Zvolen vyhral základnú časť, vo štvrťfinále budú aj derby

Pre hokejistov Žiliny sa sezóna skončila. Martinský MHC Mountfield ako posledné mužstvo čaká baráž o extraligu.

BRATISLAVA 3. marca - Až nedeľňajšie záverečné 54. kolo hokejovej Tipsport extraligy určilo definitívne zloženie dvojíc pre štvrťfinále. Okrem už vopred známej dvojičky Zvolen - Banská Bystrica sa v úvodnom kole vyraďovacej časti stretnú v ďalšom regionálnom derby Košice s Popradom, ďalej Nitra s Trenčínom a Piešťany so Skalicou.

Pre deviaty tím tabuľky najvyššej slovenskej súťaže Žilinu sa sezóna v nedeľu skončila. Martinský MHC Mountfield ako posledné mužstvo dlhodobej sezóny čaká baráž o extraligu, proti víťazovi I. ligy Bardejovu alebo Michalovciam.

Program štvrťfinále:

Termíny: 6., 7., 10., 11., prípadne 14., 16. a 18. marca: HKm Zvolen (1) - HC ´05 Banská Bystrica (8), HC Košice (2) - HK Poprad (7)

Termíny: 8., 9., 12., 13., prípadne 15., 17. a 19. marca: HK Nitra (3) - Dukla Trenčín (6), ŠHK 37 Piešťany (4) - HK 36 Skalica (5)

Štvrťfinále Slovnaft play-off Tipsport extraligy sa začne v stredu 6. marca, keď proti sebe nastúpia Zvolen s Banskou Bystricou a Košice s Popradom. O dva dni neskôr začnú svoje série zvyšní štvrťfinalisti.

V play-off sa hrá na štyri víťazstvá, prípadné siedme štvrťfinálové súboje sú naplánované na 18., resp. 19. marca. Semifinále sa začína 22. marca, finále 7. apríla. Nový slovenský majster bude najskôr známy 12., najneskôr 19. apríla. Všetky súboje play-off majú začiatok o 18.00 h. Baráž o extraligu je na programe od 19. marca.

Výsledky:

HC\'05 Banská Bystrica - Dukla Trenčín 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

HK 36 Skalica - HKm Zvolen 8:2 (2:2, 4:0, 2:0)

MsHK DOXXbet Žilina - HC Košice 0:7 (0:2, 0:4, 0:1)

MHC Mountfield Martin - HK Poprad 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)

HK Nitra - ŠHK 37 Piešťany 6:0 (1:0, 4:0, 1:0)

I. tretina

Tomáš Bokroš (vľavo) z Dukla Trenčín počas 54. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HC\'05 Banská Bystrica – Dukla Trenčín. Banská Bystrica, 3. marec 2013.Foto: SITA/Ján ViazaničkaSprava: Sergej Chorošun z HC\'05 Banská Bystrica a Ondrej Otčenáš z Dukla Trenčín počas 54. kola slovenskej hokejovej Tipsport extraligy 2012/2013 medzi HC\'05 Banská Bystrica – Dukla Trenčín. Banská Bystrica, 3. marec 2013.Foto: SITA/Ján ViazaničkaTrenčín prišiel pod Urpín s päťdesiatimi fanúšikmi, ale doma nechal oddychovať až päť hráčov základnej zostavy - J. Pardavého staršieho, Bagina a kompletný druhý útok Sojčík, Lelkeš, Mikula.

V prvej tretine dominovali domáci hráči, ktorí nastúpili aktuálne v plnom zložení. Už v 5. min dobrou strelou preveril brankára Nagya spomedzi kruhov Ján Sýkora.

Skóre zápasu otvoril v 10. min Srnka, obišiel bránku a zasunul puk pri ľavej žrdi za gólmana hostí.

Bystričania potom nevyužili presilovku a v závere opäť pohrozili, tentoraz Jurajom Sýkorom, ktorý zo štyroch metrov nemieril presne pred odkrytou trenčianskou bránkou.

