Záujem detí o čítanie funguje tam, kde je knihovník, rodič a pedagóg
TASR
TASR

Záujem detí o čítanie funguje tam, kde je knihovník, rodič a pedagóg

Týždeň slovenských knižníc potrvá oddnes do 19. marca.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Milan Kapusta

Prešov 13. marca (TASR) – V Prešove dnes slávnostne otvorili 18. ročník Týždňa slovenských knižníc pod spoločným mottom Knižnice pre všetkých. Organizátormi podujatia sú Slovenská asociácia knižníc (SAK) a Spolok slovenských knihovníkov a knižníc (SSKK). Ambasádorom aktivity je Ján Gallovič, člen činohry Slovenského národného divadla.

Týždeň slovenských knižníc potrvá oddnes do 19. marca. Počas vlaňajšieho Týždňa slovenských knižníc sa uskutočnilo 1059 aktivít a zúčastnilo sa na nich zhruba 34.000 návštevníkov. Predsedníčka SAK a riaditeľka Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou Emília Antolíková uviedla, že by radi tieto čísla v tomto roku ešte navýšili.

„Podstatou Týždňa slovenských knižníc je zviditeľniť knižnice a v jednom týždni ponúknuť množstvo podujatí, ktoré knižnice ponúkajú počas celého roka. Pretože takto nahustené v jednom týždni to vyznie omnoho zaujímavejšie, vidno tam ten záber od ľudovej rozprávky až po 3D tlač. Slovenská asociácia knižníc oslavuje 25. výročie svojho vzniku, Týždeň slovenských knižníc je organizovaný v čase, do ktorého zapadá Deň ľudovej rozprávky a Týždeň mozgu, ktorý je medzinárodným podujatím, je v tom istom týždni, ako nám vyšiel Týždeň slovenských knižníc,“ uviedla Antolíková. Ďalej dodala, že množstvo knižníc preto organizuje podujatia zamerané práve na trénovanie pamäti.

Súčasťou dnešného slávnostného podujatia bolo aj odovzdanie ceny Slovenskej asociácie knižníc SAKAČIK 2016 za aktívnu činnosť. Získala ju Staromestská knižnica v Bratislave, o čom rozhodla svojím hlasovaním správna rada asociácie. Riaditeľka ocenenej knižnice Judita Kopačíková informovala, že cenu získali za projekt Môj prvý čitateľský preukaz. Ich knižnica venuje preukaz zdarma už deťom po narodení, ak aspoň jeden z rodičov má trvalé bydlisko v bratislavskom Starom Meste. Zámerom je pestovať záujem o čítanie u detí ešte skôr, ako získajú prvé poznatky z abecedy.

Antolíková doplnila, že vo vranovskej knižnici dnes pasovali do radov čitateľov 158 prvákov základných škôl, budú v tom pokračovať aj v utorok (14. 3.) a mali by prekročiť hranicu 200 prváckych čitateľov. Podľa jej slov udržať záujem u detí o čítanie pomáha tzv. trojnožka, kde má svoje významné miesto rodič, knihovník a pedagóg.

Na Slovensku je evidovaných takmer 4000 registrovaných knižníc a v ich fondoch sa nachádza skoro 40 miliónov zväzkov kníh.

Jednotlivé aktivity, ktoré organizujú knižnice na celom Slovensku, sú zverejňované na webovej stránke www.sakba.sk a na celoslovenskom knihovníckom portáli InfoLib: www.infolib.sk.

Hlavnými partnermi Týždňa slovenských knižníc 2017 sú Fond na podporu umenia, ktorý podujatie finančne podporil, a tiež Železničná spoločnosť Slovensko, a. s., a kníhkupectvo Martinus.sk.

Záštitu nad slávnostným otvorením prevzal minister kultúry SR Marek Maďarič (Smer-SD) a predseda Prešovského samosprávneho kraja Peter Chudík.

Už ste čítali?

Na Slovensku ju posielali na potrat, Švajčiari zachránili jej…

Bežné vyšetrenie spustilo lavínu zlých správ. Tehotná…

V prvej ČSR sa jazdilo vľavo, hlavným mestom mala byť Žilina…

Československo bolo hospodárskou veľmocou, bolo ďaleko pred najväčšími…

Kouč osobného rozvoja: Mladí nie sú problém. Ani štyridsiatnici…

Kouč osobnostného rozvoja Andy Winson v rozhovore odhalil množstvo zaujímavých…

Pedagogička: Dieťa z domu odchádza celý život. Treba ho nechať…

Mení sa všetko okolo nás a spôsob výchovy nie je výnimkou.…

Babička z trhoviska v Nových Zámkoch dojala celý slovenský internet.…

Pani Margit roky pomáhala cudzím ľuďom. Dnes si staručká vdova privyrába…

Malá rodinná firma z Nitry slávi historický úspech: Ako prví…

Obrovský úspech pre Slovensko priniesla jedna malá firmička z Nitry.

Obetavý otec nosí hendikepovaného syna na chrbte, aby mu ukázal…

Najväčšou záľubou rodiny Benkovcov je turistika. A nevynechávajú…

Na Liptove sa pred svetom ukrýva čarovná dolina, ktorá je ideálna…

Iba málokde nájdete na takom malom kúsku toľko zaujímavostí.…