Zázrak pohľadníc
Lucia Šoltysová
Lucia Šoltysová

Zázrak pohľadníc

Tento film bol natočený podľa skutočných udalostí. Nesie v sebe obrovskú dávku životnej nádeje, pozitívneho myslenia, viery a úsilie prekonať Guinnessov rekord.

Craig Shergold (Thomas Sangster) je 8 ročný chlapec s mozgovým nádorom, ktorý sa snaží prekonať rekord v počte pohľadníc, ktoré dostane na motiváciu k uzdraveniu a na potešenie.  Bostonský novinár, ateista Josh (Kirk Cameron), dostane úlohu. Má zmonitorovať túto zvláštnu situáciu, kde zrejme zasahuje Boh. Odchádza do Anglicka, aby našiel trhliny v príbehu.

V krajine ovplyvňujúcej kultúru a rozvoj celého sveta sa stretá najprv s chlapcovou matkou.

Dozvedá sa, že Graig bol zdravým chlapcom, ktorý vždy miloval futbal. Matka (Catherine Oxenberg) prezrádza, že nepokojnou sa stávala pri pravidelnom sne. V ňom videla svojho syna mŕtveho.

Zisťovanie informácií pokračuje postupne u ďalších ľudí - u manžela, futbalového trénera.. Novinár sa postupne zoznamuje s príznakmi, ktoré predchádzali zisteniu zákerného ochorenia. Pre matku Marion bola bolestná okrem snov i reakcia lekárnika, ktorý pri pohľade do očí Craiga, ho naliehavo posiela do nemocnice. Tam zistia nádor a Marion akoby zázračne  „osvieti“ portrét istého lekára. Verí, že práve on, pomôže jej dieťaťu. „Lekár z obrazu“ neskôr skutočne Craiga operuje, avšak vyskytnú sa veľmi vážne komplikácie. Odporúča chemoterapiu.

Cynický Josh skúma lekárske správy (na povolenie chlapcovej matky) ale i obraz a pôsobí pritom smiešne. Žiadne svetlo na ňom nenájde.

Craig sa postupne stáva mediálne známym a istý žurnalista, ktorého zaujímajú pohľadnice, ktoré dostáva, sa zmieni o Guinnessovom rekorde. Marion si vezme k srdcu jeho prekonanie a neodradí ju ani to, že to musí byť cez milión kusov, ktoré  musia získať. Veľmi jej záleží na svojom dieťati a urobí všetko, aby svoj život bojoval a žil plnohodnotne. Smutné je, že staršieho syna nechtiac dáva do úzadia. Tento žurnalista zbierku pohľadníc spojí s inou zbierkou a pomáha im rekord prekonať.  

Veľká zbierka teda začína, no napokon u Guinnessa pokus o rekord nechcú prijať! Guinness Book of Records je každoročne vydávaná kniha, obsahujúca medzinárodne uznávanú zbierku svetových rekordov, ľudských úspechov, ako aj extrémov prírody.

Manžel Marion je pesimista v mnohých záležitostiach, no ani to ju v zbierke neodrádza! Inšpirujúce je, že „malý bojovník“ nepochybuje, že sa vráti k predošlému životu! Pôsobivý  je výrok tohto pacienta v ťažkej životnej situácii– „Bez bolesti nevyhrám!“   Herec, ktorý ho stvárňuje je známy z filmov Láska nebeská (2003) a Tristan a Isolda (2006).  Skutočný Craig Shergold (narodený 1977), ktorému bolesti uší začali v roku 1988, bol zapísaný v knihe rekordov v roku 1991, kedy bol aj operovaný v University of Virginia Medical Center.

Medzi pohľadnicami ktoré dostal, boli  priania aj od celebrít, ako je Madonna alebo Arnold Schwazenegger.

Film je možné vidieť on-line napr. na gloria.tv , ktorá je Katolíckou kazateľnicou na internete. http://sk.gloria.tv/?media=232891

Údaje o filme: Kanada , USA , 2001, 89 min , dráma

Réžia: Mark Griffiths

Scenár:  Lee Wilson

Hrajú: Thomas Sangster, Kirk Cameron, Karin Konoval, Catherine Oxenberg, Peter Wingfield, Richard Thomas|

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…