Kuriéri UPS neodbočujú vľavo, ušetria tým množstvo paliva. Ako je to možné?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Kuriéri UPS neodbočujú vľavo, ušetria tým množstvo paliva. Ako je to možné?

Kuriérske automobily sa riadia pravidlom, ktoré im nedovoľuje odbočovať doľava. Vďaka tomu šetria palivo, ale aj čas a životné prostredie. Nejde pritom o žiadnu náhodu, ale dôkladne premyslený spôsob práce.

Ilustračné foto — Foto: reprofoto/YouTube

NEW YORK 9. februára - Spolu s tisíckami ďalších spoločností aj kuriéri z UPS riešili problém, ako sa ku zákazníkom dostaviť vždy v čo najkratšom čase a ako to urobiť čo najefektívnejšie. Dospeli k záveru, že by nikdy nemali odbočovať vľavo, čím ušetria nielen množstvo času, ale aj paliva. Zvláštny interný predpis však má logické vysvetlenie.

Dlhšia trasa, no vyššia úspora

Kuriérske autá UPS majú v Amerike zákaz odbočiť vľavo a môžu tak urobiť iba vo výnimočných prípadoch. Je zvláštne, že si nenaplánujú vždy tú najkratšiu trasu k cieľu, vypočítali však, že takto je to pre nich omnoho výhodnejšie aj napriek tomu, že niekedy musia prejsť dlhšiu cestu. Najkratšia trasa totiž nemusí byť vždy tá najrýchlejšia. Zistili, že pri odbočovaní vľavo na križovatkách strácajú veľa času čakaním, kým prejdú oproti idúce vozidlá. Okrem straty času sa však dlhým státím na červenej spotrebúva aj viac paliva a navyše pri odbočovaní vľavo je vyššia pravdepodobnosť, že dôjde k nejakému pochybeniu a dopravnej nehode, čo by opäť spôsobilo iba škody a ďalšie zdržanie, uviedol portál Quartz. V USA však majú o odbočovaní vpravo zákon, ktorý tu my na Slovensku nemáme.

Prečo odbočujú iba vpravo

Efektivita spočíva tiež v tom, že keď stojíte v USA na križovatke a na semafore vám svieti červená, napriek tomu môžete kedykoľvek odbočiť doprava za tej podmienky, že nikoho neohrozíte. Takto môžete plynule odbočiť vždy, keď je voľná cesta v tomto smere. To je na Slovensku možné iba v tom prípade, ak je ma semafore zelená šípka, ktorá vám dovoľuje odbočiť vpravo alebo ak stojíte na nesvetelnej križovatke a čakáte iba na autá, ktorým ste povinní dať prednosť v jazde.

Ušetria palivo aj čas

UPS preto navrhlo pre smerovanie svojich vozidiel softvér, ktorý v čo najväčšej miere eliminuje odbočovanie vľavo. Využívajú ho však, samozrejme, iba v krajinách, v ktorých sa jazdí na pravej strane premávky a môžu tam uplatňovať tento spôsob radenia sa do premávky.  A výsledok, ktorý spoločnosť uvádza, je až prekvapivý. Optimalizovanie trás pre kuriérov, v rámci ktorých iba minimálne odbočujú vľavo, ušetrili 10 miliónov litrov paliva, informoval portál Quartz. Vľavo odbočujú pritom iba v 10 percentách prípadov. Ďalej uvádzajú, že tým znížili uvoľňovanie oxidu uhličitého do ovzdušia o celých 20-tisíc ton. Vďaka efektívne nastavenému navigačnému systému, ktorý im plánuje trasy, dosiahli vysokú úsporu. Hoci sa zväčša ich trasy predĺžia, celková prejdená vzdialenosť ich doručovateľských automobilov sa znížila o 46 miliónov kilometrov, čo rozhodne nie je málo. Podarilo sa im to pritom na základe toho, že mohli obmedziť počet svojich automobilov o 1 100 kusov.

Spôsob, akým tento systém doručovania zásielok funguje, ilustruje aj nasledovné video.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…