Dobré noviny
Slovenskí vedci šokujú: Vo vietnamskej jaskyni objavili bizarného tvora, akého ešte svet nevidel!
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Slovenskí vedci šokujú: Vo vietnamskej jaskyni objavili bizarného tvora, akého ešte svet nevidel!

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: wikipedia

Nenápadný novoobjavený tvor sa skrýva v jaskyniach a je poriadne bizarný. Veľká hlava nie je jedinou zvláštnosťou, ktorou ľudí zaujal.

BRATISLAVA 10. marca - Slovenským vedcom sa podarilo objaviť nezvyčajne bizarného živočícha, čím upútali pozornosť zahraničných médií aj prestížnych vedeckých časopisov. O tomto tvorovi ste s najväčšou pravdepodobnosťou doposiaľ nepočuli!

Tajomný tvor z jaskyne

Vedecký tím pod vedením dvoch slovenských výskumníkov odhalil vo vietnamskej lávovej jaskyni Tan Phu extrémne malého, no vo viacerých ohľadom mimoriadne výnimočného švába. Tvory ako šváby ľuďom síce nie sú ani najmenej sympatické, pre vedcov je však tento objav veľkou vecou! "Morfologicky je to zrejme najbizarnejší šváb a myslíme si, že aj zviera všeobecne, aké kedy bolo objavené," citoval Petra Vršanského zo Slovenskej akadémie vied web Českej televízie. Najzaujímavejšie pritom je, že je tento šváb polopriehľadný a v porovnaní s malým telom má extrémne veľkú hlavu a dlhé nohy. Šťastie teda, že si ho kvôli jeho čiastočne presvitnému telu neprehliadli. Zvláštne je tiež to, že sa živí hubami, čím sa od väčšiny švábov líšia. Podľa odborníkov je pritom dokonale prispôsobený na život v jaskyniach.

Novoobjavený druh švába žije v jaskyniach a má čiastočne priehľadné telo.
Novoobjavený druh švába žije v jaskyniach a má čiastočne priehľadné telo. Foto: SAV

Netopiere ako taxíky pre šváby

Nezvyčajný novoobjavený šváb vyvolal veľký záujem aj preto, že údajne lieta na netopieroch, presnejšie povedané, presúva sa pomocou nich, hoci to ešte nebolo potvrdené. Súčasťou jeho tela je totiž aj hák, ktorý mu slúži na prichytenie samičky pri párení, a predpokladá sa, že ho využíva aj na to, aby sa na netopieroch mohol presúvať medzi jednotlivými jaskyňami. Podľa SAV sa pritom tempo evolúcie tohto druhu švábov dá porovnať s najrýchlejšie sa vyvíjajúcimi chrobákmi, uviedla ČT. Odborná štúdia našich zoológov bola publikovaná aj v časopise Zootaxa.

Už ste čítali?