II. tretina

Hostia v druhej tretine ožili, avšak nevyužili šance, keď pred Chorošunom neuspeli najmä Marosz a v oslabení Broska.

Efektívni boli domáci hokejisti, konkrétne v 30. min Macík, ktorý vystrelil spoza hráča a lacný puk sa dostal pomedzi betóny Nagy za jeho chrbát - 2:0.

Trenčania mali následne možnosť trestného strieľania, ktoré nariadil Lauff za hodenie hokejky v podaní Chorošuna, ale Otčenáš nebol úspešný. Hostia nevyužili ani dve presilovky, z toho devätnásťsekundovú o dvoch hráčov.

Aj v záverečnej tretine padol jeden gól. Opäť sa o presný zásah postarali Banskobystričania. V 52. min skóroval Juraj Sýkora, ktorý upravil na konečných 3:0.

Reakcie:

Vladimír Országh (tréner Banskej Bystrice): "Chceli sme sa naladiť na víťaznú vlnu a pokračovať v dobrom výkone z Piešťan. Myslím si, že sa nám to podarilo, hoci bol zápas poznačený tým, že obom mužstvám v podstate už o nič nešlo. Najmä na konci sa hral bezstarostný hokej hore-dole, takže sme videli pomerne aj dosť chýb. Hostia prišli v oklieštenej zostave, takže sme aj my niektorých hráčov počas zápasu stiahli a poslali do šatne, aby sme ich ušetrili pred play-off. S výkonom som spokojný, nedostali sme gól, i keď sa vyskytli chyby. Verím, že v play-off sa im už vyvarujeme."

Jozef Daňo (asistent trénera Trenčína): "Prvú tretinu sme začali veľmi zle, iba trikrát sme vystrelili na bránku, a to je dosť málo na to, aby sme dali nejaký gól. Za stavu 0:2 sme mali trestné strieľanie, ale nepremenili sme ho a nedali sme kontaktný presný zásah. Iba v druhej časti sme mali viac striel, zlepšili sme herné činnosti, ale neskórovali sme. V tretej tretine sme chceli tiež znížiť, čo sa nám však nepodarilo. Naopak, súper zvýšil náskok na 3:0 a potom v podstate hru kontroloval. Bez gólu sa zápas vyhrať nedá."

Góly: 10. Srnka (Zigo, Bambúch), 30. R. Macík (Lunter), 52. Juraj Sýkora (Macík, Lunter)

Vylúčení: 3:6 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: R. Lauff - Jobbágy, V. Smerek, 1253 divákov

Zostavy:

Banská Bystrica: Chorošun - Kubka, Bambúch, O. Janík, Biro, Styk, J. Predajniansky - R. Macík, M. Hudec, Lunter - Ján Sýkora, Češík, B. Jankovič - Lantoš, M. Trochta, Mikolášek - Juraj Sýkora, Zigo, Srnka

Trenčín: A. Nagy - T. Bokroš, Imrich, Palovič, Pozník, Habšuda, E. Bednár, Plško - Marosz, O. Rusnák, F. Nemček - Martin Filo, T. Klíma, Otčenáš - J. Pardavý ml., Broska, Bustin - M. Záborský, Hrazdira, Buliš

I. tretina

Skaličania nastúpili na posledný zápas základnej časti v plnej sile. Naopak, hostia zo Zvolena sa rozhodli šetriť najlepších hráčov.

O otvárací gól duel sa v 5. min postaral domáci Školiak. O tri minúty neskôr mal Puliš na hokejke vyrovnanie, Lipovský však i so šťastím zneškodnil jeho strelecký pokus.

V 10. min sa Kudrna vyrútil z trestnej lavice priamo do samostatného nájazdu a "forsbergovským" blafákom prekonal Škrečka - 2:0.

