V slovensko-ukrajinskom pohraničí skúmajú životné prostredie
TASR
TASR

V slovensko-ukrajinskom pohraničí skúmajú životné prostredie

Výskumní pracovníci Prešovskej univerzity v Prešove získali na výskum financie z Nórskeho finančného mechanizmu.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/František Iván

Prešov 11. februára (TASR) – Výskumní pracovníci Prešovskej univerzity (PU) v Prešove analyzujú vybrané zložky životného prostredia v slovensko-ukrajinskom pohraničí. Na výskum získali financie z Nórskeho finančného mechanizmu v celkovej výške viac ako 139.000 eur. Pre TASR to uviedol koordinátor projektu Roman Vavrek.

Projekt s názvom Analýza a hodnotenie stavu zložiek životného prostredia v prihraničnej oblasti SR-UA pre zabezpečenie trvalej udržateľnosti územia predpokladá analyzovať zložky životného prostredia v prihraničnom území Slovenska a Ukrajiny. Terénny výskum sa realizuje na území okresov Michalovce, Sobrance a Trebišov. Na území Ukrajiny to budú rajóny Užhorodský, Perechynský a Veliky Bereznyansky. Skúma sa voda, pôda a vzduch.

Na projekte okrem PU, ako hlavného riešiteľa projektu, participuje partner z Nórska, ale aj dva subjekty z Ukrajiny. Ide o IDN Research z Nórska, Sumy State Univerzity a mimovládnu organizáciu ZOOVEL z Ukrajiny. Výskumné aktivity na slovenskej strane hranice zabezpečuje riešiteľský kolektív pozostávajúci z viacerých katedier Fakulty manažmentu, predovšetkým z katedry manažmentu a katedry environmentálneho manažmentu, kde budú súčasne spracovávané výsledky analýz terénneho výskumu.

Územie slovensko-ukrajinského pohraničia sa vyznačuje viacerými špecifikami v oblasti prírodno-klimatickej, kultúrnej či hospodárskej. Historická previazanosť území spojená s nízkou jazykovou a kultúrnou bariérou vytvára predpoklady na efektívnu spoluprácu na spoločnom rozvoji.

"Prihraničné územie sa vyznačuje značnou rôznorodosťou kvality životného prostredia: od prostredia vysokej kvality na severe (1. stupeň - s existenciu Národného parku Poloniny) až po prostredie narušené (4. stupeň - zemplínska zaťažená oblasť a značne narušený Latorický okrsok). Tento stav prostredia má presahy až do prihraničných oblastí Ukrajiny. Z hospodárskeho hľadiska ide o ekonomicky najmenej rozvinuté územie Slovenska," informoval Vavrek. Výskum sa začal v septembri minulého roka, prvé výsledky by mali byť známe v prvom kvartáli tohto roku.

"Na základe získaných výsledkov budeme poznať aktuálny stav životného prostredia a ďalej s týmito údajmi pracovať. Pôjde o podklady na efektívne využitie území so zapojením miestneho obyvateľstva tak, aby navrhované riešenia prispievali k trvalo udržateľnému hospodárskemu rozvoju území, s rešpektovaním ochrany životného prostredia," doplnil koordinátor projektu.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…