Dobré noviny
Mladý génius: Tínedžer vynašiel test na diagnostiku rakoviny
SITA
SITA

Mladý génius: Tínedžer vynašiel test na diagnostiku rakoviny

Na originálny nápad, ako vytvoriť rýchly a lacný test na skorú diagnostiku rakoviny, americký stredoškolák najprv dostal 197 zamietavých odpovedí. Uplynulý rok jeho objav vyhral v medzinárodnej vedeckej súťaži a dnes si mladík popri čakaní na patent kráti čas na návštevách odborných konferencií či u Obamovcov.

Jack Andraka, 16-ročný Američan, rozvíril vody medicínskych objavov ešte v priebehu uplynulého roka, keď zvíťazil v medzinárodnej vedeckej súťaži Intel Science Fair. Dnes si pomaly zvyká na prívlastky ako „vedecká rocková hviezda“ či „génius“, prednáša na konferenciách a uplynulý týždeň prehodil pár slov aj s Michelle a Barackom Obamovcami.

Za popularitou mladého Američana stojí objav finančne nenáročného testu, ktorý dokáže rýchlo a spoľahlivo diagnostikovať rakovinu pankreasu, vaječníkov i pľúc. Včasná diagnostika a následná liečba dáva pacientom oveľa vyššie šance na prežitie. Základom jeho metódy je vyšetrenie krvi a moču pomocou špeciálneho papierového senzoru, ktorý dokáže s 90-percentnou pravdepodobnosťou odhaliť rakovinu. Andrakova metóda je 168-násobne rýchlejšia, vyše 26-tisícnásobne lacnejšia a až štyristonásobne citlivejšia ako dostupné testovacie formy. Jeden test pritom nestojí viac ako tri centy.

„Ďalšia skvelá správa je, že test by sa dal aplikovať aj na iné choroby – napríklad na ďalšie druhy rakoviny, tuberkulózu, HIV či baktérie E. coli a salmonelu. To všetko za tri centy a menej ako päť minút,“ uviedol stredoškolák, ktorý na svojom vynáleze začal pracovať ešte ako 14-ročný.

Jack sa výskumu začal venovať po tom, ako rodinný priateľ zomrel na rakovinu pankreasu. Zahĺbil sa do odborných článkoch o rakovine a jej diagnostike. V rozhovore pre BBC priznal, že na nápad prišiel, keď„odpočíval na hodine biológie“. Tu si prečítal článok o uhlíkových nanotrubiciach a to odštartovalo jeho nápad. Tínedžer následne oslovil dvesto vedcov, či by mu nepomohli s jeho výskumom. Dostal 197 zamietavých odpovedí, z ktorých mnohé tvrdili, že jeho nápad nemôže fungovať.

Šancu mladému vedcovi poskytol profesor patológie a onkológie na Johns Hopkins Iniversity, ktorý dal Jackovi priestor v laboratóriu a mentoroval ho počas celého procesu vývinu testu. V máji 2012 si mladík zo súťaže Intel Science Fair odniesol prvú cenu spolu so štipendiom v hodnote 75-tisíc dolárov na ďalší výskum. „Chcel by som, aby boli testy dostupné aj v supermarketoch ako Walgreens či Kmart. Povedzme, že máte podozrenie, a tak si kúpite test a hneď vidíte, či máte rakovinu alebo nie,“uviedol rodák z Crownsville v Marylande.

Jack sa nedávno vrátil z konferencieFutureMed, ktorá informuje vedcov, fyzikov a investorov o nových príležitostiach a technológiách v rámci zdravotnej starostlivosti. Krátko po návrate ho čakal telefonát priamo z Bieleho domu – mladý vedec dostal pozvánku osobne sa zúčastniť príhovoru Správa o stave Únie prezidenta USA, ktorú prezident každoročne prednáša pred zasadnutím Kongresu. 

Stredoškolák, ktorý sa vo voľnom čase venuje kajakárstvu či skladaniu origami, momentálne čaká na patentovanie svojho vynálezu a pritom pokračuje vo výskume. „Každý má potenciál stať sa vedcom. Stačí nájsť zanietenie a tvrdo pracovať,“ odkázal rovesníkom mladý génius.

www.washingtonpost.com, www.forbes.com

Páčil sa vám článok? Podporte ho v hlasovaní na pošli na vybrali.sme.sk

Už ste čítali?