Ľudia so znevýhodnením nadobudli zručnosti ako dobrovoľníci
TASR
TASR

Ľudia so znevýhodnením nadobudli zručnosti ako dobrovoľníci

V projekte Kompetentní v dobrovoľníctve, kompetentní v živote sa zúčastnilo 75 mladých ľudí.

— Foto: TASR/Vladimír Benko

Bratislava 27. februára (TASR) - Dvojročný medzinárodný projekt Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií s názvom Kompetentní v dobrovoľníctve, kompetentní v živote pomohol angažovať v dobrovoľníckych aktivitách 75 mladých ľudí zo znevýhodneného prostredia. TASR o tom informovala prezidentka platformy Alžbeta Frimmerová.

Na projekte Kompetentní v dobrovoľníctve, kompetentní v živote pracovali partneri zo Slovenska, Chorvátska a Rumunska, zapojili sa i mladí ľudia s postihnutím, nezamestnaní, ľudia zo sociálne a ekonomicky slabého prostredia, odchovanci detských domovov či ľudia so psychickým ochorením. "Vykonávali administratívne práce, prácu na PC, venovali sa chorým deťom, doučovali, organizovali a asistovali na seminároch a pod.," informovala o činnosti dobrovoľníkov Frimmerová. Organizátori projektu zároveň vytvorili špeciálny tréning zameraný na manažment dobrovoľníkov so znevýhodnením a školili organizácie, ako s dobrovoľníkmi pracovať.

Po zapojení mladých ľudí so znevýhodnením do dobrovoľníckych aktivít organizátori zisťovali, aké zručnosti získali. Na Slovensku pritom využili online nástroj D-zručnosti pre zamestnanie, ktorý umožní získať certifikát od Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici potvrdzujúci nadobudnutie alebo rozvoj kľúčových kompetencií. "Najviac zručností získaných počas dobrovoľníctva bolo v oblasti sociálnych a personálnych kompetencií a v oblasti iniciatívnosti a podnikavosti. Konkrétne išlo o zručnosti ako aktívne počúvanie, zvládanie stresu, schopnosť tímovej práce, flexibilita, projektový manažment, správanie zamerané na klienta, riadenie času, ale aj kritické myslenie a tvorivosť," uviedla koordinátorka D-zručností pre zamestnanie Alžbeta Brozmanová Gregorová.

Poukázala na to, že angažovanie v dobrovoľníckych aktivitách pomáha absolventom získať kompetencie zvyšujúce ich šance na pracovnom trhu. "Vzrastie im aj sebavedomie, vnímanie vlastnej hodnoty, odbúrajú obavy a získajú pracovné návyky a nové sociálne kontakty. A to je dôležité pre to, aby sa stali viac ambicióznymi a atraktívnymi aj pre budúcich zamestnávateľov," vysvetlila Brozmanová Gregorová.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…