Košická škola opäť otvára odbor keramický dizajn
TASR
TASR

Košická škola opäť otvára odbor keramický dizajn

Záujemcovia môžu prihlášky na štúdium v školskom roku 2017/2018 podávať prostredníctvom základných škôl do konca februára 2017.

Ilustračná snímka — Foto: TASR/Štefan Puškáš

Košice 6. februára (TASR) - Škola úžitkového výtvarníctva (ŠÚV) Košice otvára v školskom roku 2017/2018 odbor keramický dizajn. Do svojho študijného plánu ho zaraďuje po štyroch rokoch. TASR o tom informovala Ľubica Reváková z ŠÚV.

Študijný odbor je určený pre uchádzačov, ktorí sa chcú realizovať v oblasti navrhovania a realizácie produktového dizajnu z keramických materiálov. Rozvíja kresliarske, maliarske a najmä manuálne - remeselné zručnosti. "Znovuotvorením odboru chceme nadviazať na tradíciu a postaviť na nej koncepciu reagujúcu na súčasné trendy v produktovom dizajne a využiť potenciál technického a materiálového zabezpečenia školy. Hlavnou náplňou nového odboru je získať teoretické vedomosti o technológii spracovania keramických materiálov a následné osvojenie si remeselných zručností od návrhu až po realizáciu funkčných produktov," priblížil Štefan Michalko, zástupca riaditeľa školy pre odborné vzdelávanie.

Keramický dizajn nadväzuje na tradičný odbor, ktorý sa už na ŠÚV Košice vyučoval. V minulosti mal názov výtvarné spracúvanie keramiky a porcelánu. Ako uviedla riaditeľka školy Petra Gáborová, škola rozširuje svoju ponuku odborov tak, aby sa absolventi uplatnili v praxi v rôznych odvetviach kreatívneho priemyslu. "Zavedením nových odborov vieme vyhovieť individuálnym požiadavkám žiakov, v tomto prípade manuálne zručným, so záujmom o kreatívnu tvorbu produktov vytvorených rôznymi technologickými postupmi z hliny. V odbore keramický dizajn sa spája remeselná zručnosť a tradície zhmotnené v dizajne úžitkových predmetov každodennej potreby."

Absolvent odboru bude schopný pracovať samostatne ako zamestnanec, alebo vo vlastnej prevádzke v oblasti produktového dizajnu. Môže taktiež pokračovať v štúdiu na vysokej škole.

Záujemcovia môžu prihlášky na štúdium v školskom roku 2017/2018 podávať prostredníctvom základných škôl do konca februára 2017.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…