Preslávila ju Divočina, novinkou sú Krásne maličkosti
Dobré noviny
Dobré noviny

Preslávila ju Divočina, novinkou sú Krásne maličkosti

Cheryl Strayedovú preslávila najmä kniha Divočina, ktorá bola tiež sfilmovaná, ale aj virtuálna linka dôvery Sugar a jej zábavné a trefné odpovede i rady. Krásne maličkosti sú jej ďalšou knihou, ktorej nechýba otvorenosť, priamosť, ani humor. Teraz sa môžete začítať do úryvku z nej.

Obálka knihy Krásne maličkosti. — Foto: Bux.sk

Cheryl Strayedová je americká esejistka a spisovateľka, ktorá sa preslávila knihou Divočina. Tú preložili do 28 svetových jazykov a stala sa predlohou filmu nominovaného na Oscara. Teraz jej v slovenčine vychádza novinka Krásne maličkosti. Očarí vás svojou priamosťou a otvorenosťou, no nechýba jej ani primeraná dávka humoru, bez ktorého by to v živote určite nešlo.

Život dokáže byť ťažký a náročný: podvedie vás milenec, stratíte člena rodiny, nezvládate platiť účty.
Ale môže byť aj úžasný: práve ste zažili ten najúžasnejší sex, dostali ste prácu svojich snov, nabrali ste odvahu napísať prvý román.

Sama autorka toho v živote zažila mnoho, na jednu osobu možno až priveľa – sexuálne zneužívanie, chudobu, odchod otca od rodiny, smrť matky, vlastný rozvod, samovraždu kamaráta, ale napokon aj spokojné manželstvo a komerčný úspech svojich kníh. Možno preto má potrebný nadhľad, skúsenosti a schopnosť empatie a preto je tá pravá, aby pod pseudonymom Sugar na virtuálnej linke dôvery odpovedala na otázky utrápených čitateľov.

Prečítajte si úryvok z novinky Krásne maličkosti:

NOSÍŠ NA HLAVE PORIADNY BALÍK

Milá Sugar,

som dvadsiatnička a už šesť rokov mám vážny vzťah. Keď som bola mladšia, často sme sa rozchádzali a potom k sebe opäť nachádzali cestu. Momentálne si neviem rady a lámem si hlavu nad naším vzťahom, no neviem to klbko pochybností rozmotať. Netuším, či by som zvládla rozchod s priateľom, lebo sa zdá, že je pre mňa ten pravý – a, samozrejme, nechcem mu zlomiť srdce. Ale bola by som nerada, keby som sa s ním navždy usadila a potom to celý život ľutovala. Mám pocit, že každý z nás chce od života niečo iné, a máme aj rozdielne záľuby a záujmy, ale neviem sa správne rozhodnúť. Povedala som mu o svojich pocitoch, ale nič som tým nedosiahla. Potom sme sa na chvíľu rozišli a znova dali dokopy, ale takéto prestávky v chodení sú úplne nanič.

Príšerne sa bojím, že zostanem sama a už nikdy si nenájdem chalana na úrovni. A najmenej ma teší, keď všade okolo seba pozorujem, ako sa moje najlepšie priateľky nasťahovali k priateľom a takmer všetky plánujú svadbu.

Sugar, prosím ťa, pomôž mi!

Úprimne ťa zdraví

Vystrašená & Zmätená

 

Milá Vystrašená & Zmätená,

keď som mala dvadsať, žila som v Londýne. V podstate som bola bezdomovkyňa bez jedinej pence vo vrecku a nemala som britské pracovné povolenie, takže väčšinu času som trávila potulkami po meste a zbierala som mince, ktoré okoloidúcim náhodou vypadli z vreciek. Jedného dňa ku mňa pristúpil chlapík v elegantnom obleku a spýtal sa, či by som nechcela načierno pracovať v známej účtovníckej firme, ktorá neskôr skrachovala pre korupčnú aféru.

„Jasné,“ odvetila som.

A tak sa zo mňa stala slečna na všetko.

Oficiálne pracovné zaradenie znelo Servírka kávy. Ale v podstate som bola taký kancelársky poskok, slečna na všetko, ktorá mala za úlohu servírovať horúcu kávu a čerstvý čaj všetkým účtovníkom a sekretárkam na prvých troch poschodiach. Bol to neskutočne namáhavý džob. „Slečna, kde ste s tou kávou?“ pokrikovali na mňa chlapi, keď som okolo nich tlačila servírovací vozík, a väčšinou nahlas luskli prstami, aby som si ich všimla. Musela som nosiť biele tričko a biele pančuchy a na tom čiernu vestičku s čiernou sukňou. Večne som bola zadychčaná ako lokomotíva, lebo som nesmela chodiť výťahom, ale musela som behať z prvého poschodia na tretie po schodoch, ktoré boli až v zadnom trakte obrovskej kancelárskej budovy.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Slovák vyvinul softvér, ktorý predpovedá rozhodnutia súdu lepšie…

Systém dokáže nájsť faktory, o ktorých dôležitosti…

České študentky porazili Harvard v právnickej súťaži. Pomohlo…

Karlova univerzita v Prahe oslavuje výnimočný úspech. Tím jej…

Rozmýšľal o odchode zo Slovenska, ale povedal si, že radšej…

Slovenské Fusakle sú ponožky, ktoré budete hrdo ukazovať na každej návšteve.…

Island na Slovensku? Pavol dronom zachytil prekrásnu oravskú…

Talentovaný a šikovný slovenský fotograf svojim zábermi…