Bývalý vývojár z Mozilly prehovoril. Pravda o antivírusových programoch
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Bývalý vývojár z Mozilly prehovoril. Pravda o antivírusových programoch

Bývalý pracovník z Firefoxu prehovoril. Hoci sa jeho slová mnohým nebudú páčiť, pre bežných ľudí môžu byť veľkou pomocou. Robert O´Callahan má totiž pre nich dôležitý odkaz týkajúci sa antivírusových programov.

Ilustračné foto — Foto: flickr.com/Christoph Scholz

MOUNTAIN VIEW 2. februára - Bez antivírusového programu si mnohí z nás nevedia predstaviť normálneho fungovanie svojho počítača. Minimálne už len preto, že ide o akýsi pocit bezpečia, ktorým nám navodzuje dojem, že sa nič závažné nemôže stať. Možno je to však len ilúzia a navyše, nie každý sa s týmto myslením stotožňuje. Medzi nich sa zaradil aj jeden z najpovolanejších - bývalý vývojár z Mozilly Robert O´Callahan. Jeho slová o antivírusových programoch tak popierajú to, čo sme si doteraz mysleli.

Falošný pocit bezpečnosti?

Nepoužívajte antivírus! Aj tak by sa dali v skratke odpísať odporúčania bývalého vývojára, ktorému je po tom, čo opustil firmu v ktorej pracoval, „hej“. Z Mozilla Foundation odišiel ešte minulý rok. Bez obáv si preto môže dať „ústa na špacírku“, a tak bez okolkov opísal, prečo sú vlastne antivírusové programy také zbytočné.

Podľa O´Callahana môžu antivírusy urobiť váš systém dokonca náchylnejším a spomaliť beh počítača, hoci nespochybňuje užitočnosť Windows Defenderu. No všetko ostatné je podľa neho len strata času, píše portál Digital Trends. Najmä tým, ktorí majú najnovšiu verziu Windows 10, odporúča používať práve len Windows Defender. A práve tí, ktorí majú Windows 10, by mali „cudzie“ antivírusové programy odstrániť, pretože tým môžu pre svoj počítač privodiť väčšiu riziko zraniteľnosti na úkor ochrany.

Pochybnosti o antivírusových programoch sa však neobjavili len zo strany bývalého pracovníka Firefoxu. V minulosti na ne upozornil aj taký gigant ako Google v súvislosti s ich používaním v zariadeniach s Androidom. Ako totiž dávnejšie informoval denník Sydney Morning Herald s odvolaním sa na Adriana Ludwiga, šéfa bezpečnosti operačného systému Android, nie je potrebné inštalovať antivírus či iné bezpečnostné aplikácie do smartfónov a tabletov so systémom Android. Tieto programy totiž v skutočnosti neposkytujú žiadnu ochranu. Dodal tiež, že má na mysli priemerného používateľa systému Android.

Už ste čítali?

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…

Mamou v dobe covidu: Nevedeli sme, čo nás čaká. Slovenky priznali,…

Strach o seba, aj dieťatko. Mamy musia s príchodom nového člena rodiny…

Chlapcov hnevá pri šachu aj futbale. Talentovaná rómska šachistka…

Šachistka Agátka Berková dokonca remizovala s ruským šachovým…

Uznávaná virologička: Prekonali ste covid-19? Toto by ste mali…

Vyšiel vám pozitívny test na covid-19? Prekonali ste ochorenie s miernymi…

Cestovateľ Tomáš: Naozaj dávate rodičov do starobinca? Pýtali…

Cestovateľ Tomáš Benedik z východného Slovenska má veľa…

Rómka Dominika študuje v Anglicku na prestížnej univerzite:…

Rodičia ju už od detstva podporovali v štúdiu. Dnes je druháčkou na University…

Najradostnejší kvetinár v Bratislave. Patrik s Downovým syndrómom…

Lekári Danku a jej manžela presviedčali, aby dali syna s Downovým syndrómom…

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…