Známe osobnosti pomôžu deťom naučiť sa čistiť si zúbky
SITA
SITA

Známe osobnosti pomôžu deťom naučiť sa čistiť si zúbky

Škôlkari majú vďaka projektu Veselé zúbky šancu naučiť sa správne sa starať o svoj chrup. Pomôžu im v tom aj známe osobnosti.

BRATISLAVA 20. februára - Po úspešnom prvom ročníku celoslovenskej osvetovej kampane Veselé zúbky škôlkarov a ich rodičov opäť čaká projekt, ktorého cieľom je zaujímavou a hravou formou vzbudiť v deťoch záujem o čistenie zúbkov a naučiť ich už v ranom detstve vhodnú techniku ústnej hygieny.

Rodičia vďaka nemu môžu svojim deťom pomôcť vytvárať si správne návyky pri čistení zubov. Ako totiž poznamenali organizátori kampane, mnohé deti v škôlke ani netušia, na čo sa používa zubná kefka.

Na projekte sa podieľajú aj známe osobnosti, špeciálnu Zúbkovú hliadku tvoria moderátorka Adriana Poláková, herečka Zuzana Haasová a speváci Miro Jaroš, Robo Papp a Bystrík. "Škaredé a pokazené detské zuby - to je chyba dospelých," apelovala na rodičov Poláková.

Vylepšený projekt

Organizátori projektu Veselé zúbky tento ročník vylepšili vďaka pripomienkam učiteliek z materských škôl, ale aj skúsenostiam z účasti v Zúbkových hliadkach. Pre škôlky ho pripravili tak, aby mali tento rok k dispozícii čo najviac materiálu na prácu s deťmi a ich rodičmi.

Veselé zúbky

Najčastejšou pripomienkou k prvému ročníku projektu zo strany škôlok bolo to, aby každú z nich navštívil v rámci Dňa veselých zúbkov zubný lekár spolu s mediálne známymi osobnosťami.

Vzhľadom na počet škôlok síce splnenie takýchto prianí nie je reálne, ale osobnú návštevu zubára alebo umelcov pomôže v druhom ročníku projektu nahradiť inštruktážne zúbkové video, ktoré vzniklo pod odborným dohľadom stomatologičky Kataríny Bartonkovej.

Osobnosti ako zúbkoví asistenti

Nachádzajú sa na ňom všetky potrebné informácie a odborné ukážky správnej starostlivosti o detský chrup. Okrem zubnej lekárky ich vysvetľujú a predvádzajú jej zúbkoví asistenti - Poláková, Jaroš, Papp či Bystrík, ktorí aspoň takouto formou zavítajú do všetkých škôlok na Slovensku.

Škôlky túžili tiež po špeciálnej zúbkovej pesničke, ktorá by deti motivovala a vďaka ktorej by sa pedagógom lepšie a najmä interaktívnejšie pracovalo s deťmi. O tú sa postaral Miro Jaroš.

Pesnička pre Veselé zúbky

"V detskom jazyku som opísal všetky potrebné kroky, ako si treba zúbky správne vyčistiť, a potom som to zveršoval. Hotové to bolo za pár minút. V štúdiu sme nahrali deti, ktoré naspievali refrén, a následne sme to naspievali spoločne s Robom Pappom a Bystríkom. Bola to skutočne veľká zábava. Super je, že táto pesnička privedie deti hravou formou k tomu, aby dbali o svoj chrup, v čom vidím jej najväčší význam. Som si istý, že splní svoj účel,“ vyjadril sa.

Prvá fáza projektu sa uskutočnila v januári 2013, keď do všetkých škôlok v rámci Slovenska zaslali zúbkový balík. Nachádzajú sa v ňom knižky Veselé zúbky pre všetky detičky a Zúbková sada, ktorá obsahuje množstvo materiálu určeného na prácu s deťmi a ich rodičmi, pretože pedagógovia v škôlke môžu výraznou mierou pomôcť v šírení osvety v oblasti ústnej hygieny u najmenších. Súčasťou balíčka je aj spomínané DVD Veselé zúbky.

Deň veselých zúbkov

Ďalšiu fázu predstavuje Deň veselých zúbkov, pričom motiváciou pre škôlky je možnosť získania Balíčkov veselých zúbkov pre deti. Na to, aby škôlky tieto balíčky získali, je potrebné, aby v časovom období od 11. do 30. marca 2013 zorganizovali Deň veselých zúbkov, teda popoludnie pre deti a rodičov, na ktorom by sa mali naučiť, aký je správny postup čistenia si zúbkov.

Prvých 40-tisíc detí, od ktorých organizátori dostanú obrázky veveričiek, ako aj fotodokumentáciu z Dňa veselých zúbkov v ich škôlke, získa za odmenu Balíček veselých zúbkov plný zúbkových prekvapení. Na vybrané Dni veselých zúbkov zamieri aj veselá Zúbková hliadka.

Čistenie zubov ostáva v úzadí

Projekt má aj svoju tretiu fázu, keď sa v priebehu mesiacov apríl a máj uskutočnia v Prešove, Žiline, Banskej Bystrici, Nitre, Trenčíne, Trnave, Košiciach a Bratislave Celoslovenské dni veselých zúbkov, podujatie pre deti, pedagógov zo škôlok, ako aj rodičov.

Bartonková zdôraznila, že Veselé zúbky sú mimoriadne potrebným podujatím, keďže aj v dnešnej modernej dobe ostávajú v úzadí elementárne veci ako dôkladné čistenie zubov. Podľa nej je skôr pravidlom ako výnimkou, že deti do ambulancií prichádzajú s akútnymi problémami.

"Čas investovaný do hygieny dutiny ústnej už od maličkého bábätka cez škôlkara a školáka sa odrazí na celý život nielen na orálnom zdraví, pretože dnes už vieme, že dutina ústna a zuby sú vstupnou bránou infekcií do nášho tela, čo môže mať po čase až fatálne následky. Ďalším faktom je, že dieťa, traumatizované bolesťou zuba a následným stomatologickým zákrokom, si nesie svoj zážitok po celý život a ovplyvní to jeho vzťah k zubnému lekárovi, prípadne aj k ústnemu zdraviu. Preto držím palce celému tomuto úžasnému projektu, ktorý má skutočne celoslovenský záber a oslovuje tisíce detí aj ich rodičov," zhrnula.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…