Historickú zvonicu na Veľkom Bysterci čaká revitalizácia
TASR
TASR

Historickú zvonicu na Veľkom Bysterci čaká revitalizácia

S myšlienkou obnovy sa na radnicu obrátili poslanci tamojšieho mestského zastupiteľstva, zástupcovia evanjelickej cirkvi aj obyvatelia.

Ilustračná snímka. — Foto: TASR/Ján Siman

Dolný Kubín 6. februára (TASR) - Historickú zvonicu a jej blízke okolie na sídlisku Veľký Bysterec v Dolnom Kubíne čaká v blízkej budúcnosti revitalizácia. S myšlienkou obnovy sa na radnicu obrátili poslanci tamojšieho mestského zastupiteľstva, zástupcovia evanjelickej cirkvi aj obyvatelia.

Mesto sa otázkou rekonštrukcie historickej zvonice a studne začalo zaoberať ešte na konci uplynulého roka. "Na rokovanie na mestskom úrade sme pozvali pracovnú skupinu, ktorej úlohou bolo zanalyzovať rôzne možnosti revitalizácie, teda rozsah, financovanie projektu a podobne. Následne sa pracovná skupina stretla opäť koncom januára a navrhla zapojiť do zámeru projektu aj samotných občanov mesta," informoval TASR zástupca primátora mesta Dolný Kubín Jozef Šimek.

Verejnosť sa do projektu môže zapojiť formou predloženia svojich predstáv a nápadov. Námety využitia priestoru okolia zvonice a studne by sa mali držať hlavnej myšlienky, a to je prepojenie histórie so súčasnosťou. "Po vyhotovení konkrétneho zámeru bude ďalším krokom vypracovanie architektonicko-urbanistickej štúdie. Až na základe vypracovanej štúdie bude možné vyhodnotiť rozsah prác, potrebných na celkovú revitalizáciu zvonice a jej bezprostredného okolia a s tým súvisiace financovanie celého projektu," doplnil.

Podľa informácií z oficiálnej internetovej stránky mesta by v priestore mohli pribudnúť lavičky, interaktívne informačné tabule a dobové fotografie. Zvonica by mohla taktiež vytvárať voľnú wifi sieť. "V posledných desaťročiach neprebehla významnejšia rekonštrukcia tohto objektu, okrem jeho vymaľovania. Zvonica je však v pomerne dobrom technickom stave," skonštatoval Šimek.

Zvonica spoločne so studňou na Bystereckej ulici sú poslednou historickou pamiatkou na bývalú obec Veľký Bysterec. Tá sa ešte v polovici minulého storočia stala súčasťou Dolného Kubína. Zvonica je majetkom evanjelickej cirkvi, jej bezprostredné okolie majetkom mesta. Radnica prevzala nad celým projektom záštitu.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…