O minútu neskôr hostia po Lipovského zaváhaní za bránkou znížili na 1:2. V 13. min pustila nedôrazná domáca obrana Pokoviča až k vyrovnaniu. Domáci v snahe ujať sa znovu vedenia zvýšili aktivitu, Škrečka však neprekonali Školiak ani Kutálek.

II. tretina

Do druhej tretiny vstúpili lepšie Skaličania, ktorí sa už po 42 sekundách zásluhou Kozáka tešili z vedenia 3:2. V 24. min išli domáci dvaja na jedného, Jankovič však tesne minul bránku.

O minútu pridal štvrtý skalický gól dôrazný Lažo. V 34. min neprestrelil zvolenského brankára na dvakrát Pálffy, na opačnej strane neuspel Ďaloga. V závere tretiny pridali domáci ešte dva góly, strelcami ktorých boli Vyrůbalík a Bobček.

III. tretina

V úvode tretieho dejstva pridal Lažo už ôsmy gól Záhorákov. Aj počas zvyšku záverečnej tretiny mali navrch domáci, hostia hrozili z občasných brejkov. V 53. min sa po peknej súhre tretieho útoku presadil Šátek a stanovil konečné skóre 8:2.

Reakcie:

Svatopluk Kosík (asistent trénera Skalice): "Zápas sme rozohrali dobre, dostali sme sa do dvojgólového vedenia. Dvoma chybami v obrane sme však súperovi dovolili vyrovnať. V druhej tretine sme kvalitne kombinovali a strelili sme Zvolenčanom štyri góly, o zápase bolo rozhodnuté. V záverečnej časti hry sme ešte pridali presné zásahy a duel sme už len dohrali."

Peter Mikula (tréner Zvolena): "Pozitívne môžem hodnotiť iba prvú tretinu, keď sme sa zo stavu 0:2 v náš neprospech dokázali vrátiť do zápasu. V druhom dejstve sme sa zosypali. Slabo sme korčuľovali, prehrávali sme osobné súboje a Skalici sme dali veľa priestoru - najmä pred našou bránkou. Následne sme inkasovali, a potom to už bolo ťažké. Hráči vstúpili do tretej tretiny s motiváciou spraviť ešte niečo so zápasom, ale opak bol pravdou. V závere stretnutia sme mali nejaké pozitívne fázy, ale to bolo zapríčinené tým, že domáci už len dohrávali."

Góly: 5. R. Školiak (Kudrna, Pálffy), 10. Kudrna (Holovič), 21. Kozák (Pálffy), 25. Lažo (Martin Sloboda, Vyrúbalík), 39. Vyrůbalík (Lažo, Martin Sloboda), 40. Bobček (Holovič, Kutálek), 42. Lažo (Stieler, Šátek), 53. Šátek (Holovič) - 12. Puliš, 13. L. Pokovič (Čurilla, Ľ.

Vylúčení: 1:1 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Baluška - Výleta, J. Tvrdoň, 2251 divákov

Zostavy:

Skalica: Lipovský - Vyrůbalík, I. Jankovič, Trška, Kozák, Barák, Bobček, Jaborník, Beňa - Pálffy, R. Školiak, Kudrna - Lažo, Stieler, Martin Sloboda - Kutálek, Holovič, Šátek - J. Jurík, Klejna, Kazinota

Zvolen: Škrečko - Pichnarčík, L. Pokovič, Novajovský, Hertl, Z. Tóth, Hraško - Puliš, Kalla, Čurilla - Ľ. Zuzin, M. Jurík, Martin Ďaloga - P. Zuzin, Mahdalík, Buda - Fekiač, Murček

I. tretina

V zápase mačky s myšou dominovali jednoznačne hostia. Už po 46 sekundách tečoval Pašek strelu Jenčíka za Mikolášov chrbát. Hostia mali možnosť zvýšiť svoje vedenie pri 30-sekundovej početnej prevahe o dvoch hráčov a to sa im po piatich sekundách aj podarilo, keď odrazenú strelu Kolbu od zadného mantinelu zasunul Jokeľ do žilinskej bránky.

