Prešovčania si mohli kúpiť originálne darčeky na Valentína
TASR
TASR

Prešovčania si mohli kúpiť originálne darčeky na Valentína

V centre mesta zorganizovalo prešovské Občianske združenie Naplno Handmade trhy.

Handmade trhy v prešove — Foto: TASR/Kvetoslava Mudríková

Prešov 11. februára (TASR) – Originálne darčeky na Valentína si dnes mohli kúpiť Prešovčania na Handmade trhoch, ktoré zorganizovalo prešovské Občianske združenie Naplno v centre mesta. Ako uviedol pre TASR jeden z ich organizátorov Milan Kolcun, združenie pôsobí štvrtý rok a jeho zámerom je dať priestor aktívnym ľuďom, ktorí sa niečomu venujú, sú v niečom šikovní, ale chýba im miesto na vlastnú prezentáciu.

"Na dnešných Handmade trhoch máme predajcov z celého Prešovského kraja a zopár aj mimo neho. Na týchto trhoch sme sa zamerali najmä na drobné výrobky, výrobky z textilu, bioprodukty, máme tu bylinkárov, medárov, včelárov, zástupcov výrobcov kávy. Bolo tu dokonca zopár miestnych špecialistov na výrobu rôznych keramických výrobkov a tiež na výrobu z textilu a rôznych iných materiálov," konkretizoval Kolcun.

Ako zdôraznil, medzi predajcami sú ľudia, ktorých táto činnosť predovšetkým baví, berú ju ako svojho koníčka, venujú sa jej vo svojom voľnom čase, neživí ich to.

Na improvizovaných predajných pultoch si návštevníci mohli vyberať z ponuky ručne vyrábanej bižutérie. V ponuke boli jemne zdobené medovníkové výrobky v tvare srdca, ale aj veľkonočné motívy. Zastúpenie mala vypaľovaná keramika i ručne maľované hodvábne šatky a oblečenie. Voňavý sortiment lákal k stolíkom, kde boli vystavené prírodné balzamy a mydlá. Sviečky z včelieho vosku priniesol výrobca z Opátky. Bylinky spod Levočských vrchov ponúkala dvojica, ktorá z nich vyrába tinktúry, sušené čaje a sirupy. Klientky z prešovského denného stacionára priniesli tkané koberce, ktoré vyrobili na storočných krosnách.

Kolcun doplnil, že OZ poskytlo drobným výrobcom priestor, možnosť ukázať sa a získať navzájom kontakty. Prvé trhy zorganizovali pred Vianocami, tieto sú venované valentínskej tradícii. Do budúcna plánujú organizovať Handmade trhy každé dva – tri mesiace. "Budeme dbať na to, aby na nich boli vždy iné výrobky a meniť sa budú aj predajcovia. Chceme reagovať aj na sezónnu ponuku. Preto je možné, že na jar budeme mať záhradkársky tovar a v lete a na jeseň vypestované produkty," uviedol Kolcun.

Systém platby vyriešili formou žetónov z dôvodu, že veľa predajcov nemá živnosť a nevlastní registračnú pokladnicu. Žetóny prešli kasou reštaurácie Čukoláda, ktorá ich prichýlila.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…