Dobré noviny
Stredná priemyselná škola v Nitre vychováva úspešných absolventov
TASR
TASR

Stredná priemyselná škola v Nitre vychováva úspešných absolventov

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Škola ponúka vzdelávanie v odbore geodézia, kartografia, kataster a v odbore staviteľstvo, v rámci ktorého sa študenti v druhom ročníku rozhodujú pre štúdium v ďalších piatich oblastiach.

Nitra 6. februára (TASR) – Stavební odborníci, manažéri, ale aj vedci, pedagógovia a športovci vzišli z lavíc Strednej priemyselnej školy stavebnej (SPŠS) v Nitre. Ako pripomína riaditeľ školy Marián Slovák, priemyslovka si dokázala počas svojej viac ako 60-ročnej histórie vychovať aj vlastných kvalitných pedagógov, ktorí tu dnes učia ďalšie generácie budúcich stavbárskych odborníkov. V dnešnom učiteľskom zbore je 17 pedagógov, ktorí boli kedysi žiakmi SPŠS.

"Našimi absolventmi boli počas minulého režimu mnohí riaditelia niekdajších veľkých štátnych stavebných podnikov. Zaujímavé je, že tento trend v podstate pokračuje aj po roku 1989. Naši študenti zakladajú vlastné spoločnosti, takže majitelia takmer všetkých dnešných stavebných spoločností v Nitre a okolí študovali na našej škole," povedal Slovák.

Absolventi SPŠS sa však dokázali uplatniť aj v iných odboroch. Mnohí z nich si vybudovali úspešnú akademickú kariéru. "Dôkazom je napríklad emeritný rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity (SPU) Mikuláš Látečka alebo súčasný prodekan Technickej fakulty SPU Štefan Pogran," uviedol Slovák. Na nitrianskej stavebnej priemyslovke študoval aj niekdajší riaditeľ výstaviska Agrokomplex akademický architekt Ladislav Švihel. "Medzi známymi absolventmi máme aj športovcov. Našu školu navštevoval napríklad hokejista Jozef Stümpel, futbalista Ľubomír Moravčík alebo súčasný futbalový reprezentant Marek Bakoš. Zastúpení sú dokonca aj politici, pretože naším bývalým žiakom bol aj František Mikloško," dodal Slovák.

SPŠS v Nitre chce zmodernizovať budovu a udržať rozsah a kvalitu štúdi

Zmodernizovanie budovy a udržanie všetkých študijných odborov na súčasnej úrovni patria k najdôležitejším plánom vedenia Strednej priemyselnej školy stavebnej (SPŠS) v Nitre. Aj keď momentálne je technické vybavenie priemyslovky i stav jej budovy v dobrom stave, podľa riaditeľa školy Mariána Slováka je stále čo zlepšovať. "V súčasnosti už máme zrekonštruované interiéry, šatne, toalety a opravené sú aj strechy. Máme vymenené okná a podlahy, takže budova je vo výbornom stave. Mojím prianím do budúcnosti je zateplenie fasády, čo je už troška dlhodobejšia záležitosť, do ktorej sa ale rozhodne chceme pustiť. Sídlime v budove z roku 1962, takže si svoje pýta, aj keď sme už priebežne opravili všetko, čo sa dalo," uviedol Slovák.

Ako doplnil, ďalšou úlohou bude výmena starých elektrických rozvodov, ktoré pochádzajú ešte zo začiatku 60. rokov minulého storočia. Okrem toho, že elektroinštalácia v stenách budovy je už stará, v minulosti nebola ani zďaleka projektovaná na taký počet spotrebičov, počítačov a monitorov, aký dnes škola využíva. "Je to taká nášľapná mína. Zatiaľ predchádzame problémom tak, že sa povymieňali rozvádzače, svietidlá, vypínače, zásuvky a všetko to, čo je viditeľné a vymeniteľné. Ale rozvody ešte čakajú na svoju modernizáciu," povedal Slovák.

Ďalšou dôležitou úlohou do budúcnosti je podľa riaditeľa SPŠS udržanie súčasného počtu študijných odborov a tiež úrovne výučby. Škola dnes ponúka vzdelávanie v odbore geodézia, kartografia, kataster a v odbore staviteľstvo, v rámci ktorého sa študenti v druhom ročníku rozhodujú pre štúdium v ďalších piatich oblastiach. Sú nimi pozemné staviteľstvo, rekonštrukcie a adaptácie stavieb, technické zariadenie budov, záhradná a krajinná tvorba a interiérová tvorba budov. "Verím, že keď sa bude odborné vzdelávanie postupne tlačiť dopredu a nebude sa pri tom preferovať iba o automobilový priemysel, tak verím, že všetko zvládneme. Zvlášť, keď sa môžeme oprieť o stabilizovaný káder veľmi kvalitných pedagógov, z ktorých sú až 17 našimi absolventmi," dodal Slovák.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?