Šaty A. Hepburnovej od Huberta de Givenchy vydražili za 410.000 libier
TASR
TASR

Šaty A. Hepburnovej od Huberta de Givenchy vydražili za 410.000 libier

V utorok 21. februára sa návrhár Hubert de Givenchy dožíva 90 rokov.

Hubert de Givenchy. — Foto: wikipedia.org

Beauvais/Bratislava 21. februára (TASR) - Módny tvorca Hubert de Givenchy presadzoval technológie a postupy, ktoré ovládajú len majstri svojho odboru. "Extravagancia a nezmyselné efekty, ktoré robia zo šiat drahú vec, odmietam. Obliecť ženu znamená urobiť ju peknou," presadzoval vo svete módy de Givenchy. V utorok 21. februára sa návrhár dožíva 90 rokov.

Rodným menom Hubert James Marcel Taffin de Givenchy sa narodil vo francúzskom Beauvais 21. februára 1927. Po smrti otca ho vychovávala matka s babičkou, ktorá bola riaditeľkou výrobne gobelínov a tapisérií. Napriek tomu, že sa de Givenchy mal pôvodne stať právnikom rozhodol sa pre prácu v módnom priemysle. Začínal u Christiana Diora a v roku 1952 si otvoril Dom Givenchy v Paríži.

Pri natáčaní filmu Sabrina sa prvýkrát návrhár stretol s okúzľujúcou herečkou Audrey Hepburnovou, ktorú neskôr obliekal takmer na všetky akcie. V jeho očiach nebola ani jedna zo žien krajšia ako jeho múza oblečená do kokteilových čiernych džersejových šiat.

Pre Hepburnovú dokonca vyrobil i prvé parfumy svojej značky – ako L’Interdit a Le. V roku 1954 módny tvorca vyslal do sveta kolekciu pod značkou Pret-a-porter a pánskej módy.

Francúz Hubert de Givenchy, jeden z najznámejších módnych návrhárov a majster diskrétnej elegancie sa s veľkým svetom módy rozlúčil na jeseň 1995. Jeho novou srdcovou záležitosťou sa stal v roku 1997 zámok Le Jonchet pri Tours a kráľovská zeleninová záhrada vo Versailles.

Svoj dom módy predal v roku 1988 koncernu Lous Vuitton-Moët Hennessy. Novým hlavným dizajnérom domu sa stal Angličan Alexander McQueen.

Kreácie najprestížnejších spoločností francúzskej "haute-couture" a konfekcie si mohli v roku 1999 pozrieť obyvatelia japonského hlavného mesta Tokia na výstave s názvom Zákulisie módy v Bunkamura Museum of Art. Návrhár na nej vystavil aj korzet vyšívaný zlatom.

Legendárne čierne šaty od módneho tvorcu, ktoré mala na sebe herečka Audrey Hepburnová v klasickom filmovom diele Raňajky u Tiffanyho, vydražili 5. decembra v roku 2006 v aukčnom dome Christie's v Londýne za neuveriteľných 410.000 libier.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…