V 14. min mohli domáci korigovať výsledok, ale Lipovský zľava netrafil do poloprázdnej Hylákovej svätyne. Následne Žilinčania nevyužili ani 21-sekundovú presilovku piatich proti trom. Aj záver tretiny bol o vylúčeniach na jednej či druhej strane, stav sa už nemenil.

II. tretina

Vstup do druhej časti mali aktívnejší Žilinčania, Hylák však kryl strelu Sýkoru z ľavej strany. Potom prišli k slovu hostia. V 22. min Hinďoš skóroval sám pred brankárom a vzápätí Matúš Chovan zvýšil na 4:0. \'Oceliari\' mali možnosť upraviť skóre pri 70-sekundovej početnej prevahe o dvoch hráčov, ale nedokázali ju zužitkovať. Prišla však 31. min, prvý útok založil rýchlu akciu a Pašek pohodlne piatykrát prekonal Mikoláša, ktorého následne v bránke vystriedal Žigárdy. Jokeľ v 33. min strelou okolo vyrážačky upravil na rozdiel šiestich gólov.

V poslednej tretine sa hral priemerný hokej. V 46. min Martin Chovan zvýšil delovkou z medzikružia na rozdiel siedmich gólov. Čestný úspech domácich mohol zaznamenať o minútu neskôr Valášek, pri úniku bol faulovaný, ale nariadené trestné strieľanie nepremenil.

Divákov vzrušil len pästný minisúboj medzi Štrbákom a T. Vargom, keď obaja putovali na trestnú lavicu, Štrbák do šatne. V závere Žilinčania mali ešte dva strelecké pokusy, v 57. min T. Vargom a v 60. min Ďurišom, ale čestný úspech sa im proti kvalitným Košiciam nepodarilo dosiahnuť.

Reakcie:

Slavomír Chlebec (tréner Žiliny): "Košice potvrdili, že sú favoritom na majstrovský titul, o čom svedčí aj výsledok. O našej prehre rozhodla druhá tretina, v ktorej sme inkasovali štyri góly. Viacerí mladí hráči podali dobrý výkon, v budúcnosti na nich môžeme stavať. Žiaľ, niektorí potvrdili, že nemajú výkonnosť na extraligu. Aj touto cestou chcem poďakovať hráčom za to, že Žiline zachránili extraligu aj pre budúcu sezónu."

Milan Staš (tréner Košíc): "Do Žiliny sme prišli s cieľom potvrdiť druhé miesto v základnej časti, čo sa nám podarilo. Po všetkých stránkach - taktickej, hernej i z hľadiska produktivity - sme podali dobrý výkon, schuti sme si zahrali. V niektorých zlomových situáciách nás podržal brankár Hylák. Za celú základnú časť patrí hráčom poďakovanie."

Góly: 1. Pašek (R. Jenčík, P. Svitana), 10. Jokeľ (Kolba, Štrbák), 22. Hinďoš (Boltun, Pašek), 23. Matúš Chovan (Matis, T. Marcinko), 30. Pašek (R. Jenčík), 33. Jokeľ (Marek Slovák), 46. Martin Chovan (Jokeľ, Marek Slovák)

Vylúčení: 6:6 na 2 min, navyše: R. Krajči 10 min za nešp. správanie - Štrbák 10 min za hrubosť, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: T. Orolin - D. Bednár, Smrek, 924 divákov

Zostavy:

Žilina: Mikoláš (31. Žigárdy) - Rúfus, M. Varga, J. Dlouhý, M. Leško, Brcko, Šedivý, Sekáč, Niník - M. Kokavec, R. Krajči, T. Sýkora - A. Lipovský, Kubus, Valášek - Čičala, Surovka, T. Varga - Holák, O. Ďuriš, Jarab

Košice: Hylák (41. Riečický) - Cebák, Deyl, Kolba, Štrbák, Michal Novák, Macejko, Martin Chovan - P. Svitana, Pašek, R. Jenčík - Jokeľ, Marek Slovák, Š. Novotný - Matis, T. Marcinko, Matúš Chovan - Hinďoš, Boltun

I. tretina

Martinčania nastúpili do zápasu iba so 14 hráčmi, ale proti \'kamzíkom\' začali bez rešpektu.

