V slovensko-ukrajinskom pohraničí skúmajú životné prostredie
TASR
TASR

V slovensko-ukrajinskom pohraničí skúmajú životné prostredie

Výskumní pracovníci Prešovskej univerzity v Prešove získali na výskum financie z Nórskeho finančného mechanizmu.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/František Iván

Prešov 11. februára (TASR) – Výskumní pracovníci Prešovskej univerzity (PU) v Prešove analyzujú vybrané zložky životného prostredia v slovensko-ukrajinskom pohraničí. Na výskum získali financie z Nórskeho finančného mechanizmu v celkovej výške viac ako 139.000 eur. Pre TASR to uviedol koordinátor projektu Roman Vavrek.

Projekt s názvom Analýza a hodnotenie stavu zložiek životného prostredia v prihraničnej oblasti SR-UA pre zabezpečenie trvalej udržateľnosti územia predpokladá analyzovať zložky životného prostredia v prihraničnom území Slovenska a Ukrajiny. Terénny výskum sa realizuje na území okresov Michalovce, Sobrance a Trebišov. Na území Ukrajiny to budú rajóny Užhorodský, Perechynský a Veliky Bereznyansky. Skúma sa voda, pôda a vzduch.

Na projekte okrem PU, ako hlavného riešiteľa projektu, participuje partner z Nórska, ale aj dva subjekty z Ukrajiny. Ide o IDN Research z Nórska, Sumy State Univerzity a mimovládnu organizáciu ZOOVEL z Ukrajiny. Výskumné aktivity na slovenskej strane hranice zabezpečuje riešiteľský kolektív pozostávajúci z viacerých katedier Fakulty manažmentu, predovšetkým z katedry manažmentu a katedry environmentálneho manažmentu, kde budú súčasne spracovávané výsledky analýz terénneho výskumu.

Územie slovensko-ukrajinského pohraničia sa vyznačuje viacerými špecifikami v oblasti prírodno-klimatickej, kultúrnej či hospodárskej. Historická previazanosť území spojená s nízkou jazykovou a kultúrnou bariérou vytvára predpoklady na efektívnu spoluprácu na spoločnom rozvoji.

"Prihraničné územie sa vyznačuje značnou rôznorodosťou kvality životného prostredia: od prostredia vysokej kvality na severe (1. stupeň - s existenciu Národného parku Poloniny) až po prostredie narušené (4. stupeň - zemplínska zaťažená oblasť a značne narušený Latorický okrsok). Tento stav prostredia má presahy až do prihraničných oblastí Ukrajiny. Z hospodárskeho hľadiska ide o ekonomicky najmenej rozvinuté územie Slovenska," informoval Vavrek. Výskum sa začal v septembri minulého roka, prvé výsledky by mali byť známe v prvom kvartáli tohto roku.

"Na základe získaných výsledkov budeme poznať aktuálny stav životného prostredia a ďalej s týmito údajmi pracovať. Pôjde o podklady na efektívne využitie území so zapojením miestneho obyvateľstva tak, aby navrhované riešenia prispievali k trvalo udržateľnému hospodárskemu rozvoju území, s rešpektovaním ochrany životného prostredia," doplnil koordinátor projektu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Rómsky lekár z Košíc: Na ZŠ mi imponovalo, keď odo mňa odpisovali…

Nikolas Rybár je mladý doktor s veľkou chuťou do života. Na pacientov nechce…

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…