Navštívili sme slovenskú firmu, ktorá má priestory lepšie ako Google. Tieto kancelárie vás ohúria
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Navštívili sme slovenskú firmu, ktorá má priestory lepšie ako Google. Tieto kancelárie vás ohúria

Okolie bratislavskej autobusovej stanice už istý čas krášli komplex Twin City, v ktorom začína pomaly pulzovať život. Do priestorov jednej z budov sa nasťahovala aj slovenská firma Sygic. To, v akých podmienkach pracujú jej zamestnanci, vás ohúri.

Priestory firmy Sygic. — Foto: Sygic

BRATISLAVA 15. februára - Rozľahlejší priestor oproti autobusovej stanici za zastávkou MHD dlho čakal na to, kým ho developeri zveľadia, a tak sa ľudia žijúci v Bratislave i návštevníci museli roky rokúce prizerať na plechový plot, ktorý okoliu stanice na kráse nepridával. Všetko sa však zmenilo výstavbou komplexu Twin City, vďaka ktorému Bratislava opäť o čosi opeknela. A hoci práce okolo Twin City ešte celkom neustali, do jej budov sa pomaly, ale isto sťahujú obchody či firmy. Jednou z nich aj slovenská spoločnosť Sygic, ktorá však svojim zamestnancom zabezpečila také podmienky, že z nich väčšina pracujúcich Slovákov padne na zadok. Tie sa celkom vyrovnajú priestorom, v akých pracujú ľudia pre giganty ako Google či Facebook. My sme sa boli pozrieť na to, ako to tam vlastne vyzerá.

Pódium s hudobnými nástrojmi i stolný futbal

Pri vstupe do jednej z budov komplexu Twin City ešte nebudete mať pocit, že čoskoro vstúpite do celkom iného, farebného a hravého sveta, ktorý sa snúbi s tvrdou prácou tímu slovenskej firmy Sygic. V nej pracuje 180 ľudí, ktorí sa však rozhodne majú na čo do práce tešiť. Začať môžeme už len pri samotných stoloch, ktoré sa dajú nastaviť tak, aby mohol pri nich človek nielen sedieť, ale i stáť. Priestory niekoľkých otvorených kancelárií skrášľujú kvetiny a zaujímavé farebné steny, no to stále nie je to, čo je na priestoroch Sygicu také výnimočné. Videli ste už niekde pracovisko, ktoré má vlastné pódium s hudobnými nástrojmi? Na tých si môže zahrať ktokoľvek, kto má  v sebe čo i len štipku hudobného nadania. Celé to možno pozorovať nielen z priestoru pred pódiom, ale aj zo zaujímavej hojdačky v tvare lode. Zamestnanci však majú viacero príležitostí na oddych. Môžu sa totižto zatvoriť do miestnosti s tlmeným svetlom či obrími šachovými figúrkami, alebo zájsť si do miestnosti, v ktorej sa už teraz nachádzajú stolný futbal, fitlopty či basketbalový kôš.

Foto: Sygic

Desiatky zamestnancov sa možno medzi sebou až tak dobre nepoznajú, príležitosť napraviť to preto majú aj v naozaj veľkorysej kuchyni a zároveň jedálni, kde nechýba kuchynská linka so sporákom, kde si zamestnanci podľa PR manažérky Daniely Vunhu, ktorá nás firmou previedla, pripravujú najradšej raňajky. Ten, kto chce mať počas jedenia pokoj, si môže vziať jednu z kníh, ktoré sú tam k dispozícii, tí spoločenskejší môžu poklebetiť v oddychových zónach v blízkosti jedálne, kde nechýbajú ani vankúše. Apropo, oddychové časti sú v Sygicu všadeprítomné, často napríklad v podobe malého priestoru pri stene, ktorý je ako stvorený na dôvernejšie debaty vo dvojici. A ľudia pracujúci v Sygicu medzi sebou radi komunikujú, čoho sme boli svedkom aj počas návštevy, v čase, keď má už väčšina ľudí po pracovnej dobe. Všetci sa ale tešia najmä na leto, keď sa stane suverénne najobľúbenejším priestorom veľkorysá terasa, v súvislosti s ktorou sa skloňujú aktivity ako joga či grilovačky.

Zamestnanci spoločnosti Sygic pracujú v priestoroch, ktorých celková rozloha predstavuje 2455 metrov štvorcových, a ide skôr o neformálne pracovné prostredie, ktoré dopĺňajú spomínané oddychové alebo relax zóny. Firma zdôrazňuje, že pri zariaďovaní priestorov sa kládol dôraz na odlišné potreby jednotlivých tímov.

Foto: Sygic

Pri Sygicu je zaujímavá ešte jedna vec, a to, že keď bola firma ešte, takpovediac, v plienkach, začínala na Továrenskej ulici. Po neskoršom presťahovaní sa na inú ulicu sa vďaka otvoreniu Twin City opäť vrátila na miesto, kde začínala, ale v omnoho väčšej „partii“ ľudí, ktorí sa podieľajú na úspechu veľkého hráča na poli navigácie. Za zmienku stojí určite aj fakt, že od čias začiatkov, keď firma začínala v pivnici o veľkosti 25 m², sa presídlila do 100-násobne väčšieho priestoru, ktorý svojím vybavením môže konkurovať aj Googlu.

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…