V 5. min si Themár strelou švihom otvoril strelecký účet a poslal \'kosačky\' do vedenia.

V 8. min Popradčania hrajúci iba v tréningovom tempe so šťastím vyrovnali.

Bucova tečovaná strela skončila v sieti prekvapeného Šúreka. O dve minúty bol Fujerík v nájazde, ale s jeho bekhendovým zakončením si Sidor poradil.

O minútu potom na druhej strane netrafil Kovačevič prázdnu bránku. V 12. min v presilovke vyšachovali Buc s Vaicom obranu domácich a Poprad sa ujal vedenia 2:1. V 17. min sa ešte ocitol Buc sám pred Šúrekom, ale tiesnený už nestačil presne zakončiť.

II. tretina

Aj vstup do druhej časti mali lepší domáci. V presilovke Themár vyrovnal pohotovou strelou. O dve minúty mal ten istý hráč na hokejke hetrik, ale proti Sidorovi tentoraz neuspel. V 34. min sa opäť menilo skóre, Klouda našiel časovanou prihrávkou pred bránkou stojaceho Buca - 2:3. Domáci sa snažili o vyrovnanie, ale skúsení hostia si v tejto časti už svoj jednogólový náskok ustrážili.

Dva \'zlepené\' góly Popradčanov na začiatku tretej tretiny otupili \'kosačkám\' ostrie. Napriek tomu martinskí mladíci neprestávali bojovať a preriedené publikum ich napriek prehre 2:5 patrične vytlieskalo.

Reakcie:

Róbert Pukalovič (tréner Martina): "Boli sme v ťažkej situácii, lebo sme nastúpili s nekompletnými tromi formáciami. Každá prehra, samozrejme, mrzí, ale hráči bojovali do poslednej sekundy, za čo im ďakujem. Mrzí ma akurát gól, ktorý sme inkasovali v oslabení."

Milan Jančuška (tréner Popradu): "Teší nás, že sme dosiahli v Martine povinné víťazstvo. Rovnako som rád, že sme dohrali zápas bez zranení, a tak môžeme na 1. kolo play-off nastúpiť v kompletnom zložení. Čakajú nás Košice, sú favoritom série, ale pre nás budú stretnutia veľkou výzvou."

Góly: 5. A. Themár (Dírer), 25. A. Themár (Tupý, Michal Važan) - 8. D. Buc (Klouda), 12. Ľ. Vaic (Stals, D. Buc), 34. D. Buc (Klouda), 41. D. Buc (D. Brejčák), 43. P. Stanfield (S. Takáč, Matúš Paločko)

Vylúčení: 5:7 na 2 min, navyše: Ejem (Martin) a Vandas (Poprad) 5+DKZ+10 min za zhodenie rukavíc a údery, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: Jura - M. Korba, Bogdaň, 480 divákov

Zostavy:

Martin: Šúrek (43. Volentier) - Tupý, Rusina, R. Pukalovič ml., Zošiak, Ejem, K. Grman - A. Themár, Fujerík, Michal Važan - M. Hollý, Vilkoits, Jurášek - Hús, Dírer

Poprad: Sidor - M. Šterbák, Jáchym, Kovačevič, D. Brejčák, D. Devečka, Fabian, Kurali - Vandas, Balán, Hvila - D. Buc, Klouda, Jabrocký - Smotrila, Stals, Ľ. Vaic - Matúš Paločko, P. Stanfield, S. Takáč

I. tretina

Zápas tretieho tímu tabuľky so štvrtým v prvej tretine príliš nenadchol. Domáci sa do vedenia dostali už počas prvej presilovky, v ktorej prestrelil Ondrejku Pupák.

