Dobré noviny
Múzeum v Prievidzi získalo zbierku tradičných odevov na hornej Nitre
TASR
TASR

Múzeum v Prievidzi získalo zbierku tradičných odevov na hornej Nitre

Na snímke konzervátorka Anna Vavrová pri práci.
Na snímke konzervátorka Anna Vavrová pri práci. — Foto: TASR/Alexandra Moštková

Zbierku získalo múzeum ešte vlani a v súčasnosti ju jeho zamestnanci ošetrujú vo svojom depozite v Prievidzi.

Prievidza 12. februára (TASR) - Kroje z Valaskej Belej a okolia či čepce - zlatohlavy meštianskych žien z Prievidze a Nitrianskeho Pravna patria medzi viac ako 600 nových zbierkových predmetov, ktoré získalo Hornonitrianske múzeum v Prievidzi od súkromného zberateľa. Obstaranie zbierky podporil dotáciou vo výške 19.000 eur Fond na podporu umenia.

Zbierku získalo múzeum ešte vlani a v súčasnosti ju jeho zamestnanci ošetrujú vo svojom depozite v Prievidzi. "Podarilo sa nám získať 603 predmetov, ktoré vlastne dokumentujú tradičné odievanie v regióne hornej Nitry. Cesta prerodu obyčajných predmetov, ktoré tvorili súčasť každodenného života, či už dedinského, alebo mestského obyvateľstva na muzeáliu, nebude jednoduchá, ale sme presvedčení, že zbierka patrí k výnimočným a obohatí nielen početne rozsiahly fond nášho múzea, ale, samozrejme, posilní jeho skladbu," skonštatovala riaditeľka kultúrnej inštitúcie Iveta Géczyová.

Medzi zbierkovými predmetmi sa podľa nej nachádza 27 čepcov, ktoré sa nosili kedysi v Prievidzi a Nitrianskom Pravne a doplnia už jestvujúcu kolekciu múzea. "Tieto čepce, z ktorých niektoré sú z konca 19. storočia, sú najhonosnejšou odevnou súčasťou a ženy ich nosili hlavne vo sviatok. Podľa rozprávania starších generácií, keď išli Prievidžanky v čepcoch - zlatohlavoch do kostola, vraj sa celé jagali. Nie je to celkom pravda, že ide o celkom zlaté čepce, sú však pošité veľmi umne naskladanou čipkou zo zlatej alebo striebornej kovovej nite," priblížila. Samotný čepiec, ako ďalej vysvetlila Géczyová, bol zhotovený z tvrdého kartónu, mal presný strih a používali naň aj honosné látky, zlaté flitre či jednoduché sklíčka. "Prievidžanky alebo aj Pravnianky si k čepcu priväzovali aj hodvábnu širokú stuhu, ktorá bola uviazaná na mašľu a konce veľakrát dosahovali dĺžku až do pása alebo niekedy vraj aj po okraj sukne," doplnila s tým, že v minulosti mal vraj čepiec hodnotu dvoch kráv.

"Súčasťou získanej akvizície sú nielen tradičné odevy z Nitrianskeho Pravna a Prievidze, ale mimoriadne vzácne sú odevné súčasti pochádzajúce z Valaskej Belej. Získali sme 23 šorcov - sukní, ktoré sú zhotovené zo šiestich dielov plátna a v pásovej časti vzadu sú zdobené výšivkou. Potom tam patrí šesť záster, šesť opleciek a jedna šata, ktorá sa používala ako pokrývka hlavy. Odev z Valaskej Belej pritom patrí k najstarším odevným typom dochovaným na Slovensku," ozrejmila ďalej riaditeľka Hornonitrianskeho múzea. To tiež od súkromného zberateľa podľa jej ďalších slov získalo odevy z okolia Nitrianskeho Pravna, z Nedožier-Brezian, Lazian, Poruby, Poluvsia.

Zbierku zhromažďoval súkromný zberateľ od konca 70. rokov 20. storočia, mnohé z nich sú aj ošetrené, ale viaceré budú vyžadovať odborný zásah konzervátorov múzea, dodala Géczyová.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z TRENČIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?