Ľudia so znevýhodnením nadobudli zručnosti ako dobrovoľníci
TASR
TASR

Ľudia so znevýhodnením nadobudli zručnosti ako dobrovoľníci

V projekte Kompetentní v dobrovoľníctve, kompetentní v živote sa zúčastnilo 75 mladých ľudí.

— Foto: TASR/Vladimír Benko

Bratislava 27. februára (TASR) - Dvojročný medzinárodný projekt Platformy dobrovoľníckych centier a organizácií s názvom Kompetentní v dobrovoľníctve, kompetentní v živote pomohol angažovať v dobrovoľníckych aktivitách 75 mladých ľudí zo znevýhodneného prostredia. TASR o tom informovala prezidentka platformy Alžbeta Frimmerová.

Na projekte Kompetentní v dobrovoľníctve, kompetentní v živote pracovali partneri zo Slovenska, Chorvátska a Rumunska, zapojili sa i mladí ľudia s postihnutím, nezamestnaní, ľudia zo sociálne a ekonomicky slabého prostredia, odchovanci detských domovov či ľudia so psychickým ochorením. "Vykonávali administratívne práce, prácu na PC, venovali sa chorým deťom, doučovali, organizovali a asistovali na seminároch a pod.," informovala o činnosti dobrovoľníkov Frimmerová. Organizátori projektu zároveň vytvorili špeciálny tréning zameraný na manažment dobrovoľníkov so znevýhodnením a školili organizácie, ako s dobrovoľníkmi pracovať.

Po zapojení mladých ľudí so znevýhodnením do dobrovoľníckych aktivít organizátori zisťovali, aké zručnosti získali. Na Slovensku pritom využili online nástroj D-zručnosti pre zamestnanie, ktorý umožní získať certifikát od Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici potvrdzujúci nadobudnutie alebo rozvoj kľúčových kompetencií. "Najviac zručností získaných počas dobrovoľníctva bolo v oblasti sociálnych a personálnych kompetencií a v oblasti iniciatívnosti a podnikavosti. Konkrétne išlo o zručnosti ako aktívne počúvanie, zvládanie stresu, schopnosť tímovej práce, flexibilita, projektový manažment, správanie zamerané na klienta, riadenie času, ale aj kritické myslenie a tvorivosť," uviedla koordinátorka D-zručností pre zamestnanie Alžbeta Brozmanová Gregorová.

Poukázala na to, že angažovanie v dobrovoľníckych aktivitách pomáha absolventom získať kompetencie zvyšujúce ich šance na pracovnom trhu. "Vzrastie im aj sebavedomie, vnímanie vlastnej hodnoty, odbúrajú obavy a získajú pracovné návyky a nové sociálne kontakty. A to je dôležité pre to, aby sa stali viac ambicióznymi a atraktívnymi aj pre budúcich zamestnávateľov," vysvetlila Brozmanová Gregorová.

Už ste čítali?

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…