Dobré noviny
Kuriéri UPS neodbočujú vľavo, ušetria tým množstvo paliva. Ako je to možné?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Kuriéri UPS neodbočujú vľavo, ušetria tým množstvo paliva. Ako je to možné?

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: reprofoto/YouTube

Kuriérske automobily sa riadia pravidlom, ktoré im nedovoľuje odbočovať doľava. Vďaka tomu šetria palivo, ale aj čas a životné prostredie. Nejde pritom o žiadnu náhodu, ale dôkladne premyslený spôsob práce.

NEW YORK 9. februára - Spolu s tisíckami ďalších spoločností aj kuriéri z UPS riešili problém, ako sa ku zákazníkom dostaviť vždy v čo najkratšom čase a ako to urobiť čo najefektívnejšie. Dospeli k záveru, že by nikdy nemali odbočovať vľavo, čím ušetria nielen množstvo času, ale aj paliva. Zvláštny interný predpis však má logické vysvetlenie.

Dlhšia trasa, no vyššia úspora

Kuriérske autá UPS majú v Amerike zákaz odbočiť vľavo a môžu tak urobiť iba vo výnimočných prípadoch. Je zvláštne, že si nenaplánujú vždy tú najkratšiu trasu k cieľu, vypočítali však, že takto je to pre nich omnoho výhodnejšie aj napriek tomu, že niekedy musia prejsť dlhšiu cestu. Najkratšia trasa totiž nemusí byť vždy tá najrýchlejšia. Zistili, že pri odbočovaní vľavo na križovatkách strácajú veľa času čakaním, kým prejdú oproti idúce vozidlá. Okrem straty času sa však dlhým státím na červenej spotrebúva aj viac paliva a navyše pri odbočovaní vľavo je vyššia pravdepodobnosť, že dôjde k nejakému pochybeniu a dopravnej nehode, čo by opäť spôsobilo iba škody a ďalšie zdržanie, uviedol portál Quartz. V USA však majú o odbočovaní vpravo zákon, ktorý tu my na Slovensku nemáme.

Prečo odbočujú iba vpravo

Efektivita spočíva tiež v tom, že keď stojíte v USA na križovatke a na semafore vám svieti červená, napriek tomu môžete kedykoľvek odbočiť doprava za tej podmienky, že nikoho neohrozíte. Takto môžete plynule odbočiť vždy, keď je voľná cesta v tomto smere. To je na Slovensku možné iba v tom prípade, ak je ma semafore zelená šípka, ktorá vám dovoľuje odbočiť vpravo alebo ak stojíte na nesvetelnej križovatke a čakáte iba na autá, ktorým ste povinní dať prednosť v jazde.

Ušetria palivo aj čas

UPS preto navrhlo pre smerovanie svojich vozidiel softvér, ktorý v čo najväčšej miere eliminuje odbočovanie vľavo. Využívajú ho však, samozrejme, iba v krajinách, v ktorých sa jazdí na pravej strane premávky a môžu tam uplatňovať tento spôsob radenia sa do premávky.  A výsledok, ktorý spoločnosť uvádza, je až prekvapivý. Optimalizovanie trás pre kuriérov, v rámci ktorých iba minimálne odbočujú vľavo, ušetrili 10 miliónov litrov paliva, informoval portál Quartz. Vľavo odbočujú pritom iba v 10 percentách prípadov. Ďalej uvádzajú, že tým znížili uvoľňovanie oxidu uhličitého do ovzdušia o celých 20-tisíc ton. Vďaka efektívne nastavenému navigačnému systému, ktorý im plánuje trasy, dosiahli vysokú úsporu. Hoci sa zväčša ich trasy predĺžia, celková prejdená vzdialenosť ich doručovateľských automobilov sa znížila o 46 miliónov kilometrov, čo rozhodne nie je málo. Podarilo sa im to pritom na základe toho, že mohli obmedziť počet svojich automobilov o 1 100 kusov.

Spôsob, akým tento systém doručovania zásielok funguje, ilustruje aj nasledovné video.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…