Most-Híd navrhol, aby zrušené vlaky prevádzkovali súkromníci
SITA
SITA

Most-Híd navrhol, aby zrušené vlaky prevádzkovali súkromníci

Súkromní prepravcovia by podľa poslanca Arpáda Érseka za Most-Híd mohli prevádzkovať osobnú železničnú dopravu tam, kde bola zrušená pre nižší záujem ľudí.

BRATISLAVA 28. februára - Osobnú vlakovú dopravu na regionálnych tratiach, ktorú predtým ministerstvo dopravy zrušilo, by mali prevádzkovať za primeraných podmienok súkromní prepravcovia alebo iní záujemcovia v príslušných krajoch.

Navrhuje to poslanec parlamentu za Most-Híd Arpád Érsek s tým, že by to dokázali lepšie a efektívnejšie ako štátny železničný dopravca. Súkromníci by podľa neho mohli prevádzkovať vlaky napríklad na tratiach Bánovce nad Ondavou - Veľké Kapušany, Prievidza - Nitrianske Pravno alebo Banská Štiavnica - Hronská Dúbrava.

"Tam by sa uživil možno nejaký súkromník," uviedol. Ako príklad spomenul vlaky, ktoré na trati Bratislava - Dunajská Streda - Komárno takmer rok prevádzkuje súkromná spoločnosť RegioJet.

"Tieto trasy, ktoré zrušili, treba komplexne rozdeliť a ponúknuť dopravcom, ktorí to vedia lepšie robiť ako slovenské železnice. Ak nebudú fungovať lokálky, pravdepodobne bude problém," povedal vo štvrtok na tlačovej besede Érsek. Kritizoval rušenie vlakov v regiónoch napriek ich nižšiemu využívaniu ľuďmi počas súčasného vedenia rezortu dopravy.

Za kritickú označil najmä železničnú a cestnú dopravnú obslužnosť na juhu Slovenska, čo podľa neho súvisí aj s nedostatkom pracovných príležitostí a nadpriemernou úrovňou nezamestnanosti. "Veľmi ťažko sa chodí na juh, je odtrhnutý a nemá zabezpečené nič, aby mohol vytvárať pracovné miesta," dodal.

Ministerstvo dopravy nebude brániť vstupu súkromníkov

Ministerstvo dopravy tvrdí, že podporuje každú snahu zlepšiť železničnú dopravu na Slovensku. "Preto určite nebudeme brániť súkromným dopravcom, aby vstúpili na trate, kde dnes vlaky nepremávajú. Stačí, ak o tieto trate prejavia záujem. Podmienkou samozrejme je, že tieto trate štát nebude dotovať, pretože na to nemá peniaze," zareagoval pre agentúru SITA na Érsekov návrh hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa. Ministerstvo chce sústrediť vlakové kilometre na trate, o ktoré ľudia majú záujem a využívajú ich.

"Naopak, z pohľadu štátu nemá zmysel míňať dane občanov na spoje, o ktoré nie je záujem cestujúcich a premávajú prázdne," dodal hovorca.

Érsek je za ďalšiu liberalizáciu osobnej železničnej dopravy s podmienkou, aby ju súkromní dopravcovia vykonávali kvalitnejšie. "Ale nie tak, že príde súkromný dopravca a vyberie len jednu trasu. Treba mu dať jeden región a zmluvne podchytiť to, čo má zabezpečiť v regióne," povedal opozičný poslanec. V prípade podobného obsadenia autobusovej a železničnej dopravy v regiónoch by podľa neho mala byť uprednostnená ekologickejšia, pohodlnejšia, ale aj lacnejšia preprava vlakmi.

Nepoužívané koľajnice rozkradnú

"Keď na krátkych tratiach nebudú premávať vlaky, koľajnice sa rozkradnú," tvrdí Érsek. Riešenie podľa neho nie je, keď samosprávne kraje presadzujú autobusovú dopravu na úkor vlakovej.

Najmenej zaplnené vlaky sa rušili na juhu Slovenska aj počas bývalého vedenia ministerstva dopravy, kde bol Érsek štátnym tajomníkom a zodpovedal aj za železničnú dopravu. "Plne si to uvedomujem, ale teraz ide o trate ako Jesenské - Turňa nad Bodvou - Barca. To sú už posledné trate, ktoré nejakým spôsobom obchádzajú južné Slovensko. My sme rušili vlaky na krátkych úsekoch," zareagoval na otázku agentúry SITA Érsek s tým, že v súčasnosti ide o zabezpečenie obslužnosti určitého regiónu.

"Snažili sme sa vyjsť v ústrety, kde to fakticky išlo. Veľa sa doplácalo, " dodal Érsek s tým, že aj vtedy presadzoval liberalizáciu osobnej vlakovej dopravy, ale predošlá vláda predčasne skončila.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…