Festival prinesie súčasné umenie do zabudnutej obce Čabiny
Dobré noviny
Dobré noviny

Festival prinesie súčasné umenie do zabudnutej obce Čabiny

Ak chcete na Slovensku zažiť v rámci festivalovej sezóny niečo iné, než na čo ste boli doteraz zvyknutí, choďte na alt30festival. Dvojdňový multimediálny počin z dielne alt30collective je prvou a zatiaľ jedinou akciou svojho druhu na Slovensku.

BRATISLAVA 18. júna - Hlavným zámerom a zároveň špecifikom akcie je, že prenáša súčasnú kultúru z väčších miest na perifériu.  A ak hovoríme o periférii, tak o úplnej. Alt30collective si ako „miesto činu“ vybrali ekonomikou, súčasnou kultúrou a inými dôležitými faktormi zabudnutú obec Čabiny, nachádzajúcu sa na východe Slovenska – desať kilometrov od Medzilaboriec. Vzhľadom na lokalitu a donekonečna skloňovaný apokalyptický rok 2012 môžeme so štipkou sarkazmu konštatovať, že ide o festival na konci sveta. Táto situácia a sa stala základným pilierom pri tvorbe konceptu festivalu, ktorý sa v dňoch 3. a 4. augusta stane súčasťou obce. Hlavným impulzom pre jeho vznik bola totálna absencia súčasného umenia v regióne a potreba presvedčiť (nielen) miestnych obyvateľov o tom, že tento stav je možné zmeniť.

Dva festivalové dni so sebou prinesú koncerty  kvalitných zahraničných aj slovenských hudobníkov. Mená ako Molly Nilsson, Pictureplane, NZCA/Lines, Sister Gracie, Kazety a ďalšie sú výsledkom citlivého dramaturgického výberu zohľadňujúceho mierne mystickú atmosféru miesta a potrebu priniesť do regiónu niečo nové. Ide aj o snahu narušiť fakt, že v okolí Čabín je možné zažiť nanajvýš diskotéku plnú hudby, ktorá sa nelíši od playlistu akéhokoľvek komerčného rádia.

V rámci denného program bude v miestnom kultúrnom dome možné vidieť napríklad dynamický prezentačný formát Pecha Kucha, ktorého koncept pochádza z Tokia a do Čabín ho prinesie občianske združenie Východné Pobrežie alebo premietania filmov a videoartu.

Vonku zatiaľ rozloží svoje stánky BAZZART – dizajnérsky trh, na ktorom je možné zadovážiť si originálne doplnky, oblečenie a všeličo iné, čo v bežných obchodoch nezoženiete.  Okrem toho dedina ožije streetartom a inštaláciami vo verejnom priestore.

Festival je úzko spätý s obcou Čabiny a zohľadňuje to aj vo svojom programe. Ďalšou z jeho častí sú workshopy. Občianske združenie Street Art Communication, ktoré od roku 2008 organizuje streetartový festival v Košiciach sa tentoraz špeciálne presunie do Čabín, aby spolu s návštevníkmi a miestnymi obyvateľmi ušili Čabinám pouličné umenie na mieru. Ďalší workshop bude organizovaný Divadlom Na Peróne. Site specific divadelná inscenácia bude tematicky zameraná na obec a k jej vzniku môže prispieť každý, kto má k Čabinám, ich minulosti a súčasnosti, čo povedať.

Dobré noviny sú mediálnym partnerom festivalu.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…