Biatlonová štafeta Nórov sa stala víťazom 5. kola Svetového pohára
TASR
TASR

Biatlonová štafeta Nórov sa stala víťazom 5. kola Svetového pohára

Slováci s Matejom Kazárom, Tomášom Hasillom, Michalom Šimom a Martinom Otčenášom sa zaradili na 14. miesto so stratou 2:44,5 min.

Nórske biatlonové kvarteto zľava Emil Hegle Svendsen, Johannes Thingnes Boe, Tarjei Boe a Ole Einar Björndalen sa teší po triumfe v piatkovej štafete Svetového pohára mužov na 4x7,5 kilometrov v nemeckom Ruhpoldingu 15. januára 2016. — Foto: TASR/AP

Ruhpolding 11. januára (TASR) - Štafeta Nórov v zložení Ole-Einar Björndalen, Vetle Sjastad Christiansen, Henrik L'Abee-Lund a Emil Hegle Svendsen sa zásluhou drvivého finišu Svendsena stala víťazom 5. kola Svetového pohára biatlonistov. V nemeckom Ruhpoldingu za ňou na 4x7,5 km trati skončili Rusi (+5,1) a Nemci (+23,5). Slováci s Matejom Kazárom, Tomášom Hasillom, Michalom Šimom a Martinom Otčenášom sa zaradili na 14. miesto so stratou 2:44,5 min.

Až 25 štafiet sa postavilo na štart, v teplote na bode mrazu. Ruhpolding sa považuje za jednu z bášt svetového biatlonu, s behom na nie príliš ťažkých tratiach, so strelnicou zvyčajne chránenou pred vetrom. Diváci v blízkom kontakte s biatlonistami hnali dopredu najmä svojich Nemcov, ktorí sa považovali v silnej zostave za jedného z favoritov. Štafety sa bežali len druhýkrát v sezóne, Francúzsko, Rusko, Nemecko v Pokljuke najviac vynikli, 14-te skončilo v decembrovom meraní síl Slovensko, síce s rovnakými menami ako v Ruhpoldingu, no úplne poprehadzovanými.

Štafetu rozbehol Matej Kazár (strelecká bilancia 0+0, 0+1) na 12. mieste, 30,6 sa za vedúcim Talianom Hoferom. Na prvom úseku po stojke si musel odbehnúť domáci Lesser trestný okruh, nedarilo sa taktiež Francúzovi S. Fourcademu a favoriti museli naháňať značnú stratu. Na druhom úseku Tomáš Hasilla (0+0, 0+1) zvládol ležku, pri ktorej napr. pohorel s trestným okruhom Čech Soukup. Po stojke nastala na čele zmena, Talian Windisch sa nevyhol trestnému okruhu a prepustil vedúci post Rusovi Šipulinovi.

Do druhej polovice pretekov vstúpil Michal Šima (0+2, 0+1) na 13. priečke, +1:10,2 za Ruskom, ktoré si vďaka Jelisejevovi udržalo výraznú dominanciu, na odovzdávke s vyše 30-sekundovým náskokom pred Nórskom i Nemeckom, +2:24,9 pred 15. Slovenskom. Na záverečnom úseku strážil, no neustrážil náskok Rusov Babikov, slovenským finišmanom sa stal Martin Otčenáš (0+1, 0+2) už len s miernym posunom vyššie. Posledná streľba v polohe stojmo s jedným dobíjaním priniesla Babikovovi náskok 14,8 sekundy pred Nórom Svendsenom, ktorý mu však do cieľa nevydržal a Svendsen ho na štadióne predstihol.

Výsledky

štafety na 4x7,5 km: 1. Nórsko (Björndalen, Christiansen, L'Abee-Lund, Svendsen) 1:13:40,7 (0 tr. okr.+5 dobíj.), 2. Rusko +5,1 (0+2), 3. Nemecko 23,5 (1+9), 4. Ukrajina 28,0 (0+6), 5. Česko 32,6 (1+9), 6. Švédsko 1:09,9 (0+8), ...14. Slovensko (Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Michal Šima, Martin Otčenáš 2:44,5 (0+8)

Už ste čítali?

Vianočné ozdoby, ktoré prežili aj socializmus. Pozrite, ako…

Niektoré z týchto vianočných ozdôb možno ešte visia na stromčeku…

Vedci zistili, že babička zohráva v živote dieťaťa výnimočnú…

Úlohu starých mám nikdy neradno podceňovať. Vedci zistili, že niekedy…

Pred 40 rokmi ušiel pred komunistami do hôr a na Chate pod Rysmi…

Chatár Viktor sa pred desaťročiami stal kráľom jednej z najkrajších…

Slovenka Erika: Rakovina mi viac dala, ako vzala. Musela som…

Mladej Slovenke diagnostikovali rakovinu, liečbu však vníma ako veľké…