Dobré noviny
Máte panický strach zo zubárov? Odhalili spôsob, ako prinútiť zuby, aby sa uzdravili samy
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Máte panický strach zo zubárov? Odhalili spôsob, ako prinútiť zuby, aby sa uzdravili samy

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Konečne dobrá správa pre všetkých, ktorí majú obavy zo zubárskeho kresla. Vďaka novej metóde by sa zuby so svojimi problémami dokázali vysporiadať samy.

LONDÝN 10. januára - Pre všetkých, ktorí majú veľké obavy z každej návštevy zubného lekára, majú vedci dobrú správu. Prišli totiž s riešením, ktoré by znamenalo, že výplne zubov, ako ich dnes poznáme, by sa stali minulosťou.

Zmena na poli zubnej medicíny?

Vedci z britskej univerzity King´s College v Londýne objavili novú metódu. Zistili, že liek, ktorý sa používa v rámci liečby pacientov s Alzheimerovou chorobou, dokáže spôsobiť jednu zásadnú vec. Bunky v zubnej dreni by sa vďaka tomu dokázali obnoviť a dutiny v zuboch by sa samy vyplnili.

Zuby by sa dokázali obnoviť samy

To, že by sa zuby dokázali obnoviť samy, je snom všetkých pacientov. Dobrou správou preto je, že odborníci našli spôsob, ako stimulovať kmeňové bunky v zubnej dreni k tomu, aby vytvárali nový dentín, respektíve zubovinu, uvádza portál Distractify. Zuby si ju dokážu síce vytvárať automaticky, ide však iba o tenkú vrstvu a tvoria ju veľmi pomaly. Pokiaľ je však zubným kazom či infekciou poškodená väčšia časť zuba, problém dokážu vyriešiť jedine zubári. Tí používajú pri väčších kazoch umelé výplne zubov a pôvodný stav zubu sa pritom neobnovuje. Pomocou novej metódy by zuby dokázali vytvárať dostatočné množstvo dentínu a samy by si vyplnili aj väčšie dutiny v zuboch, ktoré by sa takto dokázali zaceliť.

Cieľom tejto vedeckej snahy je to, aby sa používalo menej plomb a aby sme pomohli telu regenerovať sa samostatnejšie. Autori štúdie, ktorí svoje zistenia publikovali aj v magazíne Nature, považujú zubovinu za kvalitnejší materiál ako hmoty, ktoré dokážeme vyrobiť v laboratóriách. Novinka, ktorú sa snažia presadiť, už prešla testami, no do praxe ju ešte nezaviedli. Spočíva však v tom, že liečivo by "vyplo" enzým, ktorý obmedzuje množstvo dentínu, ktoré zuby produkujú a zuby by sa opravili samy. Išlo by o prirodzenejšiu metódu "opravy" chrupu. Zároveň by sa tým mohla vyriešiť fóbia zo zákrokov zubného lekára, ktorou mnohí pacienti trpia.

Už ste čítali?