Že vlak mešká 18 hodín? No a čo. Môže byť aj horšie. Cestovateľské kino pozýva do Indie
kulturmarket
kulturmarket

Že vlak mešká 18 hodín? No a čo. Môže byť aj horšie. Cestovateľské kino pozýva do Indie

Cestovateľské kino zavíta v utorok 14. februára v košickom Kine Úsmev a v stredu 15. februára v prešovskom Kine Scala do jednej z najväčších, najľudnatejších aj najrozmanitejších krajín sveta.

Krajina pestrá ako korenie a látky na miestnom trhu. Krajina, v ktorej musíte mať neustále otvorené oči, lebo na každom kroku číhajú zaujímavé zážitky. Cestovateľské kino zavíta v utorok 14. februára v košickom Kine Úsmev a v stredu 15. februára v prešovskom Kine Scala do jednej z najväčších, najľudnatejších aj najrozmanitejších krajín sveta, pre ktorú platia prídavné mená voňavá, krásna, ale aj špinavá a smradľavá. V sprievode cestovateľa Martina Navrátila sa publikum pozrie nielen na klasické miesta Indie, ale aj tam, kde veľa turistov nechodí.

Aký čas ste strávili v Indii?

Martin Navrátil: Navštívil som ju niekoľkokrát. Prvá návšteva prebehla v roku 2006 a vtedy som sa seba pýtal, čo ľudia na Indii vidia a vyhlásil som, že už nikdy. Ale časom sa vám to začne páčiť, vidíte tú krásu okolo seba. Každý rok tu strávim minimálne štrnásť dní. Minulý rok sme tam boli s frajerkou mesiac a bola to asi tá najkrajšia dovolenka v Indii.

Ktoré časti Indie ste navštívili?

M. N.: India je šialene veľká. Je to akoby ste cestovali po Európe a chceli stihnúť všetko. Za tie roky som bol od predhorí Himalájí cez Dárdžíling až po Arunáčalpradéš, ale pozrel som aj strednú Indiu, kam sa veľmi nechodí. Na mňa najlepšie pôsobila práve severovýchodná časť, ktorá pre cestovateľov zrušila povolenia. A tak som sa mohol pozrieť do oblasti, ktorá je úplne iná. Veľa ľudí si Indiu predstavuje ako špinavú. Táto časť je hlavne v okolí Tádž Mahal či Váránasí. Ale krásne čistá India je práve na severovýchode. Prekvapí vás nielen tá čistota, ale aj pamiatky, ktoré tu možno nájsť. Stromové mosty či buddhisticko-tibetské chrámy pri hraniciach s Bhutánom a Tibetom.

Ako ste už spomínali, India je veľká a je aj pestrá - čo do kultúry, gastronómie, spoločnosti i krajiny. Čo vás na nej najviac zaujalo?

M. N.: Asi tá pestrosť. Každý deň je úplne iný – ako strana v knihe. Stále musíte mať otvorené oči, aby vám nič neušlo. V Indii na vás čakajú neskutočné zážitky, ktoré vám doma nikto nebude chcieť uveriť, lebo znejú bizarne. Napríklad krava v strede diaľnice alebo slon pred parlamentom? Tých zážitkov je veľmi veľa, ale keď som zažil najväčší sviatok na svete Khumb mela - na jedno miesto príde 80 miliónov pútnikov - mal som najlepšiu pamiatku na Indiu. Predstavte si nielen ten dav, ale aj rôzne náboženské smery, ktoré sa tam stretávajú. Na premietanie prinesiem rôzne zábery.

Čo by cestovatelia, ktorí sa tam rozhodnú ísť, nemali vynechať alebo zmeškať?

M. N.: Mali by mať hlavne otvorenú myseľ a nesnažiť sa to zmeniť. Bude vám veľa vecí vadiť, ale nezmeníte to. Mne najviac prekáža to ich šialené meškanie. Že vlak mešká 18 hodín? No a čo. Môže byť aj horšie. Jednoducho sa netreba rozčuľovať. Ak plánujete Indiu, nesnažte sa všetko vidieť a majte medzi mestami dáku rezervu, práve kvôli spomínanému meškaniu. Plánujte dopredu a predvídajte situácie. Spojte Indiu s nejakým sviatkom, ktorých je tam neúrekom. Napríklad sviatok Hólí, počas ktorého Indovia hádžu na seba farebný prášok. Najbližší sviatok je 13. marca.

Je to krajina, ktorá sa nám vďaka globalizácii už nezdá taká vzdialená, ale pritom je to kultúra odlišná od tej našej. Čo vás najviac prekvapilo?

M. N.: To, ako udržujú tradície, ktoré sú pre nás niekedy ťažko pochopiteľné. Je to jeden z mála národov, ktorý je na seba hrdý. Napriek tomu, že sa im ťažko žije a že majú veľkú negramotnosť, keď vyjdú von z Indie, budete počuť, akí sú hrdí na svoju krajinu.

Martin Navrátil

svoje cestovateľské zážitky nielen žije, ale o nich aj píše a hovorí. Zo svojich ciest publikuje články, uverejňuje fotografie a poskytuje rozhovory v rozhlase i v televízii. Martin bol profesionálnym sprievodcom a navštívil už viac ako 150 krajín sveta.

14. 2. (utorok)

Štart: 20:00 hod.

Vstup: 4€ v predpredaji v pokladni Kina Úsmev každý deň od 17:00 do 20:00

Event: www.fb.com/events/1743442542636882

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…