Dobré noviny
Ľadové medvede vytvorili v Nitre rekord, kúpalo sa 267 ľudí
TASR
TASR

Ľadové medvede vytvorili v Nitre rekord, kúpalo sa 267 ľudí

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Vo vode, ktorá má od nuly do štyroch stupňov, môžu stráviť otužilci bez rizika 22 minút.

Nitra 15. januára (TASR) – Takmer 300 otužilcov z celého Slovenska sa dnes stretlo na Hangócke v nitrianskom parku na Sihoti. Spoločne vytvorili prvý slovenský rekord v najväčšom hromadnom kúpaní otužilcov.

„V Hangócke sa spoločne okúpalo 267 otužilcov z 30 klubov a miest z celého Slovenska. Najmladšími otužilcami boli šesťročné dvojičky z Bratislavy Dominik a Dominika, najstarší otužilci prekročili 70 rokov,“ informoval organizátor podujatia Marek Pozdech z občianskeho združenia Ľadové medvede spod Zobora. Teplota vzduchu dosahovala jeden stupeň Celzia, voda mala 1,5 stupňa. Ustanovujúci slovenský rekord potvrdil Igor Svítok zo Slovenských rekordov.

Príprava na siedmy ročník celoslovenského zrazu otužilcov trvala organizátorom niekoľko dní. „Počas týchto siedmich ročníkov sme štyrikrát museli píliť ľad. Nikdy doteraz však nebol takýto hrubý, dosahoval 25 centimetrov. Bazén sme prepílili na dĺžku 75 metrov, niekde je širší, niekde užší. Nie je taký veľký, ako by sme si predstavovali, no robili sme, čo sa dalo. Celkovo sme vypílili približne desať ton ľadu,“ potvrdil Pozdech.

Nitrianske Ľadové medvede spod Zobora majú v súčasnosti zhruba 70-člennú základňu. Sedem rokov dozadu, v čase svojho vzniku, ich bolo 15. „Každý rok nám pribúdajú členovia, rovnako sa otužovanie rozmáha po celom Slovensku. Vznikajú stále nové kluby. Sezóna sa začína v novembri a trvá do apríla,“ povedal Pozdech. Otužilci trénujú v októbri a novembri na štrkoviskách v okolí Nitry, kde je čistejšia voda, v decembri sa na tri mesiace presúvajú na Hangócku do nitrianskeho parku.

Peter Barta a Jozef Zabák si vyskúšali aj otužovanie v Ťumeni na Sibíri v klube ruských Ťumenských mrožov. „Majú určite lepšie celoročné podmienky aj zázemie. V rieke v Ťumeni sa stretli otužilci zo 64 krajín vrátane Afriky, Malajzie či Austrálie, čo naozaj nechápeme, kde trénujú,“ povedal Zabák. Na Sibíri bolo v ranných hodinách mínus 13 stupňov Celzia, počas dňa sa oteplilo na mínus päť stupňov. „Voda pod ľadom však už je stabilná, má od 0,5 do 1,5 stupňa Celzia. Najstudenšia voda, v akej som sa kúpal, bola vo Fínsku a mala mínus 1,5 stupňa,“ povedal Barta.

Vo vode, ktorá má od nuly do štyroch stupňov, môžu stráviť otužilci bez rizika 22 minút. Podľa Pozdecha má otužovanie pozitívny vplyv na zdravie, no treba sa mu venovať pravidelne a trénovať. „Otužovať sa treba začať na konci leta a začiatkom jesene. Začína sa studenou sprchou, menej sa treba obliekať. Ak človek otužuje dva- až trikrát do týždňa, zvládne aj zimné otužovanie,“ tvrdí.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z NITRIANSKEHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?