Veľké reťazce konečne začnú podporovať malých domácich výrobcov potravín. Tieto zmeny nás čakajú na pultoch
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Veľké reťazce konečne začnú podporovať malých domácich výrobcov potravín. Tieto zmeny nás čakajú na pultoch

Ministerstvo pôdohospodárstva obrátilo pozornosť na lokálnych výrobcov potravín a presvedčilo obchodné reťazce, aby ich výrobky zaradili na pulty svojich predajní. Kedy sa naše domáce výrobky ocitnú v hypermarketoch?

Ilustračné foto — Foto: Fotolia

BRATISLAVA 2. marca - Malí regionálni výrobcovia potravín sa môžu cítiť na trhu znevýhodnení, štát im však chce dať šancu. Po najnovšom by sa ich výrobky mohli dostať na pulty veľkých obchodných reťazcov, aby sa tak podporil predaj našich slovenských produktov.

Lokálne špeciality zavítajú do hypermarketov

Ľudia nedajú dopustiť na domáce knedle, koláče, trdelníky či buchty, iní vyrábajú napríklad syry, bryndzu či syrové korbáčiky. Pre každý región je pritom typické niečo iné, v supermarketoch však napriek tomu nakúpime iba potraviny od veľkých výrobcov. To by sa teraz malo zmeniť. "Naším cieľom je podpora malých a stredných výrobcov potravín," uviedla Gabriela Matečná, ministerka pôdohospodárstva a regionálneho rozvoja SR. Väčšina veľkých obchodných reťazcov pritom návrh ministerstva podporila, a tak nič nebráni tomu, aby časť ich pultov zaplnili lokálne špeciality.

Potraviny regionálnych výrobcov sa dostanú na pulty hypermarketov.
Potraviny regionálnych výrobcov sa dostanú na pulty hypermarketov. Foto: Koláž DN/wikimedia/pixabay

Príležitosť pre malých výrobcov

Lokálni výrobcovia by podľa tohto návrhu dodávať svoje potraviny priamo do maloobchodných predajní reťazcov v okruhu 50 km od miesta ich výroby. Novinka bude prínosná nielen pre malých a stredných výrobcov potravín, ktorí takto budú môcť zviditeľniť svoje výrobky a získajú skúsenosti s dodávaním výrobkov do maloobchodných sietí, ale získajú aj spotrebitelia. Podľa Gabriely Matečnej "budú mať širšiu ponuku kvalitných domácich výrobkov priamo zo svojho regiónu," informovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na svojej webovej stránke. Bude to však aj významný krok vpred pre Slovensko ako také, ktoré by mohlo zvýšiť svoju sebestačnosť v oblasti výroby potravín, ktoré vo veľkej miere dovážame. Ďalších ľudí to môže inšpirovať, aby začali s podobnou výrobou, čo by mohlo dopomôcť aj k rozvoju zamestnanosti.

Prečítajte si tiež: Európska komisia udelila Slovensku výnimku. Zmena na pultoch predajní mnohých poteší

Kedy sa dostanú na pulty predajní?

Tejto pozitívnej zmeny by sme sa mali v supermarketoch dočkať už čoskoro. Ministerstvo si totiž dáva za cieľ, aby sa potraviny dostali na pulty predajní najneskôr do tohtoročných Vianoc. Agrorezort už pritom začal s výberom prvých vhodných dodávateľov. Na začiatok to bude stovka tých, ktorí sú momentálne najpripravenejší pre obchod. Do úvahy treba brať balenie, EAN kód, etikety výrobkov aj ich logistiku. Všetci lokálni výrobcovia, ktorí by mali záujem, sa môžu už teraz hlásiť na emailovej adrese chcemdodavat@land.gov.sk, ktorá bola vytvorená presne na tento účel.

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…