Ako posilniť detskú imunitu a prestať sa trápiť chorobami
SITA
SITA

Ako posilniť detskú imunitu a prestať sa trápiť chorobami

Ak vás už vyčerpávajú neustále návštevy u lekára s chorľavým dieťaťom, môžete skúsiť popracovať na jeho imunite.

BRATISLAVA 7. marca - Patríte medzi rodičov, ktorých potomkov neustále trápia rôzne choroby a u lekára sa pomaly cítite ako doma? Iste, môžete si vždy zaobstarať lieky, ale už aj tie menej vážne choroby ako nádcha či kašeľ sú predsa len vyčerpávajúce pre celú rodinu a žiaden rodič sa nechce pozerať na to, ako sa jeho dieťa trápi.

Preto môžete skúsiť urobiť všetko pre to, aby bolo telíčko vášho syna či dcérky silnejšie a odolnejšie a aby ste váš potomok i vy mohli vďaka zlepšenej imunite žiť plnohodntnejší život.

Raňajky nielen pre imunitu

V prvom rade by ste mali vášmu dieťaťu naservírovať raňajky. Samozrejme – čím zdravšie, tým lepšie, veď ako sa hovorí, sú najdôležitejším jedlom dňa. Už samotná konzumácia raňajok povzbudzuje tvorbu látky interferón gama, čím sa podľa štúdie holandského Maastricht University Medical Centre znižuje riziko nakazenia sa vírusovou infekciou až o polovicu.

V celodennom jedálničku by malo byť silne zastúpené ovocie a zelenina, predovšetkým to s obsahom vitamínu C (veľké množstvo ho obsahujú napríklad broskyne), karotenoidov (mrkva, špenát či tekvica) a bioflavonoidov (paprika, jahody, citrusové ovocie, brokolica, ružičkový kel, cesnak, špenát, mango alebo papája).

Rodičia zvyknú úzkostlivo dbať na hygienu svojich detí, čím ich síce chcú ochrániť, no v skutočnosti môžu narobiť množstvo škody. Napríklad stačí umývať si ruky obyčajným mydlom, rozhodne nie každý deň minúť fľaštičku antibakteriálneho gélu či obrúskov. Pre správne fungovanie imunitného systému je jednoducho aspoň nejaký boj s baktériami dôležitý.

Pozor na cigaretový dym

Fajčiari by si mali uvedomiť, že ak dymu vystavujú svoje deti, častejšie návštevy u lekára nie sú žiadnym prekvapením. Sú totiž náchylnejšie na infekcie uší, kašeľ, prechladnutie či zápal priedušiek. Dôvod? Okolo štyritisíc rôznych chemikálií, ktoré obsahuje cigaretový dym a usádzajú sa vo vašom byte. Tie môžu oslabiť imunitný systém celej rodiny.

Ak už máte doma malého školáka, ale pokojne i mladšie dieťa, skúste ho motivovať ku každodennému nenáročnému 30-minútovému cvičeniu. To zníži napríklad riziko prechladnutia až o polovicu.

Ak je vaše dieťe neustále unavené, zdvojnásobuje sa riziko infekcie a tiež sa zvyšuje čas potrebný na to, aby sa choroby zbavilo. Novorodenci by mali spávať okolo 18 hodín denne, batoľatá 12 až 13 hodín a deti v predškolskom veku okolo 10 hodín.

Pravidelné informácie o zdraví nájdete aj na našej facebookovej stránke.

Zdroj: empowher.com

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…