Najpredávanejšiu knihu Evity Urbaníkovej sflimovali
TASR
TASR

Najpredávanejšiu knihu Evity Urbaníkovej sflimovali

Romantická komédia má slovenskú a plnohodnotnú českú verziu, pripravuje sa poľský dabing.

— Foto: Evita Urbaníková

Bratislava 10. januára (TASR) - Do slovenských i českých kín vstupuje tento týždeň filmová novinka s názvom Všetko alebo nič. Ide o prvý film podľa bestsellera spisovateľky Evity Urbaníkovej. Romantickú komédiu slovensko-českej produkcie nakrútila a spolu s autorkou spolupracovala na scenári režisérka Marta Ferencová. "S Evitou sme si dali métu, aby bola príjemná, aby diváci odchádzali z kina s príjemným pocitom, aby bola vtipná, ľahká, aby sa s ňou ľudia vedeli stotožniť," povedala pre TASR dnes na stretnutí s médiami Marta Ferencová.

"Evitina kniha mala jednu veľkú výhodu, postavy v nej sú naozaj živé, asi preto ju ľudia tak radi čítajú, nie sú to vymyslené fiktívne postavy," podčiarkla režisérka a spoluscenáristka s tým, že knižný príbeh nerozlučnej trojice Lindy, Vandy a Eda museli tvorcovia upravovať, aby sa dal sfilmovať. "Pretože je tam veľa subjektívnych vecí, vnútorných monológov," doplnila režisérka filmu, v ktorom sa v hlavných úlohách predstavia Táňa Pauhofová, Klára Issová, Ľuboš Kostelný. Slovensko-český herecký mix dopĺňajú Zuzana Kronerová, Ondřej Sokol, Petra Hřebíčková, Luděk Sobota a ďalší. Vo výbere hercov siahli tvorcovia aj po sympatických Poliakoch. Postavu Jakuba, narušiteľa bláznivo plynúceho života ústrednej trojice, ktorú spája vrúcne, oddané priateľstvo, stvárnil Michał Żebrowski.

"Knihu čítalo strašne veľa slovenských žien, každá má svojho vysnívaného, zvizualizovaného Jakuba, a keby sme tam dali konkrétneho herca, zrušili by sme im tú ilúziu. Chceli sme nájsť veľmi charizmatického, šarmantného a šikovného herca, ktorého ale bežne naši diváci nepoznajú," komentovala Ferencová obsadenie Żebrowského do postavy muža, ktorý vnesie do dní hlavnej predstaviteľky plno vášne a prísľubov na nový vzťah. Rozdielnosť pováh a náhľadu na svet však robí vzťah komplikovanejším, ako by sa zdalo.

Všetko alebo nič nakrúcali v Prahe. "Obsadenie a koprodukcia je slovensko-česká a mali sme pocit, že tam máme viac možností, čo sa týka lokalít. Vedeli sme tam nájsť viac priestorov, hlavne kníhkupectvo, predsa len centrum Bratislavy je pomerne dosť malé," poznamenala režisérka s tým, že film sa točil aj na Slovensku v Jasnej.

Romantická komédia "o vzťahoch, ktoré nás valcujú, o ženskom priateľstve, ktoré nás chráni, o mužoch, na ktorých sa nezabúda", má slovenskú a plnohodnotnú českú verziu, pripravuje sa poľský dabing. "V slovenskej verzii sme nechali v origináli Lea, postavu Petra Vaňka, a naopak, v českej verzii zostáva v slovenčine Ľubo Kostelný," povedala Marta Ferencová k príbehu popretkávanom sarkazmom, humorom, hnevom, beznádejou, vášňou, smiechom, slzami, mužským egom a ženským sebavedomím. "Neviem, koľko sa u nás nakrútilo romantických komédií, myslím si, že je dosť ojedinelé, že tento žáner je tu. Je to i dojímavé, miestami vážne, ale je tam nenásilný humor, ktorý tam vylieza, počula som to aj podľa reakcií divákov na projekcii v Jasnej, veľmi dobre sa bavili," povedala pre TASR Zuzana Kronerová, ktorú na koncoročnej projekcii v Tatrách sprevádzal aj prísny kritik - jej manžel. "Práve tento film veľmi ocenil, hovoril, že konečne nejaký živý slovenský film, so živými dialógmi a situáciami zo života," prezradila herečka.

Nový titul Všetko alebo nič prináša do slovenskej kinodistribúcie od 12. januára Continental film.

Už ste čítali?

Uznávaný český psychológ: Valentín nie je prejav lásky, ale…

Že svadba je len papier? A ako spoznáme, že toto je naozaj to pravé? Na tému…

Na tradičné kachliarstvo sme už takmer zabudli. Peter ho znova…

Oprášil zabudnuté remeslo, aby ľuďom do domácností doniesol…

Najkrajšiu fotku supermesiaca urobil Čech. Na tento záber čakal…

Nádherný záber Mesiaca sa podaril zachytiť amatérskemu fotografovi.…

Ako sme žili v socializme: Fotky Antona Podstraského ukazujú…

V jeho ponímaní reálny socializmus naberá ešte väčšiu…

Slovák patrí medzi najlepších čokolatierov sveta: Horká čokoláda…

Prináša ľuďom poctivú a kvalitnú maškrtu. Karol Stýblo…

Dada a Matúš hľadali recept na chlieb 12 rokov. Až keď s ním…

Ich pekárnička je však jedinečná aj v tom, že ako prvá na Slovensku…

56-ročný most v Jasenovej spadol. Občania si ho za dva dni postavili…

Po 56 rokoch most v Jasenovej doslúžil. Občania potrebovali iba dva dni na to, aby…

Holanďan bol na dovolenke v Československu. Zachytil jeho kúzlo…

Krajina v niekdajšom východnom bloku sa pre neho stala fotografickou zlatou…