Dobré noviny
Festival prinesie súčasné umenie do zabudnutej obce Čabiny
Dobré noviny
Dobré noviny

Festival prinesie súčasné umenie do zabudnutej obce Čabiny

Ak chcete na Slovensku zažiť v rámci festivalovej sezóny niečo iné, než na čo ste boli doteraz zvyknutí, choďte na alt30festival. Dvojdňový multimediálny počin z dielne alt30collective je prvou a zatiaľ jedinou akciou svojho druhu na Slovensku.

BRATISLAVA 18. júna - Hlavným zámerom a zároveň špecifikom akcie je, že prenáša súčasnú kultúru z väčších miest na perifériu.  A ak hovoríme o periférii, tak o úplnej. Alt30collective si ako „miesto činu“ vybrali ekonomikou, súčasnou kultúrou a inými dôležitými faktormi zabudnutú obec Čabiny, nachádzajúcu sa na východe Slovenska – desať kilometrov od Medzilaboriec. Vzhľadom na lokalitu a donekonečna skloňovaný apokalyptický rok 2012 môžeme so štipkou sarkazmu konštatovať, že ide o festival na konci sveta. Táto situácia a sa stala základným pilierom pri tvorbe konceptu festivalu, ktorý sa v dňoch 3. a 4. augusta stane súčasťou obce. Hlavným impulzom pre jeho vznik bola totálna absencia súčasného umenia v regióne a potreba presvedčiť (nielen) miestnych obyvateľov o tom, že tento stav je možné zmeniť.

Dva festivalové dni so sebou prinesú koncerty  kvalitných zahraničných aj slovenských hudobníkov. Mená ako Molly Nilsson, Pictureplane, NZCA/Lines, Sister Gracie, Kazety a ďalšie sú výsledkom citlivého dramaturgického výberu zohľadňujúceho mierne mystickú atmosféru miesta a potrebu priniesť do regiónu niečo nové. Ide aj o snahu narušiť fakt, že v okolí Čabín je možné zažiť nanajvýš diskotéku plnú hudby, ktorá sa nelíši od playlistu akéhokoľvek komerčného rádia.

V rámci denného program bude v miestnom kultúrnom dome možné vidieť napríklad dynamický prezentačný formát Pecha Kucha, ktorého koncept pochádza z Tokia a do Čabín ho prinesie občianske združenie Východné Pobrežie alebo premietania filmov a videoartu.

Vonku zatiaľ rozloží svoje stánky BAZZART – dizajnérsky trh, na ktorom je možné zadovážiť si originálne doplnky, oblečenie a všeličo iné, čo v bežných obchodoch nezoženiete.  Okrem toho dedina ožije streetartom a inštaláciami vo verejnom priestore.

Festival je úzko spätý s obcou Čabiny a zohľadňuje to aj vo svojom programe. Ďalšou z jeho častí sú workshopy. Občianske združenie Street Art Communication, ktoré od roku 2008 organizuje streetartový festival v Košiciach sa tentoraz špeciálne presunie do Čabín, aby spolu s návštevníkmi a miestnymi obyvateľmi ušili Čabinám pouličné umenie na mieru. Ďalší workshop bude organizovaný Divadlom Na Peróne. Site specific divadelná inscenácia bude tematicky zameraná na obec a k jej vzniku môže prispieť každý, kto má k Čabinám, ich minulosti a súčasnosti, čo povedať.

Dobré noviny sú mediálnym partnerom festivalu.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…