Mačka hrdinkou: Počula to, čo by si ľudia nevšimli. Zachránila vďaka tomu nešťastného suseda
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Mačka hrdinkou: Počula to, čo by si ľudia nevšimli. Zachránila vďaka tomu nešťastného suseda

Táto mačka sa preslávila hrdinským činom, za ktorý ju velebia nielen miestni obyvatelia, ale aj široká verejnosť. Vďaka svojmu vycibrenému sluchu sa jej podarilo zachrániť suseda, ktorý si sám nedokázal v núdzi pomôcť.

Mačka Ivy zachránila suseda, získala si za to nevídanú slávu. — Foto: reprofoto/CBC/MaryJohnstonová

TORONTO 11. februára - O tom, že mačky majú oveľa lepší sluch ako ľudia, niet pochýb. Začujú aj najmenšie šuchnutie a zmysly majú vyvinuté veľmi dobre, takže nielen že perfektne vidia v tme, ale aj skutočne dobre počujú. A hoci majú inštinkty lovcov, táto mačka ukázala, že v nich drieme aj zmysel pre pomoc.

Oslavujú ju ako hrdinku

Máloktorej mačke sa podarí presláviť hrdinským činom, no mačke menom Ivy sa to stalo. Patrí 72-ročnej Mary Johnstonovej z Ontária, ktorej ochotne robí spoločníčku. Raz jej majiteľka čítala knihu v obývačke, keď zrazu spozorovala, že sa mačka z ničoho nič začala správať veľmi zvláštne. Začala zbesilo mňaukať a skákať z parapety okna na pohovku a naspäť. Jej náhla zmena správania babičku prekvapila, no v tom začula aj ďalšie nezvyčajné zvuky. Tie však prichádzali zvonku.

Záchrana v poslednej chvíli

Majiteľka šikovnej mačky teda vyšla za zvukmi, ktoré ju doviedli až do stodoly jej suseda Erica Russella. Ten sa nachádzal pri strope stodoly, kde sa pôvodne pokúšal opraviť garážovú bránu. Takéto domáce práce vo výškach prinášajú so sebou isté riziká a takmer na to doplatil aj on. Pri oprave sa pošmykol na rebríku, lebo sa brána posunula, pričom sa mu nepríjemne zasekla ruka. Keďže bol vo výške 4 metrov, bolo to o to nepríjemnejšie. Sám si nevedel nijako pomôcť a nedokázal svoje rameno vyslobodiť zo zovretia. "Myslím, že ju zvuky, ktoré v úzkosti vydával, vyrušovali. Preto usúdila, že by som s tým mala niečo urobiť," vyjadrila sa margo svojej mačky jej majiteľka pre CBC.

Dočkala sa nevídanej slávy

Mary sa okamžite spojila s jeho manželkou Betty a zavolali záchranku. Situácia bola omnoho vážnejšia, než by sa mohlo zdať a keby pomoc prišla neskôr, mohol dokonca prísť o končatinu, pretože sa mu pri úraze poškodili nervy v ruke. Vďaka rýchlej pomoci ju však ešte bolo možné zachrániť. A hoci veľmi pomohli najmä záchranári, lekári a susedka Mary, veľkú slávu zožala najmä jej mačka, ktorá si ako prvá všimla, že niečo nie je v poriadku. Oslavujú ju ako hrdinku a miestne noviny ju dokonca za jej záchranu nominovali na špeciálnu cenu pre zvieratá. Miestni obyvatelia jej dokonca chceli v centre mesta postaviť sochu.

Už ste čítali?

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…