V Prešove sa uskutoční Národné stretnutie mládeže P18
TASR
TASR

V Prešove sa uskutoční Národné stretnutie mládeže P18

Zámer zorganizovať celoslovenské podujatie mladých odsúhlasila vlani Konferencia biskupov Slovenska (KBS) a jeho prípravou poverila Radu pre mládež a univerzity KBS.

Prešov, ilustračné foto. — Foto: TASR

Prešov 10. februára (TASR) – Slovenská mládež sa na Svetové dni mládeže, ktoré budú v lete 2019 v Paname, pripraví ešte na domácej pôde. Rok pred celosvetovým podujatím sa bude konať v Prešove Národné stretnutie mládeže P18, na ktorom sa očakáva účasť niekoľko tisíc mladých ľudí. Tím Národného stretnutia mládeže P18 sa vo štvrtok 9. februára prvýkrát stretol na pracovnom rokovaní, ktoré sa konalo na prešovskej radnici, kde ich prijala primátorka mesta Andrea Turčanová. Vyjadrila záujem mesta podporiť toto podujatie v metropole Šariša. Informovala o tom hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová.

Zámer zorganizovať celoslovenské podujatie mladých odsúhlasila vlani Konferencia biskupov Slovenska (KBS) a jeho prípravou poverila Radu pre mládež a univerzity KBS. Na rokovaní v Prešove sa zúčastnil jej predseda a súčasne aj žilinský biskup Mons. Tomáš Galis, prešovský arcibiskup metropolita Mons. Ján Babjak, košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober, tajomník Rady pre mládež a univerzity KBS Ondrej Chrvala a dvaja členovia centrálneho tímu.

Národné stretnutie mládeže P18 v Prešove bude späté so Svetovými dňami mládeže v Paname. Celý program bude vychádzať zo svetového podujatia, v ktorom budú zahrnuté špeciálne katechézy s biskupmi pre mladých, krížová cesta, duchovné, kultúrne a spoločenské aktivity. Prinesie silné svedectvá o viere, umelecké vystúpenia a liturgiu. Organizácia si vyžiada veľa aktívnych ľudí. Na príprave dvoch predošlých Národných stretnutí mládeže v Ružomberku (R13) a v Poprade (P15) sa podieľal centrálny tím, okolo 40 vedúcich pracovných tímov a 800 dobrovoľníkov. Na Liptov prišlo viac ako 3500 a pod Tatry viac ako 4000 mladých ľudí z celého Slovenska i zo zahraničia.

Stretnutia mladých v menšom rozsahu sa konajú každoročne v jednotlivých diecézach v období okolo Veľkej noci. Inšpiráciou sú Svetové dni mládeže, ktoré sa prvýkrát uskutočnili v roku 1986 v Ríme na podnet svätého Jána Pavla II., vtedajšieho pápeža. V tejto tradícii pokračuje aj súčasný pápež František, ktorý sa naposledy stretol s mladými vlani v poľskom Krakove, do ktorého prišlo viac ako 4000 Slovákov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z PREŠOVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…