Dobré noviny
Minister Kažimír privítal výsledky gréckych volieb
SITA
SITA

Minister Kažimír privítal výsledky gréckych volieb

Väčšinové rozhodnutie Grékov ďalej meniť svoju krajinu a zostať členom eurozóny je podľa ministra financií Petra Kažimíra úspechom.

BRATISLAVA 18. júna - Výsledky opakovaných gréckych parlamentných volieb sú pozitívnou správou. Vyplýva to z vyjadrenia ministra financií Petra Kažimíra.

"Európa potrebuje úspech. Dnes je takýmto úspechom väčšinové rozhodnutie Grékov ďalej meniť svoju krajinu a zostať členom eurozóny," vyhlásil na margo volebných výsledkov.

Podľa oficiálnych odhadov gréckeho ministerstva vnútra vyhrala nedeľňajšie grécke parlamentné voľby konzervatívna strana Nová demokracia (ND) so ziskom 29,5 percenta hlasov a spolu s tretím v poradí Panhelénskym socialistickým hnutím (PASOK) bude mať 300-člennom pléne väčšinu približne 160 kresiel.

Proeurópske strany tak urobia škrt cez rozpočet druhej v poradí - strane SYRIZA, ktorá podľa rezortu vnútra získala 27-percentnú podporu voličov. Líder PASOK Evángelos Venizélos už potvrdil, že jeho strana vstúpi do proeurópskej vlády so Samarásovou stranou.

Obdobné výsledky predpovedajú aj povolebné prieskumy, ktoré avizujú parlamentnú väčšinu ND a PASOK, pričom je do toho už započítaný aj bonus 50 kresiel pre víťaznú stranu. Do nového gréckeho parlamentu by sa mali dostať aj štyri menšie strany vrátane Demokratickej ľavice, komunistov či neonacistického Zlatého úsvitu. Odhady uvádzajú približne päť- až sedempercentnú podporu pre každú z nich.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…