veľkého krištáľového glóbusu Nórka Bergerová. Mali aj rovnakú streleckú bilanciu (1 trestný okruh),

"Nasťa" však trestný okruh zvládla o čosi rýchlejšie, a práve to rozhodlo v cieli v jej prospech. Bolo to jej šestnáste pódiové umiestnenie v kariére, piate v aktuálnej sezóne, celkovo siedme strieborné (celková bilancia 4 - 7 - 5). Pripíše si zaň do celkovej klasifikácie SP 54 bodov. Za víťaznou Gwizdoňovou zaostala o desať sekúnd, pred Bergerovou mala náskok tri a pol sekundy.

Janka Gereková rovnako absolvovala jeden trestný okruh, skončila dvadsiata siedma, na konto jej pribudne 14 bodov. Ďalšie dve Slovenky v 95-člennom štartovom poli už výrazne zaostali za bodovanými pozíciami. Terézia Poliaková obsadila 64. priečku a Martina Chrapánová sa vo výsledkovej listine zaradila na 82. pozíciu.

Bergerová je už istou víťazkou aj hodnotenia rýchlostných pretekov a po vytrvalostných pretekoch jej patrí už druhý malý glóbus. Kuzminová sa v celkovej klasifikácii posunula už na výborné 6. miesto. Vlani skončila desiata, v tejto sezóne si už s veľkou pravdepodobnosťou svoje koncosezónne maximum vylepší. V hodnotení tejto disciplíny je siedma. Gereková je celkovo dvadsiata tretia, v hodnotení šprintu si polepšila o jeden stupienok, je pätnásta.

Výsledky - rýchlostné preteky žien - Soči:

1. Magdalena Gwizdoňová (Poľ.) 25:28,7 min (0 trestných okruhov), 2. Anastasia Kuzminová (SR) +10,2 (1), 3. Tora Bergerová (Nór.) +13,7 (1), 4. Marie Dorinová Habertová (Fr.) +18,0 (0), 5. Darja Domračevová (Biel.) +18,2 (1), 6. Evi Sachenbacherová-Stehelová (Nem.) +31,6 (0), .... 27. Janka Gereková + 1:52,0 (1), 64. Terézia Poliaková +3:28,4 (2), 82. Martina Chrapánová (všetky SR) +4:40,4 (2)

Prehľad všetkých medailových umiestnení Anastasie Kuzminovej v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácie Svetového pohára.

1. miesto: 13. februára 2010 - rýchlostné preteky - Vancouver - ZOH (Kan.)

1. miesto: 10. decembra 2010 - rýchlostné preteky - Hochfilzen (Rak.)

1. miesto: 19. marca 2011 - stíhacie preteky - Oslo (Nór.)

1. miesto: 17. januára 2013 - rýchlostné preteky - Anterselva (Tal.)

2. miesto: 22. februára 2009 - preteky s hromadným štartom - Pjongčang - MS (Kór.rep.)

2. miesto: 16. februára 2010 - stíhacie preteky - Vancouver - ZOH (Kan.)

2. miesto: 18. decembra 2010 - rýchlostné preteky - Pokljuka (Slovin.)

2. miesto: 21. januára 2011 - rýchlostné preteky - Anterselva (Tal.)

2. miesto: 22. januára 2012 - preteky s hromadným štartom - Anterselva (Tal.)

2. miesto: 3. marca 2013 - preteky s hromadným štartom - Oslo (Nór.)

2. miesto: 9. marca 2013 - rýchlostné preteky - Soči (Rus.)

3. miesto: 17. decembra 2009 - vytrvalostné preteky – Pokljuka (Slovin.)

3. miesto: 27. marca 2010 - preteky s hromadným štartom - Chanty Mansijsk (Rus.)

3. miesto: 5. marca 2011 - rýchlostné preteky - MS - Chanty Mansijsk (Rus.)

3. miesto: 1. marca 2013 - rýchlostné preteky - Oslo (Nór.)

3. miesto: 2. marca 2013 - stíhacie preteky - Oslo (Nór.)