Biely dom gratuluje Grékom, Nemci vidia záväzok
SITA
SITA

Biely dom gratuluje Grékom, Nemci vidia záväzok

"Gratulujeme gréckemu ľudu k zvládnutiu volieb v tomto ťažkom čase," povedal hovorca Baracka Obamu.

WASHINGTON 17. júna - Spojené štáty americké v nedeľu zablahoželali Grécku k výsledkom nedeľňajších parlamentných volieb a vyjadrili vieru v skoré zostavenie novej vlády, ktorá bude bojovať s pretrvávajúcimi ekonomickými problémami krajiny.

Hovorca Bieleho domu v mene prezidenta Baracka Obamu vyhlásil, že je "v záujme nás všetkých, aby Grécko zostalo v eurozóne a rešpektovalo záväzky k realizácii reforiem".

"Gratulujeme gréckemu ľudu k zvládnutiu volieb v tomto ťažkom čase," dodal Obamov hovorca.

Nemci chvália rozhodnutie Grékov

Nemecko považuje výsledky gréckych volieb ako záväzok k dodržiavaniu podmienok stanovených v dohodách o medzinárodnej finančnej pomoci.

Vyjadril sa tak v nedeľu nemecký minister financií Wolfgang Schäuble.

Podľa neho vláda v Berlíne rozumie výsledkom tak, že grécki voliči vyjadrili záujem pokračovať v "ďalekosiahlych ekonomických a fiškálnych reformách".

Schäuble sa zároveň odvolal na minulé slová lídra víťaznej Novej demokracie Antónisa Samarása, ktorý ešte vo februári podporil úverový program pre jeho vlasť.

"Tento program má jediný cieľ a to je vrátiť krajinu späť na cestu ekonomickej prosperity a stability. Nebude to však ani krátke ani ľahké, ale je to nevyhnutné a dá to gréckemu ľudu výhľad lepšej budúcnosti," uviedol šéf rezortu financií najväčšej európskej ekonomiky.

Reagoval aj Brusel

Ministri členských krajín eurozóny vo večernom spoločnom stanovisku k neoficiálnym výsledkom nedeľňajších gréckych parlamentných volieb uviedli, že krajine pomôžu pri transformácií jej ekonomiky.

Šéfovia rezortov financií 17 krajín spoločnej menovej únie skonštatovali, že pokračovanie v štrukturálnych a fiškálnych reformách je tou najlepšou cestou pre Atény, ako sa vyrovnať s aktuálnymi ekonomickými výzvami.

"Euroskupina berie na vedomie vynaložené veľké úsilie gréckych obyvateľov a je presvedčená, že pokračujúce štrukturálne a fiškálne reformy sú tou najlepšou garanciou, ako prekonať súčasné ekonomické a sociálne problémy v záujme budúcej prosperity Grécka a celej eurozóny," uvádza sa v spoločnom vyhlásení ministrov, ktorí sa spojili prostredníctvom videotelefónu.

Euroskupina prostredníctvom stanoviska zároveň dodala, že misia MMF, EÚ a Európskej komisie sa už čoskoro vráti do Atén, aby pokračovala v rokovaniach s novou gréckou vládou o finančnej pomoci a podmienkach jej poskytovania.

Grécke áno pre Európu

Podľa odhadov ministerstva vnútra vyhrala nedeľňajšie grécke parlamentné voľby konzervatívna strana Nová demokracia (ND) so ziskom 29,5 percenta hlasov a spolu s tretím v poradí Panhelénskym socialistickým hnutím (PASOK) bude mať 300-člennom pléne väčšinu približne 160 kresiel.

Proeurópske strany tak urobili škrt cez rozpočet druhej v poradí Koalícii radikálnej ľavice (SYRIZA), ktorá podľa rezortu vnútra získala 27-percentnú podporu voličov. Líder PASOK Evángelos Venizélos už potvrdil, že jeho strana vstúpi do proeurópskej vlády s ND.

Do nového gréckeho parlamentu by sa mali dostať aj štyri menšie strany vrátane komunistov či neonacistického Zlatého úsvitu.

Už ste čítali?

Keď začal Milan maľovať, svoj pôvod tajil, lebo sa bál reakcií…

Keď odhalil svoje meno a pôvod, v priebehu jedného večera stratil na…

Rasťo navštívil Severnú Kóreu: Hoci je to najkrutejší režim,…

Ľudia majú svojich diktátorov za bohov, ženy si môžu vybrať z 18 účesov,…

Lucie pečie hotové majstrovské diela: Na začiatku som bojovala,…

Je mladá, krásna a úspešná. Na konte má viacero…

Jej mladšia dcéra vyhrala MasterChef, staršia má detskú mozgovú…

Zdravotný stav Paulínky denne núti jej rodičov riešiť inkontinenciu,…

Vnuk Slováka z ikonickej fotky: Že je dedo slávny, sme zistili,…

Starý otec, Gusti Popovič prebýva v rodine maliara Ivana Popoviča naďalej. Napriek…

Kaštieľ Betliar odhalil ďalšie dobre ukryté tajomstvo: Reštaurátori…

Moderné technológie reštaurátorom umožňujú objavovať nové…

Bývalý skinhead z Prešova si vzal Rómku: Dnes sa bojím o naše…

Prešovčan Gabi bol zarytým skinheadom. Keď sa odsťahoval od partie do Anglicka,…

Slovenka najprv v USA upratovala domy, teraz hviezdi pred kamerami:…

Sny si plní v samotnej mekke filmu. Aj keď stále bojuje, robí naplno…