Dojemná scéna na bratislavskej Miletičke: Slováci dali chlapcovi cennú lekciu do života
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Dojemná scéna na bratislavskej Miletičke: Slováci dali chlapcovi cennú lekciu do života

Žena zažila na križovatke na Miletičovej ulici v Bratislave neuveriteľnú situáciu, ktorá ukazuje, že sme ešte nezabudli, čo je to empatia. Príbeh, o ktorý sa podelila na internete, vás zahreje pri srdci.

Mamička prechádza cez cestu so svojím synom. — Foto: Facebook/LubicaNoscakova

BRATISLAVA 26. januára - Hoci niekedy by ste si možno mysleli presný opak, ani v dnešnej dobe nie sú všetci ľudia zahľadení iba do svojich mobilných telefónov, uponáhľaní a ľahostajní k dianiu okolo seba. To, čo sa stalo na známej križovatke v Bratislave, však svedčí presne o tom, že empatickí ľudia sú ešte všade okolo nás.

Príklad pre malého chlapca

Ľubica Noščáková, ktorá zažila výnimočnú situáciu na križovatke na Miletičovej ulici v Bratislave, sa rozhodla podeliť o tento príbeh aj s ostatnými a uverejnila ho na internete. Celé sa to začalo tak, že prišla k priechodu pre chodcov a keďže nešlo žiadne auto, chystala sa vykročiť. Pri nej stála mamička s malým synom, ktorý sa ku nej pridal a chcel vykročiť na cestu tak, ako ona. V tom ho mama zastavila so slovami: "Stoj, miláčik. Čakáme na zeleného panáčika," pričom ukázala na semafor. Pani si rýchlo uvedomila, že by tým chlapcovi sama šla zlým príkladom, a tak nohu vrátila na miesto a ostala stáť "ako červený panáčik", pričom ju malý chlapec pozoroval a všetko zopakoval.

Mamička učila syna, že musí počkať, kým na semafore nebude červený panáčik.
Mamička učila syna, že musí počkať, kým na semafore nebude červený panáčik. Foto: Pixabay

Úžasná reťazová reakcia

Po chvíli prišli dvaja mladíci s batohmi. Na semafore stále svietila červená, no keďže bola prázdna cesta, jeden z nich chcel takisto prejsť cez cestu, keď v tom ho kamarát potiahol za batoh a zastavil ho. Začudovaný sa ho pýtal, čo to robí, na čo mu ticho šepol, že učia malého chlapca prechádzať cez priechod. Takto sa postupne pridali ďalší a ďalší ľudia, až za chrbtom mamičky so synom pred prázdnou cestou stálo desať chodcov. Tí si zatiaľ nič nevšimli, lebo sústredene hľadeli na semafor a po chvíli mama povedala: "Aha, zelený panáčik, môžeme ísť," a všetci ľudia, ktorí sa tam za ten čas nazbierali, ich nasledovali.

Keď naskočila zelená, všetci ľudia vykročili za mamičkou a chlapcom.
Keď naskočila zelená, všetci ľudia vykročili za mamičkou a chlapcom. Foto: Pixabay

Cenná lekcia do života

Zaujímavé však bolo sledovať aj vývoj ďalších udalostí. Mama s chlapčekom pokračovali vo svojej ceste, no mladíci kvôli tomuto správnemu gestu zmeškali svoj autobus a niektorí ľudia sa iba čudovali, prečo tam všetci čakali, hoci po ceste nič nešlo. Tí, čo vedeli, však mohli pocítiť úžasný pocit dojatia a toho, že ľudskosť ešte nevymrela. Nešlo totiž iba o to, že učili dieťa prechádzať cez priechod pre chodcov, hoci to bolo veľmi dôležité. Bolo za tým však omnoho viac. "V skutočnosti išlo o niečo krajšie - súnáležitosť a empatia s mamou, ktorá ukazuje dieťaťu, ako by mal fungovať svet. Dieťa zažilo niečo cennejšie, ako  len lekciu prechádzania cez cestu" dodala žena, ktorá sa celej situácie zúčastnila a o svojom zážitku napísala na Facebooku.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z BRATISLAVSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…

Island na Slovensku? Pavol dronom zachytil prekrásnu oravskú…

Talentovaný a šikovný slovenský fotograf svojim zábermi…