Porote na MFF v Cannes bude predsedať Steven Spielberg
SITA
SITA

Porote na MFF v Cannes bude predsedať Steven Spielberg

Legendárny filmár s ostatnými členmi poroty rozhodne o víťazovi prestížnej Zlatej palmy a ďalších cien.

BRATISLAVA 28. februára - Oscarový režisér Steven Spielberg bude predsedom poroty na 66. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Cannes.

Spolu s ďalšími osobnosťami, ktorých mená zatiaľ nie sú známe, rozhodne o držiteľovi prestížnej Zlatej palmy a ďalších cien.

Festival sa bude konať od 15. do 26. mája.

Spielberg si na festivale v Cannes váži "poslanie bojovať za medzinárodný jazyk filmov" a svoju úlohu na tomto podujatí nazval poctou. "Vyše šesť desaťročí Cannes slúži ako základňa pre objavenie výnimočných filmov a ich prvé predstavenie svetu," vyhlásil.

Organizátori festivalu zas legendárneho režiséra ocenili za široký rozsah jeho práce, keďže nakrúca "filmy pre zábavu i vážne úvahy o histórii, rasizme a stave ľudstva". Thierry Fremaux z organizačného výboru MFF v Cannes uviedol, že zásluhou svojich filmov sa Spielberg každý rok zaraďuje medzi najlepších hollywoodskych filmárov. "Sme veľmi hrdí na to, že ho privítame medzi nami,"vyjadril sa.

Šesťdesiatšesťročný Steven Spielberg patrí medzi najlepšie zarábajúcich režisérov v dejinách. Pod jeho taktovkou vznikli snímky ako E.T. - Mimozemšťan (1982), filmová séria o Indianovi Jonesovi - Dobyvatelia stratenej archy (1981), Indiana Jones a Chrám skazy (1984), Indiana Jones a posledná krížová výprava (1989) a Indiana Jones a Kráľovstvo krištáľovej lebky (2008) či Jurský park (1993) a Stratený svet: Jurský park (1997).

Dosiaľ získal tri Oscary - dva v roku 1994 ako režisér a producent Schindlerovho zoznamu (1993) a v roku 1999 za réžiu vojnovej drámy Zachráňte vojaka Ryana (1998). K jeho ďalším snímkam patria napríklad Čeľuste (1975), Blízke stretnutie tretieho druhu (1977), Purpurová farba (1985), Ríša slnka (1987), A.I. Umelá inteligencia (1991), Amistad (1997), Chyť ma, ak to dokážeš (2002), Mníchov (2005), Vojna svetov (2005) alebo Tintinove dobrodružstvá (2011).

Spielbergova historická dráma Lincoln (2012) tento rok získala 12 oscarových nominácií, pričom dve z nich premenila na sošky - pre najlepšieho herca v hlavnej úlohe (Daniel Day-Lewis) a za najlepšiu výpravu.

V roku 1987 dostal od americkej filmovej akadémie cenu Irvinga G. Thalberga, v roku 2000 mu udelila cenu za celoživotné dielo režisérska asociácia Directors Guild of America, v roku 2006 dostal cenu Kennedyho centra a v roku 2008 si od Hollywoodskej asociácie zahraničných novinárov (HFPA) prevzal cenu Cecila B. DeMilla.

Už ste čítali?

Slovenka svojimi šperkami očarila Meghan Markle. Jej tvorba…

Jej šperky inšpirované Slovenskom sa tešia veľkej obľube aj v…

Ženy bojujúce s rakovinou: Prísť o prsia či vlasy nie je hanba.…

Brošne s motívom kozy vznikli z osobnej skúsenosti troch kamarátok.…

Pani Eva skrášľuje sama vo voľnom čase okolie svojej bytovky.…

Pestré farby, kamienky či kvietky. Takáto krása sa pred bytovkami nevidí…

Peter Nagy: Snažiť sa zapáčiť tínedžerom by bolo trápne. Robím…

Skladba Profesori Indigo mala v skutočnosti už sedem rokov, keď sa z nej zo dňa na deň stal…

Radana má sklerózu multiplex. Keď jej ju diagnostikovali, nevedela…

Ľudia neraz o tomto ochorení nechcú rozprávať. 

Logopedička: Mamička vie správnu reč dieťaťa ovplyvniť už tesne…

Detí, ktoré majú problémy s rečou či artikuláciou, je v…

Uznávaný český pedagóg: Mama je doma kráľovná, nie slúžka. Zariadiť…

Vysokoškolský pedagóg, spíker a lektor Marek Herman pre Dobré…

Sima Martausová: To, že môžem spievať a skladať piesne, vnímam…

Úsmevom pozitívne naladí nejedného človeka a charakterizuje…