Nitrania mali v úvodnej časti viac z hry a častejšie sa hralo pred brankárom Piešťan. Ten však v prvej tretine viac neinkasoval a nič na tom nezmenil ani nebezpečný pokus Trefného v 10. min.

II. tretina

Prevaha domácich bola ešte výraznejšia v druhej tretine. V 24. min prihrával Piatak z ľavej strany na nepokrytého Kaduru, ktorý zblízka nezaváhal - 2:0.

Hostia sa následne dopustili viacerých faulov a Nitra mala v krátkom slede k dispozícii dve presilové hry o dvoch hráčov. V nich sa postupne presadili Hamrák aj Hrnka a za stavu 4:0 už bolo o víťazovi rozhodnuté.

V 31. min zaujala boxerská vložka, o ktorú sa postarali domáci Kadura a hosťujúci Drgoň. Po nej sa zápas pre oboch "kohútov" predčasne skončil.

Prvú možnosť presilovej hry mali hostia až v 35. min, ale naložili s ňou veľmi zle. Trefný, ktorý v nedeľu nastúpil v pozícii útočníka, ušiel do samostatného nájazdu a v oslabení prekonal Ondrejku - 5:0.

Hostia sa v tretej tretine snažili o skorigovanie výsledku, ale ich šance úspešne zneškodňoval brankár Hollý. Naopak, konečnú podobu výsledku dal počas presilovky v 43. min. domáci Stümpel, ktorý zblízka dorazil puk do Ondrejkovej bránky. Viac gólov už nepadlo, hoci sľubné šance mali domáci Hrnka či Chrenko.

Reakcie:

Karol Kolečáni (tréner Nitry): "Mne sa to hodnotí ľahko. Po kvalitnom výkone vo vynikajúcej atmosfére sme dosiahli výborný výsledok. Už sa tešíme na vážne zápasy v play-off."

Milan Klement (tréner Piešťan): "Vedeli sme, čo nás v Nitre čaká. Domáci sa bavili hokejom, my sme sa trápili. Naše zbytočné vylúčenia v druhej tretine posadili Nitru na koňa."

Góly: 4. Pupák (Stümpel, P. König), 24. Kadura (E. Piatak), 26. Hamrák (Jokila), 26. Hrnka (T. Chrenko), 34. Trefný, 43. Stümpel (M. Bača)

Vylúčení: 4:8 na 2 min, navyše: Kadura (Nitra) a Drgoň (Piešťany) 10 min+DKZ za údery, presilovky: 4:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Goga, P.Jonák - Kacej, Návratek, 2718 divákov

Zostavy:

Nitra: J. Hollý - P. König, M. Bača, Vosátko, Ordzovenský, Nádašdi, Rais, Vantroba - R. Tománek, Stümpel, Pupák - Trefný, E. Piatak, Kadura - Jokila, Hamrák, Mašlonka - Lukáš Novák, T. Chrenko, Hrnka

Piešťany: Ondrejka - Brňák, Škadra, R. Filip, Drgoň, Bučka, A. Kolník, Mrázik, V. Urban - F. Hudec, V. Nemec, T. Melichárek - Šišovský, Peško, Haring - S. Saliji, Mertel, Stupka - A. Hruška, M. Toman

10. MHC Mountfield Martin 56 12 1 4 2 1 36 117:205 49

--------------------------------------------------------------------------------------

HK Orange 20 20 2 0 0 0 0 18 34:88 6

Poznámka: (počet zápasov, výhry - 3 body, výhry po predĺžení - 2 body, výhry po samostatných nájazdoch - 2 body, prehry po predĺžení - 1 bod, prehry po samostatných nájazdoch - 1 bod, prehry - 0 bodov, skóre, body).