Dobré noviny
ŠAJGALÍK: Nedostatok mladých vedcov sa dá riešiť prijatím zahraničných
TASR
TASR

ŠAJGALÍK: Nedostatok mladých vedcov sa dá riešiť prijatím zahraničných

Na snímke predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík.
Na snímke predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavol Šajgalík. — Foto: TASR/Jakub Kotian

Podľa jeho slov by sa nebál toho, že by sme na slovenské univerzity pustili zahraničných doktorandov. Slovenských mladých vedcov by to podľa neho mohlo viac motivovať.

Bratislava 10. januára (TASR) – Na Slovensku nastáva odliv vysokoškolských študentov, a tým aj budúcich mladých vedcov. Jednou z možností, ako tento stav vyriešiť, je nahradiť ich zahraničnými študentmi, a to najmä v doktorandskom štúdiu. Podľa predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavla Šajgalíka je to jav, ktorý sa deje na celom svete.

"Doktorandské štúdium by malo byť predprípravou na nejakú vedeckú prácu. Je dôležité, aby ten čas človek strávil niekde inde ako doma, ono to dáva úplne iné krídla. Dokonca aj tu na akadémii ani nemusím vedieť, či niekto niekde bol a stačí, že sa s ním rozprávam a 100-percentne viem, že tento celý život presedel tu a tento strávil nejaký čas v zahraničí. Ich pohľady sú iné," uviedol pre TASR Šajgalík. Podľa jeho slov by sa nebál toho, že by sme na slovenské univerzity pustili zahraničných doktorandov. Slovenských mladých vedcov by to podľa neho mohlo viac motivovať.

"Keďže je slovenských študentov málo, nemôžete robiť ani výber na doktorandské miesta. A namiesto toho, aby doktorand bol hlavný ťahúň vedeckého smeru, lebo všade na svete to tak je, tak školiteľ sa ešte trápi, aby ho pritiahol k doktorandúre,“ dodal Šajgalík. Upozorňuje pritom, že sú už teraz vedecké smery ako technika, fyzika alebo elektrotechnika, ktoré pociťujú nedostatok mladých vedcov.

V rámci SAV si Šajgalík vie predstaviť, že by zahraniční doktorandi v budúcnosti tvorili väčšinu. "To percento tam môže byť vysoké a pokojne poviem aj 70 percent, lebo to sú ľudia, ktorí prichádzajú, niečo tu urobia, vedomosť a poznatok ostane v tejto krajine a oni pokojne môžu ísť ďalej," dodal Šajgalík.

Už ste čítali?