Festival prinesie súčasné umenie do zabudnutej obce Čabiny
Dobré noviny
Dobré noviny

Festival prinesie súčasné umenie do zabudnutej obce Čabiny

Ak chcete na Slovensku zažiť v rámci festivalovej sezóny niečo iné, než na čo ste boli doteraz zvyknutí, choďte na alt30festival. Dvojdňový multimediálny počin z dielne alt30collective je prvou a zatiaľ jedinou akciou svojho druhu na Slovensku.

BRATISLAVA 18. júna - Hlavným zámerom a zároveň špecifikom akcie je, že prenáša súčasnú kultúru z väčších miest na perifériu.  A ak hovoríme o periférii, tak o úplnej. Alt30collective si ako „miesto činu“ vybrali ekonomikou, súčasnou kultúrou a inými dôležitými faktormi zabudnutú obec Čabiny, nachádzajúcu sa na východe Slovenska – desať kilometrov od Medzilaboriec. Vzhľadom na lokalitu a donekonečna skloňovaný apokalyptický rok 2012 môžeme so štipkou sarkazmu konštatovať, že ide o festival na konci sveta. Táto situácia a sa stala základným pilierom pri tvorbe konceptu festivalu, ktorý sa v dňoch 3. a 4. augusta stane súčasťou obce. Hlavným impulzom pre jeho vznik bola totálna absencia súčasného umenia v regióne a potreba presvedčiť (nielen) miestnych obyvateľov o tom, že tento stav je možné zmeniť.

Dva festivalové dni so sebou prinesú koncerty  kvalitných zahraničných aj slovenských hudobníkov. Mená ako Molly Nilsson, Pictureplane, NZCA/Lines, Sister Gracie, Kazety a ďalšie sú výsledkom citlivého dramaturgického výberu zohľadňujúceho mierne mystickú atmosféru miesta a potrebu priniesť do regiónu niečo nové. Ide aj o snahu narušiť fakt, že v okolí Čabín je možné zažiť nanajvýš diskotéku plnú hudby, ktorá sa nelíši od playlistu akéhokoľvek komerčného rádia.

V rámci denného program bude v miestnom kultúrnom dome možné vidieť napríklad dynamický prezentačný formát Pecha Kucha, ktorého koncept pochádza z Tokia a do Čabín ho prinesie občianske združenie Východné Pobrežie alebo premietania filmov a videoartu.

Vonku zatiaľ rozloží svoje stánky BAZZART – dizajnérsky trh, na ktorom je možné zadovážiť si originálne doplnky, oblečenie a všeličo iné, čo v bežných obchodoch nezoženiete.  Okrem toho dedina ožije streetartom a inštaláciami vo verejnom priestore.

Festival je úzko spätý s obcou Čabiny a zohľadňuje to aj vo svojom programe. Ďalšou z jeho častí sú workshopy. Občianske združenie Street Art Communication, ktoré od roku 2008 organizuje streetartový festival v Košiciach sa tentoraz špeciálne presunie do Čabín, aby spolu s návštevníkmi a miestnymi obyvateľmi ušili Čabinám pouličné umenie na mieru. Ďalší workshop bude organizovaný Divadlom Na Peróne. Site specific divadelná inscenácia bude tematicky zameraná na obec a k jej vzniku môže prispieť každý, kto má k Čabinám, ich minulosti a súčasnosti, čo povedať.

Dobré noviny sú mediálnym partnerom festivalu.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…