Existuje 5 štádií lásky, no väčšina ľudí sa zasekne pri treťom
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Existuje 5 štádií lásky, no väčšina ľudí sa zasekne pri treťom

Každý túži po tom, aby jeho láska vydržala navždy. Avšak láska má viacero štádií a podstatné je preniesť sa cez obdobie, ktoré je pre každý vzťah veľkou skúškou.

Ilustračné foto — Foto: reprofoto/brightside/PavelLepeshev

NEW YORK 8. februára - Hovorí sa, že láska nie je žiadna veda, no na to, aby vzťah vydržal celé desaťročia, sa človek musí o to pričiniť. V čom to je, že niektoré dvojice to dokážu a iné vzťahy sa po čase rozpadnú? Uznávaný psychológ Jed Diamond dospel po 40 rokoch výskumov k záveru, že väčšina ľudí vo svojom živote nájde skutočnú lásku svojho života. Problém je však v tom, že existuje 5 štádií lásky a mnohí z nich sa dostanú iba po tretie. Potom harmónia vo vzťahu prestáva fungovať. Pre každú fázu je pritom typické niečo iné.

1. Zamilovanosť

Prvou fázou je zamilovanosť. U niekoho trvá niekoľko mesiacov, u iných pokojne aj dva roky. Počas tejto fázy vzťahu majú nasadené "ružové okuliare" a partner sa vám zdá byť ideálny, všetky jeho chyby totiž prehliadate a kvôli láske by ste boli ochotní aj hory prenášať. Ste v podstate v opojení hormónov šťastia a svojmu partnerovi či partnerke by ste splnili všetko, čo by ste jemu či jej na očiach videli. Toto obdobie však netrvá večne a postupne sa začnete na váš vzťah pozerať reálnejšie.

Každý človek má nejaké chyby, no v štádiu zamilovanosti ich ochotne prehliadame.
Každý človek má nejaké chyby, no v štádiu zamilovanosti ich ochotne prehliadame. Foto: Pexels

2. Stanete sa párom

V tejto fáze sa láska stáva silnejšou, poznáte sa čoraz lepšie a vaša prítomnosť začína mať vplyv na všetky aspekty života partnera. Je to obdobie, v ktorom sa cítite ako zohratý pár a je to pre vás čas radosti. Cítite sa chránení a máte pocit, že ste našli presne toho, koho ste vždy hľadali, a chcete s nm stráviť zvyšok svojho života. Puto medzi vami silnie a stále máte dojem, že váš vzťah je neohrozený.

Počas druhej fázy je z vás zohratý pár a stále si veľmi dobre rozumiete.
Počas druhej fázy je z vás zohratý pár a stále si veľmi dobre rozumiete. Foto: Pexels

3. Rozčarovanie

Ako už názov tejto fázy napovedá, v tomto období vzťahu sa už všetky ilúzie rozplynú a vy precitnete. Táto fáza je veľkou skúškou každého vzťahu a to, že sa cez ňu mnohí nepreklenú, je dôvodom rozpadu mnohých vzťahov či manželstiev. Život je však ako hojdačka a aj takéto momenty mnohé páry dokážu prekonať, o čom svedčia spokojné dvojice, ktoré spolu prežili celý život. V tejto fáze však na vás číhajú rôzne nástrahy. Partnera už poznáte ako vlastnú dlaň, viete predvídať, čo urobí a jeho správanie vám nie je vždy po vôli a niekedy vás môže až rozčuľovať. Môžete nadobudnúť dojem, že vaše pocity sa niekam vyparili, no ide iba o to, že skončila prvotná zamilovanosť, čo je celkom prirodzené. V tomto období však uvažujete nad tým, či má zmysel, aby ste vo vzťahu vytrvali a či má budúcnosť.

Zaseknutie sa v 3. fáze vzťahu je pre mnohé vzťahy kameňom úrazu.
Zaseknutie sa v 3. fáze vzťahu je pre mnohé vzťahy kameňom úrazu. Foto: Fickr/Vic

4. Vytváranie skutočnej a trvalej lásky

Tí, ktorí dokážu prejsť cez tretiu fázu, sa dostáva do štvrtej fázy, pri ktorej už svitá na lepšie časy. Vaša myseľ už je celkom oslobodená od ilúzií, ktoré ste si o vašej polovičke v skorších štádiách vzťahu vytvorili. Osoba, ktorá stojí pred vami, nie je tým, kým ste si predstavovali, že je, ale zato je skutočná. Prijímate ju so všetkými jej nedostatkami a snažíte sa vidieť na nej to pozitívne.

Preklenutie sa cez kritickú fázu je pre trvácnosť vašej lásky dobrým znamením.
Preklenutie sa cez kritickú fázu je pre trvácnosť vašej lásky dobrým znamením. Foto: Pixabay

5. Nerozlučné spojenie

Piata fáza znamená, že ste sa naučili prekonávať konflikty medzi sebou a vytvorili ste si hlboké a trvácne spojenie a ste schopní vydržať všetko. Táto fáza je odmenou za všetky prechádzajúce, v ktorých ste sa spoznávali a veľa sa o sebe naučili. Dospeli ste k oslobodzujúcemu záveru, že po svojom boku nikoho iného nechcete mať a že spolu dokážete prekonať všetko. Začínate fungovať naozaj ako celok.

V piatej fáze ste si vedomí vzájomných plusov aj mínusov a vaša láska pretrváva.
V piatej fáze ste si vedomí vzájomných plusov aj mínusov a vaša láska pretrváva. Foto: Pixabay

Zdroj: Bright Side

Už ste čítali?

Slovenská doktorandka prišla s objavom, ktorý využijú lekári…

Mladá doktorandka predstavuje nádej pre množstvo pacientov s týmto obzvlášť…

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…